Valvontakamerat

Hempuli

Töllintunaaja
Netatmo Presence Smart Outdoor tallentaa mp4:ksi, mitä se sitten tarkoittaakin. Saa katseltua VLC:llä ja pätkittyä nettieditorilla.
 
K

korsteeni

Vieras
Onko foorumilaisilla kokemuksia valvontakameroiden tallentamista tiedostoista???
Mulla Pure vision - Full HD kamera tallentaa liikkeestä videota sd-kortille. Puhelimen apilla voi noita sitten kattella. Kopioin tiedostot myös pclle, mutta esim. VLC ei halua niitä toistaa. Tiedostopäätteet on H264 ja olen vääntänyt VLCstä h264 demuxerin käyttöön. Puhelimessa on ipc360 sovellus, jolla voi kameran kautta toistaa tallennettuja tiedostoja.
oon vuosia käyttäny, kaikki näkyy
 

Råtta

Aktiivinen jäsen
Kiitos kaikille. Tarkoitus siis laittaa videot poliisille, joten kameran asetusten muuttaminen tässä vaiheessa ei enää auta.
kaikki näkyy
Tosiaankin MPC-HC avaa tiedoston ja toistaa, mutta puuttuuko jokin asetus tai codekki kun kuva on mössöä.

ffprobe kertoo "Stream #0:0: Video: h264 (High), yuv420p(progressive), 1920x1080, 10 fps, 10 tbr, 1200k tbn"
codec_name=h264
codec_long_name=H.264 / AVC / MPEG-4 AVC / MPEG-4 part 10
 

Liitteet

  • plöö.png
    plöö.png
    664 KB · Katsottu: 269
  • Screenshot_20211024-201759.png
    Screenshot_20211024-201759.png
    86,8 KB · Katsottu: 261

Ruubertti

Jäsen
Itselläni on 5MP domekamera ihmistunnistuksella. Se on minimiehto jos uuden kameran hommaisin. Notifikaatit ovat silloin aina oleellisia. Lisäksi kameran vieressä on IR valonheitin, joka parantaa erittäin hyvin pimeänäkökykyä.
 

Harrastelija

Vakionaama
Omassa kamerassa on hahmontunnistus ja ei kyllä toimi yhtään.
Esm auringonpaisteen ja varjon rajapinnat helposti kuvittelee hahmoiksi. Paljon vääriä notifikaatteja.
 

iro

Vakionaama
Onkohan täällä Opticam kameran käyttäjiä ja kokemuksia palvelun toimivuudesta viime ajoilta? Minulla Opticam on toiminut mökillä useita vuosia jokseenkin ongelmitta, mutta viime aikoina kytkeytyminen kameraan Cloud IPC:llä on ollut epävarmaa, viimeisen vuorokauden aikana ei ole onnistunut lainkaan. 4G- yhteys toimii, sillä saan mökiltä muut valvontatiedot. Mökkireitittimelle ei ole julkista IP:tä joten reitittimen tilaa en pääse katsomaan.
 
K

korsteeni

Vieras
noissa "ei kiinteissä" yhteyksissä on häikkää monellakin alueella kun uusivat 5g yhteensopiviksi
 

Harrastelija

Vakionaama
Tuo ”yhteensopivuus” on hiemän hämäävä.
Jos liittyy 5G:hen niin joko siellä tulee uusi solu uudelle taajuudelle. Tai joku nykyinen 2/3/4g taajuus otetaan 5g käyttöön.
Ensimmäisen ei pitäisi vaikuttaa olemassa oleviin yhteyksiin.

Onko Suomessa otettu käyttöön DSS soluja? Jaetaan sama solu 5g ja 4g käyttäjille.
DSS tapuksessa 5g käyttäjä voi viedä kaistaa 4g:ltä. Tuo DSS on hieman hassu tapa kun verkon kokonaiskapasiteetti ei kuitenkaan hirveitä kasva. Mutta toki tuo mahdollistaa 5g yhteydet (osin 4g kustannuksella).
 

VesA

In Memoriam
Operaattorit päivittävät niiden tolppien rautaa enemmänkin. Huaweit taitavat lähteä ja muutenkin sinne voidaan vaihtaa koko setti vaikka olisi noksua tai eric-sonnia. Sen aikaa ei sitten ole se tolppa käytössä.
 

Seagear

Aktiivinen jäsen
Viimeksi muokattu:

VesA

In Memoriam
Tällainen linkki osui silmiin. Eli tarkoittaa, että 3G-laitteet voi ainakin valvontakäytössä pian unohtaa...
3G-taajuudet otetaan käyttöön 4/5G puolella. Toisin kuin jutussa sanotaan 2G-verkkoa tuskin suljetaan missään pitkiin aikoihin koska puhelut menevät ihan teknisistä syistä 3-4-5G -verkoissa edelleen enimmäkseen 2G verkossa, toki muutaman vuoden on ollut tarjolla volte jolla puhe menee 2G sijasta 4G-datalinkin yli, mutta siihen ei läheskään jokainen käytössä oleva luuri kykene, 2G:stä luopuminen kestää kauan.
 

Seagear

Aktiivinen jäsen
3G-taajuudet otetaan käyttöön 4/5G puolella. Toisin kuin jutussa sanotaan 2G-verkkoa tuskin suljetaan missään pitkiin aikoihin koska puhelut menevät ihan teknisistä syistä 3-4-5G -verkoissa edelleen enimmäkseen 2G verkossa, toki muutaman vuoden on ollut tarjolla volte jolla puhe menee 2G sijasta 4G-datalinkin yli, mutta siihen ei läheskään jokainen käytössä oleva luuri kykene, 2G:stä luopuminen kestää kauan.
Niin, kännykkäpuolella ei iso ongelma, mutta 3G-riistakameroita saa kohta alehintaan ja on kaikki netin myyntipalstat pullollaan. Edelleen kuitenkin myydään uusia ns. normihinnalla.
 

Harrastelija

Vakionaama
Tukeehan nuo kamerat 2G:täkin mutta kuvien ja varsinkin videon siirto on aika toivotonta.
Lisäksi kamerathan ovat yleensä ”jumissa” sillä aikaa kun lähettävät valokuvaa. Kamera ei siis osaa lähettää edellistä kuvaa ja ottaa uutta kuvaa samanaikaisesti.
 

Raspi

Jäsen
2G:n kautta turha yrittää. Jos on linux kokemusta ja 4/5G saatavilla, niin suosittelen mökkikameroille raspberryä ja kameroita jotka tukevat rtsp-protokollaa (esim TP kamerat ei käy) opticam, foscam, tenvis ja reolink ovat olleet ok.
Linuxille saa ilmaisen softan: motion, mihin voit liittää useampia kameroita ja conffailla ilmaisuherkkyyksiä monin tavoin (ei tunnista henkilöä).
Mökkiverkolle julkinen IP ja ilmaisia DDNS-palveluita tarjoaa muutama esim. no-ip ja dynddns. Ja kun kamera ei ole suoraan internetissä tai jossain pilvessä niin tiertoturva aivan eri tasolla.
Ps. VLC-player ehdoton videoiden katseluun, saa wintoosaan ja linuxiin.
 

Pertti K

Jäsen
Olen koittanut tässä pähkäillä seuraavaa valvontakamerasysteemiä kun nykyinen alkaa olla elinkaarensa päässä. Alkoi olla ratkaisu jo selvillä mutta palasin lähtöruutuun kun hoksasin että en minä kyllä kiinalaisia laitteita haluaisi laittaa... Vaatimukset suurinpiirtein seuraavanlaiset:

- 2 kameraa ulos ja yksi sisälle nykyisille paikoille
- Virransyöttö ethernetin kautta, kaapeloinnit on
- Hälytys puhelimeen kun liikettä (ihmisten tai ajoneuvojen) havaitaan ja väärät hälyt minimiin, niin viitsii pitää päälläkin. Olen ymmärtänyt että AI:lla tuo voi jopa toimiakin, mutta onko toimivia tekoälyttömiä sovelluksia?
- Kuukausimaksuton
- Ei-kiinalainen laitteisto
- Tallennus kovolle tai pilveen
- Budjetti luokkaa 1 k€, ihan max 1,5

Onko mielessä valmiita ratkaisuja tai ainakin valmistajia joiden valikoimista kannattaisi lähteä penkomaan? Tuolta löysin listauksen ei-kiinalaisista valmistajista: https://www.a1securitycameras.com/blog/non-chinese-security-camera-manufacturers/
 

holkkipolvi

Jäsen
- Ei-kiinalainen laitteisto


Saksalainen Mobotix on hyvä, mutta ei ihan edullinen. Ubiquity varmaan edullisempi.

Mobotixillä on mainio oma videokoodekki mxpeg, jonka avulla still kuvat liikkuvista kohteista on hyviä, kun "vakio" h264 on tehty lähinnä liikkuvaa videota ajatellen eikä pysäytyskuvat ole sen vuoksi aina hyviä.

 

Harrastelija

Vakionaama
Valmistajakohtaisissa koodekeissa on omat riskinsä.

h.264 ja h.265 ovat standardoituja ratkaisuja videolle. Toki noissa on ikävää se että still kuva voi vaatia useamman ”framen” käsittelyn kun yksittäinen ”frame” ei sisällä koko kuvaa. Siis jos videosta still kuvan haluaa.
Pitää hakea edellinen I frame (sisältää koko kuvan pakattuna) ja sen päälle laskea P frameiden sisältö (muutokset edelliseen kuvaan nähden). Noita I frameja voi olla esim joka 40. frame. Eli vaatii katseluohjelmistolta älykkyyttä.
Noista standardeistakin eri valmisjilla on ikävä kyllä omia virityksiä.

Tosin kamerat taitaa toimia niin että videokuvaus keskeytetään siksi aikaa että saadaan pyydetty valokuva/snapshot otettua. Siis jos suoraan kameralta pyydetään valokuvaa.
 

HelaKammo

Vakionaama
Jos nyt tähän ketjuun jotain sanon, niin kaiken pitää mennä ONVIF päällä, muu kannattaa unohtaa. Toki voi toimia jossain, ja saattaa olla nyt yhteensopiva, mutta oma kokemus 15 v. vanhoistakin pelkän standardin yli tehdyistä järjestelmistä on lähinnä hyvä.

Kiinalaisilla oli välillä tauko standardointiorganisaatiossa, joten mm. päivittäminen oli todella iso riski, että enää mikään toimisi. Osassa sattoi liiketunnistus toimia, osassa ei, softaa ei kannata päivittää, jos se toimi.

Valmistajien omat ajurit ja viritykset pitäisi saada vähitellen pois, mutta jokaisella on omat intressit omiinsa. ONVIF oikein tehtynä tekee lähes kaiken kamerassa ja tallennin, niin, se tallentaa, perus PC nielee 100+ kameraa jos levynopeus riittää ja verkko on kunnossa.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Mikä malli ja mikä firmware versio? Olen aika monta Hikvisionin kameraa asentanut ja tunnistus pelaa kyllä hyvin kun vain säädöt on kohdillaan.
Tälläisiä täällä näytti olevan käytössä
DS-2CD2087G2-LU
V5.7.3 build 220112

DS-2CD2387G2-LSU/SL
V5.7.3 build 220112

Mistä näihin uskaltaa hakea päivitykset?
 

holkkipolvi

Jäsen
Hikvisionin firmikset löydät niiden sivuilta, esim. tuo DS-2CD2087G2-LU uudempi firmis löytyy tuon sivun alalaidasta Download Centeristä:


Ja turret malliin tuolta:


Jos niitä vääriä tunnistuksia tulee, niin ota normaali liiketunistus pois päältä (Basic Event/Tapahtumat -valikossa, siis jos se on käytössä) ja käytä Smart Event/Älykäs Tapahtuma -kohdasta löytyvää Intrusion tai Region Entrace Detection tunnistusta. (Tunkeutuminen & Alueelle Saapuminen).

Tuonne sitten määrittelet kohteen enimmäis- ja vähimmäiskoot - piirrät niille koot niin että ne kokoruudut on pystyssä, siis kapea ja korkea jäljitellen ihmishahmoa seisomassa/kävelemässä. Jos siellä on matala ja leveä (tai neliö) se tunnistuksen kokoruutu niin silloin nuo nelijalkaiset hahmotkin laukaisee turhaan tallennuksen. Minimikoko sellaiseksi jolla haluat ihmisen vielä tunnistuvan kauempaa, ja maksimiksi sitten niin suuri kuin se voi ihmisen kameran alueella liikuttaessa (lähellä kameraa) olla.


Valmistajakohtaisissa koodekeissa on omat riskinsä.

Mitä riskejä olet noissa havainnut?


h.264 ja h.265 ovat standardoituja ratkaisuja videolle.

Juurikin niin, josta syystä ei ne ole ihanteellisia valvontakamerassa jossa kohteen tunnistukseen vaadittava kuva on still kuva. Siinä tuo Mobotixin oma koodekki on parempi.
 

Harrastelija

Vakionaama
Juurikin niin, josta syystä ei ne ole ihanteellisia valvontakamerassa jossa kohteen tunnistukseen vaadittava kuva on still kuva. Siinä tuo Mobotixin oma koodekki on parempi.
Tuohan taitaa olla sama kuin nuo h.26x koodekit mutta käyttää vain noita I frameja.

Tosi on että tuollaisesta I frame streamista pysäytyskuva saadaan helpommin kun noissa toisissa pitää tehdä aika paljon laskutoimituksia. Pysäytyskuvan laatukin on varmaankin parempi kun ei tarvi tehdä laskutoimituksia useasta häviöllisesti pakatusta framesta.

Vastapainona on sitten moninkertainen bitrate ja levytilan tarve kun noita P frameja ei ole ollenkaan. Jatkuvassa tallennuksessa joutuu miettimään levyjen käyttöä ihan eri tavalla (levytilan lisäksi). Voi olla että muutaman kameran kanssa ei ole ongelma mutta äkkiä käy niin että eri kamerat pitää ohjata eri kovalevyille jotta levyinterface ei ylikuormitu ja jotta siihen jää kapasiteettia katsoakin videoita eikä pelkästään tallettaa.
Samoin voi olla että 1Gbit/s kaapelointi ei enää riitäkään (tallentimen suuntaan).
H.264 ja MxPEG ero bitratessa taitaa olla viisinkertainen. H.265 verrattuna vielä enemmän (10x luokkaa)
Mutta ratkaisevaa on kameroiden määrä ja paljonko haluaa uhrata levytilaa.

Mutta jos ei tallenna ”livekuvaa” vaan esim 1 frame per sekunti tai vain eventit niin selviää vähemmällä.

edit: Osa (lähes kaikki?) kameroista hyväksyy resoluution vain fullHD asti kun käyttää MxPEGiä? 4k jää hyödyntämättä?
 
Viimeksi muokattu:
K

korsteeni

Vieras
Jos nyt tähän ketjuun jotain sanon, niin kaiken pitää mennä ONVIF päällä, muu kannattaa unohtaa. Toki voi toimia jossain, ja saattaa olla nyt yhteensopiva, mutta oma kokemus 15 v. vanhoistakin pelkän standardin yli tehdyistä järjestelmistä on lähinnä hyvä.

Kiinalaisilla oli välillä tauko standardointiorganisaatiossa, joten mm. päivittäminen oli todella iso riski, että enää mikään toimisi. Osassa sattoi liiketunnistus toimia, osassa ei, softaa ei kannata päivittää, jos se toimi.

Valmistajien omat ajurit ja viritykset pitäisi saada vähitellen pois, mutta jokaisella on omat intressit omiinsa. ONVIF oikein tehtynä tekee lähes kaiken kamerassa ja tallennin, niin, se tallentaa, perus PC nielee 100+ kameraa jos levynopeus riittää ja verkko on kunnossa.
ip kamerat toimivat hienosti ja on helppo käyttää, mutta
minulla on 2 ONVIF kameraa
mitä pitää ladata ja mistä, tai tehdä jotta voin katsoa/tannetaa niistä pc lle
toinen toimii kännykällä, toinen ei silläkään
 

HelaKammo

Vakionaama
ONVIF on IP-kameroiden standardi rajapinta eri versioin ja käyttötarkoituksin. Jos tallennin on myös sitä ymmärtävä, niin liiketunnistukset ja metadata sun muu liikkuu standardoinnin mukaan. Valitettavasti tämä totetus, varsinkin kameroissa, ontuu usein tavalla tai toisella. Rtsp on tähän tarkoitukseen huono, eikä aja asiaansa ja striimaa kyllä videota laite/valmistaja ajurit pitäisi pystyä skippaamaan, ihan jo tulevaa ajatellen.

Kuulemma on myös lyöty kiinassa merkkejä pakettiin, vaikka ei tietoakaan ONVIF ominaisuuksista.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Hikvisionin firmikset löydät niiden sivuilta, esim. tuo DS-2CD2087G2-LU uudempi firmis löytyy tuon sivun alalaidasta Download Centeristä:


Ja turret malliin tuolta:

Joskus näitä koitinkin päivitellä ja silloin paloi hermo ja en saanut päivitystä menemään läpi.
Nyt tuo selvisikin kun sain kaksi kameraa päivitettyä ja viimeisen päivitys tökkäsi. Vaikka ostin kamerat samaan aikaan niin olen saanut G3 ja G5 platformin kamerat vaikka ne on mallimerkinnältään aivan samat. Erona tietysti että FW:t ei ole yhteensopivia keskenään.

1712002632572.png


Tuolta löytyikin sitten molempiin fw. Tuossa G3:ssa olikin jo viimeisin softa. Muistelinkin että jotain sain joskus aikoja sitten kyllä päiviteltyäkin.

Onko sulla mitään käryä että eroaako G3 & G5 softaltaan mitenkään oleellisesti?
 
Viimeksi muokattu:

Harrastelija

Vakionaama
mitä pitää ladata ja mistä, tai tehdä jotta voin katsoa/tannetaa niistä pc lle
toinen toimii kännykällä, toinen ei silläkään
ONVIF tarvitaan lähinnä jos on tallennin erikseen. Tallennin ja kamerat juttelevat keskenään tuon avulla. Tallennin myös ohjaa kameran asetuksia ONVIF määritysten rajoissa. Tallentimeen voi tallettaa koko ajan videota kameroista ja/tai kun havaitaan event (esim liikettä).
Tallennin voi olla ihan sitä varten tehty erillinen boksi, tietokone sopivalla ohjelmistolla, NAS sopivalla ohjelmistolla tms.

Nykyään lähes kaikissa kameroissa taitaa olla jonkinlainen www käyttöliittymä ja sen kautta voi katsoa myös livevideoita tai mahdolliselle muistikortille talletettua videota.

Sitten on oma lukumsa jos katselun pitäisi onnistua talon ulkopuoleltakin. Pitää aukaista palomuuriin yhteyksiä kameroihin tai tallentimelle (tietoturvariski). Pitää olla myös julkinen IP osoite.

Vai oliko esim reolink sellainen että toimii vain heidän pilven kautta? Mutta eipä siinä taida olla ONVIF tukeakaan joten vain valmistajan omat tallennukset mahdollisia (niin kauan kuin firma on pystyssä). Hyvä puoli tuossa pilvessä on että pääsee reissussakin tarkistamaan videoita Ilman että palomuuriin tarvitsee koskea. Itse tallennukset taitaa olla kamerassa ja pilvi toimii proxyna tai jotain sinne päin.

edit: tallentimia voi hakea VMS (Video Management Software) tai NVR (Network Video Recorder) lyhenteillä.
 
Viimeksi muokattu:

Harrastelija

Vakionaama
Noin yleisesti vaikuttaisi siltä että kovin pitkään päivityksiä ei kameroihin tule. Valmistajien kiinnostus on aina tulevissa malleissa ja ehkä viimeisimmässä.
 

holkkipolvi

Jäsen
Tuohan taitaa olla sama kuin nuo h.26x koodekit mutta käyttää vain noita I frameja.

Vastapainona on sitten moninkertainen bitrate ja levytilan tarve kun noita P frameja ei ole ollenkaan.


Ei ole sama kuin h26x koodekit pelkillä I frameilla, tuo on Mobotixin itsensä kehittämä koodekki juurikin valvontakamerakäyttöön, siinä on otettu huomioon myös se että IP kameroiden prosessoritehot on melko rajoitettuja vs. multimedialaitteet joille nuo h264 koodekit on alunperin tehty.

MxPegissä huomioidaan vain muuttuneet pikselit I framessa vs h264 jossa koko kuva-ala huomioidaan. Tämä onnistuu valvontakamerssa koska ne tuppaa kuvaamaan aina kiinteästi samaa kohtaa (poislukien PTZ), joten tausta ei muuut, vain kohde ja sen paikka kuvassa.

Tuolla on kuvien kera hieman selvitetty eroja:

https://www.voipsupply.com/blog/voip-insider/the-difference-between-h-264-and-mxpeg/


Tuolta löytyikin sitten molempiin fw. Tuossa G3:ssa olikin jo viimeisin softa. Muistelinkin että jotain sain joskus aikoja sitten kyllä päiviteltyäkin.

Onko sulla mitään käryä että eroaako G3 & G5 softaltaan mitenkään oleellisesti?

Sotfissa ei käsittääkseni suuria eroja ole, tuo Hikvision kryptinen sekamelska G3 ja G5 malleissa johtuu huonosta komponenttien saatavuudesta, jonka vuoksi korvasivat rautaa ja uusi versio tuotiin G5 merkinnällä - eli raudassa on jotain eroja noiden välillä.

Hikvisionin valtava kameramäärä ja ei aina niin selkeät mallimerkinnät tekee firmwaren etsinnästä aika tuskaa, varsinkin jos menee support sivuille jossa kaikki kamerat on listattu ja niistä pitäisi sopiva löytää. Onneksi nykyisin on latauslinkki pääsivuilla kameran kohdalla suoraan.
 

Harrastelija

Vakionaama
MxPegissä huomioidaan vain muuttuneet pikselit I framessa vs h264 jossa koko kuva-ala huomioidaan
Eli tavallaan tuo on P frame niin kuin h26x:ssä. P framessakin on vain muutokset edelliseen frameen nähden, ei välttämättä koko frame jos muutoksia on vain jossain kohti framea. Mutta ihan samasta ei ole kyse. Ehkä harhaanjohtavaa puhua I framesta kun se ei ole koko frame?
Tästä tullaankin ongelmaan että tallenninvaihtoehdot taitaa olla vähissä? Ilmeisesti MJPEG ei ole sama asia tai riittävän yhteensopiva?

Laitoin kokeeksi yhteen kameraan h.265 I frame väliksi 1 ja 1 frame sekunnissa. Näkyy pelittävän noinkin. Toki video on katkonaista/hyppivää. Pitää seurata jonkin aikaa miten käyttäytyy. Tosin olin havaitsevinani että sisäisesti kamera generoi edelleen useampia frameja. Vaikka näytöllä näkyy että kuva hyppii sekunnin välein niin hahmontunnistuksen laatikko liikkui tuon sekunnin sisälläkin vaikka itse kuva ei muuten muuttunut. Siis suoraan kamerasta katsottuna (ei tallentimelta).

Edit: Pysäytyskuvan kannalta taitaa suuri merkitys olla sillä että onko frame pakattu häviöttömästi vai häviöllisesti.
 

holkkipolvi

Jäsen
Tästä tullaankin ongelmaan että tallenninvaihtoehdot taitaa olla vähissä? Ilmeisesti MJPEG ei ole sama asia tai riittävän yhteensopiva?

MJPEG tarvitsee paljon prosessoritehoa, se vie paljon tilaa ja kaistaa. MxPeg on kevyt prosessorin kannalta, encoding tehdään suoraan kamerassa eikä siihen tarvita paljoa laskentatehoa. Kevytkin PC riittää vastaanottamaan suurten kameramäärän datan.

Käytännössä Mobotixien hinnat taitaa yhä olla niin korkeita että harva kulutaja sellaisiin kuitenkaan haluaa investoida, kun esim. Hikvisionia ja Dahuaa saa nykyisin halvalla ja hyvillä ominaisuuksilla - joskin tässä tulee vastaan se kiinalaisuus johon kaikki ei halua sotkeutua.

Jos ei halua että kamerat ns. soittelee kotiin (liikennettä kiinaan), niin estää niiltä pästyn ulkoverkoon ja käyttää etähallintaan VPN yhteyttä tai jotain Tailscalen tapaista järjestelmää. Tässä kuitenkin kameravalmistjana tarjoaman P2P menetetään ja kameroiden omat hälytykset ei tule suoraan esim. puhelimen aplikaatioon reaaliaikaisina.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Näemmä joku on rakentanut hikivisioniin pätkän softaa millä skenen voi vaihtaa automaattisesti auringonlaskun mukaan.

Saman tein joskus käsin.
 

HelaKammo

Vakionaama
Ammattipuolella Mobotix ei ole kovin arvostettu, ja kuten sanoin, ONVIF ja tuki sille, niin ok, Mobotix lienee ihan hyvä, mutta se ei ole kuluttajatuote.

Saksalaisten Dallmeier tulee mieleen, kovin oli vaikeita huoltaa, kun piti Saksaan lähettää viikoiksi.

Järjestelmät, jotka käyttää ONVIF hyödyt, sekä tekee analytiikan kamerassa, eivät kuomita kuin verkkoa ja levynopeutta. Vehkeet eivät ole hinnat alkaen, eivätkä pura kuvaa ja tee kaikkea pelvelimessa. Osa käyttää toki näytönohjaimia rankempaan anlytiikkaan, mutta perus asiat tehdään juuritasolla ONVIF kautta. Rauta saattaa olla NVIDIAn kamaa.

Mikä vain kohtalainen rauta jaksaa pyörittää levyä ja 1-10Gbit verkkoa, johon menee 50+ kameraa oikein tehtynä, se vain maksaa siellä kameroissa, mutta maksaa itsensä itse tallenninraudassa.

Ollaan ehkä vähän väärällä tontilla tähän ketjuun.
 

VesA

In Memoriam
Kiina on itsessään jo kyseenalainen, onneksi Suomen suhteen aika sivussa, mutta kuviossa on nykyään mukana myös Venäjä. Venäläiset rakentavat itselleen samaa systeemiä kuin on Kiinassa ensin Uiguurien kanssa harjoiteltu ja sitten laajennettu kaupunkeihin. Epäilemäti juuri näillä Kiinan valtion käyttämillä valmistajilla, ei venäläisillä taida omaa tekniikkaa olla. Sitä missä määrin nämä eri valtioiden palvelut alkavat jakaa dataa keskenään vaikka uuden maailmanjärjestyksen merkeissä onkin sitten hyvä kysymys, mutta tässä hyviä mahdollisuuksia vaikkapa saada kuvaa jolla voidaan vaikka kiristää perinteiseen venäläiseen tapaan pieniä palveluksia.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Kiina on itsessään jo kyseenalainen, onneksi Suomen suhteen aika sivussa, mutta kuviossa on nykyään mukana myös Venäjä. Venäläiset rakentavat itselleen samaa systeemiä kuin on Kiinassa ensin Uiguurien kanssa harjoiteltu ja sitten laajennettu kaupunkeihin. Epäilemäti juuri näillä Kiinan valtion käyttämillä valmistajilla, ei venäläisillä taida omaa tekniikkaa olla. Sitä missä määrin nämä eri valtioiden palvelut alkavat jakaa dataa keskenään vaikka uuden maailmanjärjestyksen merkeissä onkin sitten hyvä kysymys, mutta tässä hyviä mahdollisuuksia vaikkapa saada kuvaa jolla voidaan vaikka kiristää perinteiseen venäläiseen tapaan pieniä palveluksia.
Eräs hollantilainen ukko mainitsi että siellä on myös jokapaikka täynnä kameroita. Liekö sitten yksityisten vai mitä.
Mitä tuosta ukon höpinöitä kuuntelin niin kuulosti maana kyllä melkoisen turvattomalle näin suomalaisen näköwinkkelistä katsottuna.

 

VesA

In Memoriam
Eräs hollantilainen ukko mainitsi että siellä on myös jokapaikka täynnä kameroita. Liekö sitten yksityisten vai mitä.
Mitä tuosta ukon höpinöitä kuuntelin niin kuulosti maana kyllä melkoisen turvattomalle näin suomalaisen näköwinkkelistä katsottuna.
Näistä ei kyllä tiedä, mutta tärkeä ero on siinä että suuren ihmis- ja kameramäärän kanssa dataa on poskettomasti ja sen myllyttäminen maksaa aivan törkeästi jos haluaa seurata kuvista ihmisiä ja rakentaa niistä jotain automaattista analyysiä - eli kuka tämän juuri Hollannissa olisi valmis maksamaan - valtiollisilla toimijoilla on toisenlaiset mahdollisuudet. Kiinassa on hillitön määrä 'tavallisia' supertietokoneita.

Lännessä tämä tehdään etupäässä ilman kuvaa sosiaalisen median ja Microsoftin/Applen/Googlen jne avulla, mutta siinä ei puistonpenkillä tapaaminen näy jos vaikka luuri on jätetty autoon. Juurikin jossain oli juttua kuinka esmes Sirin mikkiä ei saa todistetusti pois päältä mitenkään vaikka itse palvelun voi disabloida.
 

markok

Aktiivinen jäsen
Onko täällä kellään käytössä Reolink E1 Outdoor kameraa? Tuo näyttäisi muuten hyvältä, mutta onko niin, että tuolla ei saa yhtä aikaa päälle jatkuvaa tallennusta ja liikkeen tunnistusta? Tarkoitan siis sitä, että aika janalla pääsisi katsomaan kuvaa miltä tahansa ajan hetkeltä ja aika janalla olisi merkattu kohdat, missä liikettä on havaittu. Laitteen ominaisuuksiin tutustuessani tulin siihen käsitykseen, että tuo ei olisi mahdollista.

Onko jotain muuta noin 100€ hintaluokassa olevaa ulkokäyttöön sopivaa kameraa mikä täyttäisi seuraavat ehdot. Luotettavasti toimiva, kääntyvä, kohteen seuranta, hahmon tunnistus, helppokäyttöinen puhelin app ja tuo jatkuva tallennus yhdistettynä liikkeen tunnistukseen.
 
Back
Ylös Bottom