Victron Energy

Espejot

Hyperaktiivi
DESS vaatii toimiakseen mittaroinnin aurinkotuotolle. Se ei muuten ymmärrä sitä, että paneeleita on asennettuna eikä silloin käytä tuoton arviota laskennassaan.
PV on mittaroitu EM540:llä niin että nastat 1-3 mikrojen suuntaan, nastat 4-6 gridin suuntaan.

Edit: nyt kuin katson niin jotakin pieniä hajawatteja on merkattu auringosta akkuun... eli olisko sittenkin että PV mittari täytyy merkata ACin porttiin? Ja miksi tässä on AC Input-1 ja AC Input-2 kun MP.ssä on vain yksi Input ja kaksi Output terminaaalia?

1776014461762.png
 
Viimeksi muokattu:

Harrastelija

Vakionaama
Noissa Victronin inverttereissä on isot maksimivirrat in ja out välillä. Pienemmissä 32A ja vähänkään isommissa 50A ja enemmänkin.
Käsitän niin että koko talon sähköt voisi ohjata MP2 kautta/läpi jos on tarvetta. Akun suuntaan ja akusta tehot ovat kuitenkin pienemmät eli sen invertterin tehon verran (3000VA, 5000VA…)
 

Espejot

Hyperaktiivi
Victronin apurele on NO ja NC ja COM

Miten saan noilla sähköt 230V puhaltimille kun lämöraja ylityy, ja kysymys koskee sähkö. Onko Victron MultiPlus-II:n ohjelmoitava rele potentiaalivapaa kosketin? Kuva on jatkokysymyksiä varten.
1776264442660.png
 
Viimeksi muokattu:

HeTi

Aktiivinen jäsen
VE Configurator ohjelmalla voi releelle määrittää toiminnan.
Yksi valittavista "assistant" toiminnoista on Fan Control, lämpötilasta ei puhuta mitään.
Ehkä toimii laitteen oman puhaltimen kanssa samaan aikaan.

Rele on potentiaalivapaa, pelkkä kosketin.

Victronissa voi myös käyttää NodeRed ohjelmointia, olettaisin että sinne voi myös tehdä releen ohjauksen vaikka
sitten lämpötilan mukaan. Uusimmassa versiossa tuli vielä mahdollisuus ohjata Shelly releitä.
 

Espejot

Hyperaktiivi
No niin, tutkaili asiaa. VE Configurator ohjelmassa on "avustaja" millä saa luotua monimutkaisempia tpomintoja että se ei ehkä sovellu parhaalla mahdollisella tavalla. Mutta MP-II mukana tulee lämpötila anturi jonka voisi otta käyttöön. Toisaalta, JK BMS lämpötila näkyy VRM Device listassa ja sen saa ohjaamaan Gerbon relettä. Tämä nyt vaikuttaa "parhaalta" eli helpomalta vaihtoehdolta. Mutta se vaatii kotaktorin väliin. Ajatuksia?
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös Bottom