Daiseikai 9.5 RAS-xxN4KVPG-ND / RAS-xxN4AVPG-ND

Abe

Jäsen
Meillä puhallinrumpu väpättää ihan vähän pystysuunnassa mutten ole kuullut mitään ylimääräisiä ääniä millään puhallusnopeudella.
 

Lassi

Jäsen
Perus Premium 35. Säädetty rumpua sivuun jos toiseen, ääni vähän vaihteli, lopulta vaihdettu puhallinrumpu ja laakerit. Ei väpätä niin paljoa. Tarkalla korvalla kun viereltä kuuntelee niin vielä vähän ääntää. Ei ollut enää itsellä eikä huollolla intoa jatkaa, todettiin ominaisuudeksi.

Kaverin Premium+ 35 kävin kuuntelemassa, samanlailla ääntää sekin. Sillä korkeammassa tilassa ja ei niin lähellä kattoa, joten ääni ei niin kaiu huoneessa, mutta koneen vierellä kuuluu.
 

timop

Aktiivinen jäsen
meillä tuo +35 prem päristää medium high puhalluksella mut se kyllä kuulostaa tulevan muoveista painaa vähän ni lakkaa. rummussa on kyllä semmosia painoja laitettu että on sitä ainakin yritetty tasapainotaa muta ehkä se vähän sitten on pielessä.
 

JuhaP

Tulokas
Päivällähän tuo ääni ei haittaa, mutta yöllä kuuluu tosi selvästi makuuhuoneeseen. Asiasta olen ollu asentajaan yhteydessä, tulee ku kerkiää. Edellinen panasonic ja tallissa oleva gree on huomattavasti hiljasempia, ku tämä toshiba
 

Abe

Jäsen
Mittees pumppaajilla menee? Ilmeisesti hyvin kun ei ole mitään kuulunut. :) Täällä Meri-Lapissa kyllä kelit olleet suotuisat. Leuto talvi ollut,kuin kevät jo olisi nurkilla. Takkaa poltellut päivittäin pesällisen, pumppu huilii ja liikuttelee vain ilmaa torpassa.
 

fxdxi

Jäsen
Mittees pumppaajilla menee? Ilmeisesti hyvin kun ei ole mitään kuulunut. :) Täällä Meri-Lapissa kyllä kelit olleet suotuisat. Leuto talvi ollut,kuin kevät jo olisi nurkilla. Takkaa poltellut päivittäin pesällisen, pumppu huilii ja liikuttelee vain ilmaa torpassa.
Tänään sulatusjumi, eka sen jälkeen kun marraskuussa laitettiin toinen päivitys niiden vuoksi. Puolisen tuntia oli hiljaa, ulkoyksikkö kyllä kävi. Laitoin sitten Hipowerin ja kun parin minuutin päästä alkoi puhallus otin Hipowerin pois. Äsken taas sulatti ja nyt lähti ihan itsekseen sisäyksikkö käyntiin.

2 kertaa ilmansuodattimien imuroinnin jälkeen kun olen laittanut päälle ei ole alkanut sisäyksikkö puhaltamaan vaikka ulkoyksikkö käy. Sitten 10 min odottelun jälkeen Hipowerilla käyntiin. 2 viikon välein olen imuroinut, ei suodattimissa kyllä juuri mitään ole ollut, lasit täytyy laittaa että näkee sen vähän. Nämä häiriöt eivät olleet peräkkäisillä siivouskerroilla.
 

oltsandeeri

Jäsen
Hyvin menee. Mutta menköhön.

Toshibaattorit tuottavat kerroksiin lämpöä eleettömän varmasti ja huolettomasti. Varaavaa takkaa ei ole tullut käytettyä koko talvena kertaakaan.

Pumppujen kaukosäätimiin olen viimeksi koskenut ehkä parisen kuukautta sitten? Ja silloinkin otin vain takkatila1:hden pois päältä pumpuista.

Sisäyksiköiden suodattimet tulee imuroitua n. 2-4 viikon välein, mutta harvoin niissä mainittavissa määrin pölyä on ollut. Laastipaljut tulee kipattua tyhjäksi kerran viikossa. Alakerran pumpun UY tuottaa edelleen n. 5-10 kertaisesti sulatusvettä yläkerran pumpun UY:kköön verrattuna.

Tällä viikolla pitäisi sähkärin viimein tulla asentamaan joulun alla hankkimani Shelly Plus 1PM:ät ryhmäkeskukseen, niin saa sitten dataa pumppujen sähkönkulutuksesta ja käytöksestä.

Päätän raporttini tähän.
 
Viimeksi muokattu:

Elpakko

Aktiivinen jäsen
Syksyllä asennettu Premium+ 35 pöhissyt ilman ongelmia koko talven. Mittaroitu kulutus talvikuukausilta n. 600kWh / kk. Lämmittää koko alakerran + jonkin verran lämpö ajautuu myös yläkertaan. Sulatusvettä tulee reilusti eli pumppu painaa paljon hommia.

Ainut asia mikä hieman ihmetyttää, on sulatuksien tiheys. Heti kun on vähänkin pakkasta, niin sulattaa aika tarkasti 70 minuutin välein, plussakeleillä vähän harvemmin. Pitkiähän nuo sulatukset ei ole (7-8min), mutta mielestäni ei sulata tarpeeseen vaan kellon mukaan.
 

jarkko_h

Vakionaama
Selvillä plussakeleillä (+2...+3) ei pitäisi sulattaa ollenkaan, pikkupakkasilla 70 minuutin välein ja kovilla pakkasilla 90 minuutin välein.

Sulatukset kellolla.
 

oltsandeeri

Jäsen
Dodi. Nyt on Shelly Plus 1PM:t paikallaan.

Tulivat kaikki 4 kpl ryhmäkeskuksen uumeniin. Hyvin näyttää wifi-yhteys pelaavan vaikka ovatkin suht umpinaisen metallikotelon sisällä.

Screenshot_20230227_155153_Shelly.jpg


Seurantaan tuli 2 kpl ILP:ejä, erillisen autokatosvarastorakennuksen varastojen lattialämmitykset ja KPH:n lattialämmitys.
Eli nyt on kaikki aktiivikäytössä olevat sähkötoimiset tilojen lämmitykset IV-koneen jälkilämmitystä lukuun ottamatta seurannassa Shellyjen kautta. IV-konekin on Nediksen älypistorasiassa kiinni eli jälkilämmityksenkin kulutus on tiedossa.
 

oltsandeeri

Jäsen
Tuli tuossa Shellyistä exportattua maaliskuun kulutukset ulos.

Lämmitykseen meni maaliskuussa kaiken kaikkiaan 1185,6 kWh ulkolämpötilan keskiarvon ollessa n. -3c.

MittauspistekWhhtm2W/htm2/h/c
ILP Alakerta
390,2​
75,6​
0,30​
ILP Yläkerta
243,7​
45,2​
0,31​
Lattialämmitys KPH
219,8​
11,5​
1,07​
Lattialämmitys Ulkovarastot
278,1​
15,5​
1,86​
Patterilämmitys TT (arvio)
53,8​
3,0​
1,86​
YHTEENSÄ
1 185,6
150,8

Kyseessä 2005 rakennettu 181 kem2 / 151 htm2 OKT-kokonaisuus.
Talo itsessään 158 kem2 / 132 htm2 ja autokatosvarastorakennus 23 kem2 / 19 htm2.

ILP:it vievät tunnissa n. 0,30 W per huoneistoneliö ja 1 asteen lämpötilaero ulko- ja sisälämpötilan välillä.
KPH lattialämmitys n. 1,07 W eli n. 3,6 kertaa enemmän kuin ILP:it.
Puolilämpimät varastot ja tekninen tila 1,86 W eli n. 6,3 kertaa enemmän kuin ILP:it. Autokatosvarastorakennuksen vaipan U-arvot huomattavasti huonommat kuin talossa.
 

fxdxi

Jäsen
Reilu tunti aikaa tulin kotiin, sisäyksikkö ei puhaltanut. Ihmettelin että sulattaako kun auton mittari näytti +4 astetta. Unohdin sen telkkua katsoessa, no ei puhalla vieläkään. Ulkoyksikkö käy ja kävi kotiin tullessakin.

Ei taas ymmärrä???
 

fxdxi

Jäsen
Nostin pyynnin 21->30 ja hetken päästä alkoi puhallus. Jos tämä on sitä normi katkokäyntiä kun sisälämpö pyyntiin nähden riittävä, niin eikö ulkoyksikönkin pitäisi pysähtyä?
 
Tämähän on yleisesti tiedossa oleva bugi, ainakin Premium malleissa.
Siitä ei pääse oikein muuten eroon, kuin käyttämällä aina lämmityksellä takkatila(1) asetusta.
Asetuksesta on muutamia muitakin hyötyjä, mutta haittapuolena toki se, että sulatuksen jälkeen voi puhaltaa pari minuuttia varsin kylmää ilmaa, koska puhallus alkaa välittömästi sulatuksen jälkeen, eikä vedonesto ole päällä, jolloin kenno ei ole ennättänyt lämmetä.

On siihen olemassa joku softakorjauskin, mutta korjaako se vian todella? Siitä on vähemmän keskustelua/tietoa.
 

jarkko_h

Vakionaama
Takkatila 2 käyttö riittää myös. Aiheuttaa vähän vähemmän viileää puhallusta sulatuksen jälkeen mutta osa takkatila 1 eduista jää pois. Eli valitsee sen mukaan kumpi sopii omaan käyttöön paremmin.

Meillä on takka ja koska ei tarvita isoa puhallusta ulkoyksikön ollessa pois päältä takkatila 2 on sopinut käyttöömme parhaiten.
 

timop

Aktiivinen jäsen
tai kasvattaa pyyntiä, meillä satunnaisesti tekee kans tuota prem 35 malli. sähkönmittauksesta näkee näkee että vie sen +300W . on pitäny monta kertaa tehdä automaatio home assistantille tuosta jos on vaikka 30min kulutus ja puhallus lämpötila xx ni nostaisi pyyntiä toviksi ja/tai edes hälyttäisi viestillä asiasta.
 

jarkko_h

Vakionaama
Meille tehtiin vanhaan premium 25 malliin päivitys. Tämän jälkeen on ollut myös takkatila 2 käytössä viime syksystänlähtien. Yhtään ainoaa jumia ei ole noiden jälkeen tullut.

Mutuna arvaan että takkatila 2 on se, joka on auttanut. Ehkä myös tuo sw päivitys.

Meidän käytössä tuo takkatila 2 on ollut huippu. Ei tarvitse säädellä lämpötiloja kun riipaisee takan päälle. Kun ILP toteaa että lämmitystä ei enää tarvita jättää se meidän käyttöön sopivan pienen puhalluksen päälle. 3 tisommalle puhallukselle ei ole ollut tarvetta kylmimmilläkään keleillä, joten takkatila 2 kanssa toimiva vedonpoisto ei ole rajoittanut pakkasilla mitenkään suorituskykyä.

Vielä täydellisempi tuo takkatila 2 olisi, jos laittaisi puhalluksem päälle noin 60 sekunnin viiveellä sulatuksen jälkeen. Silloin ei olisi mitään vetoa. Meillä laite semmoisessa paikassa että tämä ei kuitenkaan mikää iso asia.
 
Meille tehtiin vanhaan premium 25 malliin päivitys. Tämän jälkeen on ollut myös takkatila 2 käytössä viime syksystänlähtien. Yhtään ainoaa jumia ei ole noiden jälkeen tullut.

Mutuna arvaan että takkatila 2 on se, joka on auttanut. Ehkä myös tuo sw päivitys.

Meidän käytössä tuo takkatila 2 on ollut huippu. Ei tarvitse säädellä lämpötiloja kun riipaisee takan päälle. Kun ILP toteaa että lämmitystä ei enää tarvita jättää se meidän käyttöön sopivan pienen puhalluksen päälle. 3 tisommalle puhallukselle ei ole ollut tarvetta kylmimmilläkään keleillä, joten takkatila 2 kanssa toimiva vedonpoisto ei ole rajoittanut pakkasilla mitenkään suorituskykyä.

Vielä täydellisempi tuo takkatila 2 olisi, jos laittaisi puhalluksem päälle noin 60 sekunnin viiveellä sulatuksen jälkeen. Silloin ei olisi mitään vetoa. Meillä laite semmoisessa paikassa että tämä ei kuitenkaan mikää iso asia.

En ole aiemmin kuullut että takkatila 2 (sis. vedonesto) auttaisi tuohon bugiin, mutta hyvä jos jollakin näin on.

En ole myöskään havainnut mitään eroa takkatila2:n ja "ei takkatilaa" välillä.
Samalla tavalla toimii vedonesto, puhaltaa hyvin hitaasti jos ei raskasta lämmitystarvetta, samoin vedonesto toimii normaalisti,
eli sulatuksen jälkeen lähtee esim. parin minuutin viiveellä sy päälle.

Omaan laitteeseen myös asennettu tuo bugipäivitys, kovin vähän olen testannut ilman takkatilaa, joten sen toimivuudesta ei ole varmuutta.
Mutta sen olen havainnut, että bugipäivityksen jälkeen, ainakin tietyillä ulkolämpötiloilla, on normi pariminuuttisen lisäksi toinen kahden minuutin viive (yht 4min) sulatuksen jälkeen siihen, kun alkaa sisälle pukkaamaan lämpöä.

Lisäksi takkatila 1 päällä repii nyt oikein reilusti alkukiukkua.

Spekulaationa sanoisin, että bugipäivityksessä on jotakin parametrejä kenties muutettu siten, että alussa tuutataan reilusti tehoa sy:lle,
ilmeisesti toshiban insinöörit kuvittelevat että jumit johtuvat ilman pakkaantumisesta katonrajaan sulatuksen aikana.
En tosin ilman takkatilaa saanut todettua ainakaan vastaavissa määrin alkukiukkua.

Niin tai näin, kyllä se sy:n rupelli pitää pyöriä sulatuksen jälkeisen viiveen jälkeen, oli lämmitystarvetta tai ei.
Ei sen kuulu sammuksissa pysyä, silloin kun ulkoyksikkö paahtaa lämpöä tuvan suuntaan.
 

jarkko_h

Vakionaama
En ole myöskään havainnut mitään eroa takkatila2:n ja "ei takkatilaa" välillä.

Meillä ainakin takkatila2 ja perustilan (ilman takkatilaa) välillä on selvä ero ja takkatila 2 toimii juuri niinkuin manuaali kertoo.

Eli takkatila2 jättää puhaltimen pyörimään (super low fan speed ) vaikka lämmitystarve takan vuoksi loppuu kokonaan. Vertailun vuolsi tämä vastaa noin 50% pienempää virtausta kuin 1 nopeus (W7 nopeus).

Lisäksi sulatuksen jälkeen takkatila 2:lla vedoneston minimiporras on tämä superhidas tuuletusnopeus. Tämä aiheuttaa pienen viileän puhalluksen sulatuksen jälkeen jolloin kenno on vielä kylmä. Samaa viileää puhallusta ei tule jos takkatila 2 ei ole päällä. Perustilan vedonesto estää tämän. Toki takkatila 1:llä puhallus on vieläkin voimakkaampi sulatuksen jälkeisellä kylmällä kennolla, koska se poistaa kokonaan vedonpoiston.

Jopa tuo takkatila 2;n pieni henkäys estää lämpimän ilman patjaantumisen laitteen ympärille sulatuspysähdyksen tai takan käytön yhteydessä. Tuo voi potentiaaliseati auttaa estämään jumeja, mutta en siis tiedä onko takkatila 2 vai päivitys auttanut. Mutuna arvaisin että takkatila 2.
 
Viimeksi muokattu:

fxdxi

Jäsen
Kiitos vastauksista. Ei ole takkaa, enkä ole pitänyt takkatilaa päällä kahden sulatusjumi päivityksen, jotka poisti sulatusjumin, jälkeen.

Tänään kotiin tullessa oli sekä ulko- ja sisäyksikkö pysäksissä ja ylös/alas ohjaimet kääntyneet melkein ylös ja sivuohjaimet pysäksissä, tämä lienee normia katkokäynnissä. Myöhemmin huomasin ylös/alas ohjaimien kääntyneen normiasentoon ja sivuohjaimet liikkuivat ja ulkoyksikkö kävi, sisäyksikkö ei. Tästä on nyt kulunut yli 1,5 tuntia eikä sisäyksikkö puhalla vieläkään. Pitäisikö tähän vaivaan, olisko tämä vaikka katkokäyntijumi, olla joku päivitys?

Takkatilaa en haluaisi pitää päällä kylmää hönkimässä ja energiaa kuluttamassa, kun energian säästäminen oli ainoa syy ilmalämpöpumpun hankintaan.
 

jarkko_h

Vakionaama
Takkatilaa en haluaisi pitää päällä kylmää hönkimässä ja energiaa kuluttamassa, kun energian säästäminen oli ainoa syy ilmalämpöpumpun hankintaan.

Jos mittaat takkatila 2 puhalluslämmön ja ajan ja lasket syntyneen energian kovallakin pakkasella, huomaat että ei se käytännössä energiaa hukkaa sulatuksen jälkeen. Kyse hyvin pienestä määrästä ja tästäkin osa palautuu kennon kautta takaisin piiriin. Kokonaisuudessa ei mitään merkitystä energiakulutuksen kannalta. Enemmänkin kyse turhasta vedontunteesta.
 

Abe

Jäsen
Meillä oli toissa aamuna jumi päällä vaikka laitteeseen on ajettu "bugi" päivitykset sisään. Takka1 päälle ja lähti puhaltamaan heti lämmintä. Pyynti oli 22 ja ulkona muutaman asteen pakkanen. Oli kyllä niin viileää sisällä että varmaan ollut kauemman aikaa jumissa. Ei olla lämmitelty takkaa nyt ettei voi siitäkään johtua tuo.
 
Jokuhan tällä foorumilla kerran tutki servicemanuaalia tai jotain, ja käyrien ja datan perusteella löysi "mustan aukon", olikohan siellä 0,5 vai 1 asteen "reikä", josta johtuisi nuo sy jumit. Eli pelkkä ohjelmistovirhe.

Tossukan inssit ilmeisesti kuvitelleet, että jumit johtuvat lämpimän ilman pakkaantumisesta katonrajaan.
Eihän se näin ole, koska ulkoyksikön ei kuulu lähteä hurisemaan ollenkaan sulatuksen jälkeen, jos sisällä ei ole anturin mielestä lämmitystarvetta.

Ja toiseksi, sisäyksikön puhaltimen ei mielestäni kuuluisi koskaan pysähtyä kokonaan, kun on lämmitysmoodi päällä. Pois lukien sulatukset.
No olen minäkin saanut sisäpuhaltimen monta kertaa "hämääntymään" sillä keinoin, että olen sähköuunin luukun avannut, ja sieltä on pikaisesti virrannut todella kuumaa ilmaa sy:lle.

Ja tosiaan aiemmissa testeissä en ole löytänyt mitään havaittavaa eroa puhaltimen nopeuksissa olipa käytössä normaali lämmistysmoodi taikka takkatila(2).
 

Don MC

Jäsen
Tarttis saada tuo bugi Toshiban tietoon. Ei mullakaan tuo päivitys korjannut bugia, vaan Takkatila1:llä mennään yhä täälläkin.
EDIT: Jos joku löytää tuon postauksen, jossa tuo "musta aukko" selitetään, niin vois pistää tänne. Minä ainakin omalta osaltani sitten vien sen eteenpäin asentaneelle firmalle.
 
Viimeksi muokattu:
EDIT: Jos joku löytää tuon postauksen, jossa tuo "musta aukko" selitetään, niin vois pistää tänne. Minä ainakin omalta osaltani sitten vien sen eteenpäin asentaneelle firmalle.

Siinä voi olla kova etsiminen, kun ei mitään muistikuvaa oliko jommassa kummassa premium ketjussa, vai jossakin muussa, ja milloin se oli, jne. Harmi kun ei tullut laitettua talteen viestiä.
 

Don MC

Jäsen
Sepä se. Itsekin tässä olen koittanut sitä etsiä. Jos kuitenkin sen alkuperäinen kirjoittaja muistaisi?

EDIT: Oliko se tämä?
 
Viimeksi muokattu:

jarkko_h

Vakionaama
Ja tosiaan aiemmissa testeissä en ole löytänyt mitään havaittavaa eroa puhaltimen nopeuksissa olipa käytössä normaali lämmistysmoodi taikka takkatila(2).

Eroa ei ole enää 2 minuutti sulatuksen lopettamisen jälkeen, mutta välillä 0-2 minuuttia on. Vedoneston minimiraja rpm:lle pn takkatila2:ssa normitilaa ylempi. Tämän vuoksi takkatila 2 puhaltaa viileämpää heti sulatuksen jälkeen.

Ero on selvästi huomattavissa pienenä vedontunteena ja ero on myös mitattavissa lämpötila ja rpm mittarilla.

Jos sisäyksikkö jossain olohuoneessa tuo vedontunne olisi ongelma. Meillä laite eteisessä ja ei aiheuta ongelmaa.

Toki laitteiden sw versioissa voi olla eroja. Meillä laite toimii takkatila2:ssa service manuaalissa kuvatulla tavalla.
 

fxdxi

Jäsen
Tänään iltapäivällä pysähtyi sisä- ja ulkoyksikkö, ylös/alas ohjaimet kääntyi melkein ylös ja sivuohjaimet pysähtyi. Eli sama kuin jo kolmena päivänä. Ulkona +15 ja sisällä yli pyynnin 21 astetta. Vielä kaikki samoin. Varmaan taas lähtee vaan ulkoyksikkö käyntiin ja ohjaimet normiasentoon/tilaan.
 

fxdxi

Jäsen
Tänään iltapäivällä pysähtyi sisä- ja ulkoyksikkö, ylös/alas ohjaimet kääntyi melkein ylös ja sivuohjaimet pysähtyi. Eli sama kuin jo kolmena päivänä. Ulkona +15 ja sisällä yli pyynnin 21 astetta. Vielä kaikki samoin. Varmaan taas lähtee vaan ulkoyksikkö käyntiin ja ohjaimet normiasentoon/tilaan.
Noin klo 23.30 ohjaimet normiasentoon ja ulkoyksikkö käyntiin. Sisäyksikköä odottelin vartin verran ja kun ei itsekseen lähtenyt niin laitoin hipowerilla puhaltamaan. Kyllä tässä joku bugi tai vika on kun ohjaimet ja ulkoyksikkö saa käskyn mennä päälle kun sisälämpötila laskee mutta sisäyksikön ei lähde itsekseen puhaltamaan.
 
Noin klo 23.30 ohjaimet normiasentoon ja ulkoyksikkö käyntiin. Sisäyksikköä odottelin vartin verran ja kun ei itsekseen lähtenyt niin laitoin hipowerilla puhaltamaan. Kyllä tässä joku bugi tai vika on kun ohjaimet ja ulkoyksikkö saa käskyn mennä päälle kun sisälämpötila laskee mutta sisäyksikön ei lähde itsekseen puhaltamaan.

Olisko juurikin se "puolen asteen bugi". En tiedä. Toivottavasti inssit tietää.
 

oltsandeeri

Jäsen
Aamulla heräsin 7:30 ja kummastelin keittiöön käpsehtiessäni, että onpas tavanomaista kylmempää. 19c oli olohuoneen lämpömittarissa yleensä vallitsevan n. 21c sijaan.

Tsekkasin pumput. Sisäyksiköiden siivekkeet olivat kummassakin pumpussa siinä asennossa, missä ne aina (= edellisten 5 kk ajan) ovat, mutta ilmaa ei liikuttanut kumpikaan.

Shellyjen mukaan ottotehot oli kummassakin pumpussa 200w haminoilla. Kävin tarkistamassa ulkoyksiköt ja kummassakin propelli pyöri ja ilma liikkui.

Päätin aloittaa etätyöt koskematta kaukosäätimiin ja antaa pumpuille mahdollisuuden toeta ja alkaa suorittaa omaa työtehtäväänsä. Alakerran SY heräsi eloon n. klo 11 ja yläkerran SY n. klo 13 ja ovat puhisseet normaalisti siitä saakka.
 

oltsandeeri

Jäsen
Yläkerran sisäyksikkö on näemmä aloittanut murjottamisen taas tänään jossain kohtaa.

Ottoteho on n. 170w. Ulkoyksikön propelli pyörii, sisäyksikkö ei tee mitään. Ei myöskään havaittavaa muutosta siivekkeiden asennossa eli ovat edelleen siinä asennossa, mihin ne 5kk sitten asetin, kun asennus oli valmis.

Käytös ei oikein istu katkokäynnin kuvaukseen (siivekkeet ylös, ulkoyksikkökin hiljaa), mutta ei myöskään oikein yhteen muiden käyttäjien jumikokemustenkaan kanssa, jos ja kun SY taas ennen pitkää alkaa töihin ilman, että kakesta käskytän takkatilaa / hipoweria päälle.

Alakerran pumppu painaa hommia normaalisti.
 

oltsandeeri

Jäsen
Tuli tuossa Shellyistä exportattua maaliskuun kulutukset ulos.

Lämmitykseen meni maaliskuussa kaiken kaikkiaan 1185,6 kWh ulkolämpötilan keskiarvon ollessa n. -3c.

MittauspistekWhhtm2W/htm2/h/c
ILP Alakerta
390,2​
75,6​
0,30​
ILP Yläkerta
243,7​
45,2​
0,31​
Lattialämmitys KPH
219,8​
11,5​
1,07​
Lattialämmitys Ulkovarastot
278,1​
15,5​
1,86​
Patterilämmitys TT (arvio)
53,8​
3,0​
1,86​
YHTEENSÄ
1 185,6
150,8

Kyseessä 2005 rakennettu 181 kem2 / 151 htm2 OKT-kokonaisuus.
Talo itsessään 158 kem2 / 132 htm2 ja autokatosvarastorakennus 23 kem2 / 19 htm2.

ILP:it vievät tunnissa n. 0,30 W per huoneistoneliö ja 1 asteen lämpötilaero ulko- ja sisälämpötilan välillä.
KPH lattialämmitys n. 1,07 W eli n. 3,6 kertaa enemmän kuin ILP:it.
Puolilämpimät varastot ja tekninen tila 1,86 W eli n. 6,3 kertaa enemmän kuin ILP:it. Autokatosvarastorakennuksen vaipan U-arvot huomattavasti huonommat kuin talossa.

Tuli tsekattua huhtikuun kulutukset:

MittauspistekWhhtm2W/htm2/h/c
ILP Alakerta
170,2​
75,6​
0,19​
ILP Yläkerta
67,1​
45,2​
0,12​
Lattialämmitys KPH
142,6​
11,5​
1,03​
Lattialämmitys Ulkovarastot
138,1​
15,5​
1,60​
Patterilämmitys TT (arvio)
26,7​
3,0​
1,60​
YHTEENSÄ
544,8
150,8

Huhtikuun keskilämpötila oli n. 4,3c.
Lattialämmitykset ovat edelleen melkoisia syöppöjä ILP:eihin verrattuna. Shocker.
 
Käytös ei oikein istu katkokäynnin kuvaukseen (siivekkeet ylös, ulkoyksikkökin hiljaa), mutta ei myöskään oikein yhteen muiden käyttäjien jumikokemustenkaan kanssa, jos ja kun SY taas ennen pitkää alkaa töihin ilman, että kakesta käskytän takkatilaa / hipoweria päälle.

Ihan perus toshiban jumi? Joita tulee jos tulee, ilman takkatilan käyttöä.
Joillakin jumi on loppunut vasta seuraavan sulatuksen jälkeen, lieneekö kaikilla, siitä en tiedä, enkä ole jäänyt kokeilemaankaan.
Niin harvoin ajan ilman takkatilaa.

Eikai minun sisäyksikkö liikuta siivekkeitä mihinkään suuntaan, sillon kun katkolle menee.
Eikä silloinkaan kun sulatusbugi tulee.
 

oltsandeeri

Jäsen
Siivekkeiden kääntyilystä katkokäynnin yhteydessä on ilmeisesti toisenlaistakin kokemusta? Esim. käyttäjällä @fxdxi

Itsekään en kyllä ole huomannut, että siivekkeet olisivat kääntyneet kertaakaan mihinkään suuntaan missään olosuhteissa (ilman kakella käskyttämistä) viimeisen 5kk aikana.

Enikeis, kokeilin nostaa lämpötilapyyntiä parilla asteella ja lähes välittömästi alkoi puhina ja pöhinä.
Jos on vain perus katkokäynnistä kyse, voisi olettaa, että ulkoyksikkökin olisi hiljaa ja ottoteho lähentelisi nollaa, kun ollaan reilusti nollan yläpuolella eikä pohjapellin sulanapitovastuskaan pitäisi olla päällä.

Nyt, kun SY alkoi hommiin, ottoteho hyppäsi 170w -> 330w.

ETA:
Välillä tuo yläkerran pumppu kuitenkin vetelee pitkät pätkät myös niin, että SY puhaltelee hiljalleen ilmaa kierrättäen ja ulkoyksikkö ei tee mitään.

Esim. 29.4 kulutus vuorokauden kaikkina tunteina tappavan tasaisesti n. 17 Wh eli SY puhallinmoottorin verran:

Screenshot_20230504_150535_Shelly.jpg



Ei oikein käy järkeen toiminta. Takkatiloista ei ole kumpikaan itsellä käytössä.
 
Viimeksi muokattu:
Siivekkeiden kääntyilystä katkokäynnin yhteydessä on ilmeisesti toisenlaistakin kokemusta? Esim. käyttäjällä @fxdxi

Itsekään en kyllä ole huomannut, että siivekkeet olisivat kääntyneet kertaakaan mihinkään suuntaan missään olosuhteissa (ilman kakella käskyttämistä) viimeisen 5kk aikana.

Enikeis, kokeilin nostaa lämpötilapyyntiä parilla asteella ja lähes välittömästi alkoi puhina ja pöhinä.
Jos on vain perus katkokäynnistä kyse, voisi olettaa, että ulkoyksikkökin olisi hiljaa ja ottoteho lähentelisi nollaa, kun ollaan reilusti nollan yläpuolella eikä pohjapellin sulanapitovastuskaan pitäisi olla päällä.

Nyt, kun SY alkoi hommiin, ottoteho hyppäsi 170w -> 330w.

Jos siivekkeet kääntyilee niin lienee jokin moodi tyyliä "automaatti", niin ainakin monilla muilla pumppuvalmistajilla.
Itse en kääntyilystä tiedä, kun ajan manuaalilla kaikkea + takkatila päällä.

Ja ulkoyksikön kuuluu sammua kun ei ole lämmitystarvetta sisäyksikön mielestä.
 
Back
Ylös Bottom