Nyt tällä kertaa auttoi päävirtareset.
Kirjoitanpa tähän itsellenikin muistiin nämä ja jos joku haluaa kommentoida mikä on vikana, niin kiitos. Tässä on ristiriitaisia vihjeitä syyllisestä niin hankala päätellä:
- Kolme kertaa 2kk aikana katkennut wifiyhteys ja aina aamuyöllä. Tämä viittaisi CC ongelmaan mielestäni.
- Kaksi kertaa palannut itsekseen takaisin illalla ja päävirtareset ei ole auttanut. Nyt kolmannella kerralla reset auttoi.
- Sisäyksikön wifivalo palanut aina koko ajan vaikka yhteys poikki. Jotenkin luulisi, että jos laitteen wifimokkula reistaisi, niin valo sammuisi kun yhteys poikki
- Kerran samaan aikaan oli äärimmäisen poikkeuksellisesti valvontakamera offlinessa (ei ole muistaakseni vuosikausiin ollut offlinessa kertaakaan) samaan aikaan, mikä voisi viitata reitittimen wifilähettimen vikaan. Kamera kyllä on eri wifi"linjassa" kiinni kuin ILP, mutta sama reititin. Mutta kiireessä tuolloinkin kokeilin ja toinen laite mielestäni (jos en kiireessä sekoillut) pääsi Ilpin wifillä nettiin, joten suht varmasti ko. wifilinja/reititin oli kunnossa.
- Tänään aivan varmasti toinen laite pääsi ko. wifilinjaan kiinni samalla, kun ILP oli offlinessa. Jos oletetaan, ettei reititin pysty samalta linjalta blokkaamaan jotakin laitetta pois ja sallii toisen, niin reititin on pois suljettu
Hajoileeko Panoista wifimokkuloita? NZ25YKE, 3v vanha