Tuolta pohjalta onkohan se paneelin suuntaus ihan asteen päälle? Vai onko jopa entistä tärkeämpää jotta saisi parhaat tuotot juuri siihen aikaan vuodesta kuin on eniten tarvetta? 8 asteminuuttia on noin 2 astetta maan pinnalla. Mitä se sitten lie paneelien kannalta?
Veikkaan että jos paneeleita asennettaisiin vaikka tuohon mainitsemaani 90 asteen kulmaan toisistaan nähden niin ero korostuisi entuudestaan verrattuna pelkkään noin eteläsuunnan asennukseen. Voin olla toki väärässäkin. Pientalossa tietysti kulmaa ei voi lappeensuunnan takia muutella miten tykkää mutta on ihan mielenkiintoista muuten selvittää asian laita. Ja onhan näitä paneleita jotkut asentaneet maatelineillekin jolloin asennussuunta on vapaa.
Tälläisissä projekteissä optimaaliset kulmat alkavat merkkaamaan jo aikas paljon enemmän myös taloudellisessa mielessä. Kyseessä 2 MWp laitos lempäälän Ideaparkin vieressä. Täytyy katsoa löytyykö tuosta mitään tarkempia teknisiä tietoja mistään.
Atria 6 MWp
Atrian Aurinko -energiakärkihanke pienentämään teollisuuden hiilijalanjälkeä | Solarigo
Suomen suurin 22 000 aurinkopaneelin energiakärkihanke on valmistunut Nurmoon.
www.solarigo.fi
Viimeksi muokattu: