D
Deleted member 1344
Vieras
Yksivaiheinen systeemi ja dumpataan kaikki ylimääräinen veden lämmitykseen ylijäämäsähköllä: http://terosiintoharju.com/solic-200.html
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Minä ajattelen pohjakulutuksen tämmöisenä että mitä menee kun ei olla kotona, se on melko tasaista.Pohjakulutus on harvemmin vakio, kun esimerkiksi kylmälaitteiden kompressorit käyvät termostaatin ohjaamina
Ajattelet siis keskimääräisiä kulutuksia kahden tasatuntilukeman välissä, mutta kylmälaitteehan eivät toimi näin, vaan jääkaapit ehkä kolmasosan ajasta huomattavalla kulutuksella ja loput hyvin vähäisellä tai nollakulutuksella. Pakastimien osalta vastaavat osuudet voisivat olla puolet ja puolet. Sähköyhtiöhän ei Suomessa netota tuntikulutusta nyt eikä sellaista netotusta tule, vaan netotus tapahtuu 0,01 sekunnin jaksolla. Kylmälaitteiden osalta pystyt kattamaan ehkä vain kolmanneksen pohjakulutuksesta (yksi jääkaappi) ja 2/3 ajasta tuotat liikaa, vaikka paneeli tuottaisi mitoitusteholla. Tilanne toki lievenee, mitä useampia kylmälaitteita on ja mitä suurempi osuus on keskimäärin tasaisemmin kuluttavaa pakastinten aiheuttamaa kuormaa.Minä ajattelen pohjakulutuksen tämmöisenä että mitä menee kun ei olla kotona, se on melko tasaista.
Kyllä, pumpun kanssa menisi paljon enemmän myyntiin. Mulla on Solarwattin paneelit ja SMA:n invertteri. Oli aikanaan kova tarjous isolta toimijalta.Ja ilmeisesti se vesi lämmitetään muuten suoralla sähköllä eikä millään pumpuilla?
Tuommosia tarjousta mm löytyi sekunnin googletuksella...aika sama kun sulla:
Paljonko sitä myyntiä on?Kyllä, pumpun kanssa menisi paljon enemmän myyntiin. Mulla on Solarwattin paneelit ja SMA:n invertteri. Oli aikanaan kova tarjous isolta toimijalta.
Onninen on maahantuoja. Silloin maahantuoja hoitaa takuun mikäli paneelien myyvä taho on lopettanut toimintansa. Solarwatt myös itse myöntää paneeleille 30 vuoden takuun.
Sama pätee esim. Autoissa jos ostat uuden auton jostain kaupasta niin maahantuoja korvaa mut se autoliike hoitaa. Jos taas autokauppa joka ennen on edustanut vaikka audia, lopettaa audin myynnin. Siirtyy se jollekin toiselle kaupalle ja taas maahantuoja korvaa ne osat sille uudelle kaupalle.
Muuten hyvä mut noi on eri paneelit mitä mulla on. Niissä on eri takuu. Kyllä se takuu vaan toimii. Ainakin heidän takuulapun mukaan. Kuluttajasuojalla ei ole tän takuun kanssa tekemistä. Solarwatt itse myöntää sen takuun loppukäyttäjälle 30 vuodeksi. Mikäli takuuhommia tarvitaan se hoituu toki ensisijaisesti firman kautta joka on paneelit mulle toimittanu ja se hoitaa homman maahantuojan kautta, joka taas hoitaa homman Solarwattin kautta.Kyllä sinulla on nyt onnellisesti sekaisin tuotevastuu, takuu ja kuluttajasuoja. Et myöskään ole lukenut niitä takuuehtoja. Aloita nyt vaikka niistä:
Muuten hyvä mut noi on eri paneelit mitä mulla on. Niissä on eri takuu. Kyllä se takuu vaan toimii. Ainakin heidän takuulapun mukaan. Kuluttajasuojalla ei ole tän takuun kanssa tekemistä. Solarwatt itse myöntää sen takuun loppukäyttäjälle 30 vuodeksi. Mikäli takuuhommia tarvitaan se hoituu toki ensisijaisesti firman kautta joka on paneelit mulle toimittanu ja se hoitaa homman maahantuojan kautta, joka taas hoitaa homman Solarwattin kautta.
Esimerkiksi otetaan vaikka auton takuu.
3 vuotta tai 100 000km. Kumpi ensin täyttyy niin takuu loppuu. Mutta ei muuten lopu. Puhutaan yliaikatakuusta. Jos auto on vaikka 6 vuotta vanha mutta sillä ei ole ajettu kuin 70 000km auto kuuluu vielä yliaikatakuun piiriin. Ja silloin maahantuoja on velvollinen korvaamaan. Mikäli auto on huollettu huolto-ohjelman mukaisesti ja valtuutetussa huoltotoimipisteessä.
Anteeksi mistä? Missä tällainen on määritelty? Kuluttajansuojalaissa puhutaan virheestä ja virhevastuusta, enkä ole myöskään missään takuuehdoissa törmännyt tuollaiseen termiin.Puhutaan yliaikatakuusta.
Kyllä se voit tässäkin selittää, säästyy käymisen vaiva muilta.Käyppä autokaupassa kysymässä mitä se tarkoittaa.
tekniikanmaailma.fi
Näkyy tulevan hieman lämpösäteilyäkin kun keräimet lämpenee, tosin se ei ylitä käynnistysrajaa niin tuottoa ei tule.Tälläkin hetkellä sateesta huolimatta puskee 275W.
Tälläinen juttu sattui lehdessä silmään. Täytyy kyllä todeta että yleisesti ottaen paneelien ulkonäkö rumentaa talon ilmettä ja harvassa paikassa asennukset ovat sellaisia että kosmaattiset vaikutukset eivät mene negatiivisen puolelle. Tässäkin jutussa ensimmäinen kuva on hirveä. Tosin en tiedä näkyykö ko. ilmansuunta mihinkään.
Artikkelissa herralla on kyllä kovat suunnitelmat paneliensa kanssa kun sata panelia on tavoitteena. Omasta mielestä tuossei kyllä taida enää olla mitään järkeä.
![]()
”Verot ja siirtomaksut ovat nousseet eikä niistä pääse eroon” – Näin yksi perhe pyrkii sähköomavaraisuuteen: 32 aurinkopaneelia hankittu, 68 tulossa
Kari Laihinen pyrkii riippumattomaksi sähköyhtiöistä. Kantahämäläisen omakotitalon edustalla on jo 32 aurinkopaneelia tuottamassa sähköä. Lähivuosina aurinkopaneelien määrä on tarkoitus nostaa sataan.tekniikanmaailma.fi
Juu varmasti netistä löytää kaikkia hienoja tarjouksia. Mä en esim. halunnu että paneelit on siniset, hopeilla reunoilla tai että paneeli musta missä hopeat reunat jne. yms.
Halusin että ne on mustat ja laadukkaat. Edelleenkin korostaen sitä että 30 vuotta on takuu sekä itse paneelilla että tuotolla joka pitää olla vähintään 87% uudesta. Muuten takuuna vaihdetaan uuteen.
Mielenkiinnosta paljonko tuossa 7080 on työnosuus ? jos se on vaikkapa 1000€ saat siitä 400€ vähennystä. Ensi vuonna enää 300€.
Kun olen joskus nähnyt viherkaton seurauksia rakennukselle, niin valitsisin tämän vaihtoehdon. Saisi syyn kuorruttaa koko katto paneeleilla, jolloin pääsisi viherkatosta kokonaan eroon.1) Heittelisi paneelien kohdalta turpeet mäkeen ja huopakiinnikkeillä paneelit kiinni. Käytännössä ne olisi sitten samalla tasalla suunnilleen rehujen kanssa.
Ja voisi nyt edes sen verran ylemmäs laittaa ettei heinät puske paneelien eteen, no kukin tyylillään.Tai olisi edes paneelit suorassa rivissä. Siisti asennus kyllä sinulla Tehari, Nuo mustat paneelit on asiallisen näköisiä.

Tilaa ennemmin itse paneelit, asennat ne ja sähkäri tuntihommina kytkemään.Tässä lähiaikoina näitä paneelikauppiaita on soittanut ainakin 3 kpl. Taidan sopia seuraavan kanssa tärskyt...
Tilaa ennemmin itse paneelit, asennat ne ja sähkäri tuntihommina kytkemään.
Auts... Todella moraalitonta kaupankäyntiä.
Tuskin tuohon suuntaan...pikemminkin toiseen...Mutta kukas sen takaa, että tällä hetkellä netottavat yhtiöt eivät nappia painamalla ilmoita että netotus päättyy? Siihen romahtaa monen investoinnin maksupuoli yhdellä sähköpostilla.