Maalämpökaivon poraus

fraatti

Hyperaktiivi
Mutta makaakos se kollektori siellä pohjassa vai ei?
1607768392043.png


Paljonko 200m putki lämpölaajenee(eli pitenee) 20 asteen lämpötilanmuutoksesta? -5 - +15 väliin nuo tyypilliset toimintapisteet mahtunevat
 

kotte

Hyperaktiivi
Jo näillä siitä saisi lähes tulkoon ikuisen. Jos siinä keräimessä ei olisi laajenemaa päässä, sekin olisi silloin vaihdettavissa mutta voisi viedä enemmän syvyydestä, ehkä 0,5 m?
Toisaalta esimerkiksi Helsingissä näköjään lasketaan, että maalämpökaivon käyttöikä on alle 50 vuotta, jos sitä ajatellaan vain massiivisena lämmönlähteenä osana suurta maalämpökenttää. Syynä lienee ennen muuta maaston jäähtyminen. Jos kaivoa ladataan jäähdytysenergialla kesäisin, elinikä pitenee, mutta vain muutamalla kymmenellä prosentilla, koska energiantarve on Etelä-Suomessakin lämmitysvoittoinen. Aurinko- tai ilmakeräimillä toki lataus voisi olla tehokkaampaakin ja kaivon elinikää pidentää määräämättömästi.

En pitäisi ollenkaan mahdottomana, etteikö kaivoa voisi joskus myöhemmin puhdistaa niin, että hiukan tavanomaisesta poikkeavalla rouhivalla kovametalliterällä painetaan mahdollinen kaivoon jäänyt muoviroju kasaan ja revitään palasiksi, jotka sitten puhalletaan paineilmalla hiekan ja muun rojun kanssa ylös. Terä siis vain kiertäisi eikä hakkaisi, kuten kallioon porattaessa, eli muistuttaisi näytekairan toimintaa (tuollaisella uppoaa nykyisin kallioonkin jopa 3km). Asiallinen terä kaiketi pystyy samalla jauhamaan kaivoon mahdollisesti pudonneet pienet kivetkin palasiksi. Toki tuollainen maksaa, mutta luultavasti vähemmän kuin uuden kaivon poraaminen.
 

jmaja

Hyperaktiivi
Ilmaston lämpeneminen, valtavat ikkunat ja asuntojen eristyksen parantaminen kääntää tuota suhdetta jatkossa reilusti enemmän jäähdytyksen suuntaan.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Noissa @fraatti laittaman kuvan pohjapainoissa kiinnitin huomiota, että on harjateräslenkki, minkä kautta tuo vetää keräintä kaivoon. Jossakin iässä tuo vapauttaa otteensa ja keräin irtautuu pohjapainostaan. Keräimen poistamisen kannalta hyvä, seuraavan sukupolven käyttäjälle ehkä yllätys.

Muistetaankos tämmöiselle asialle suoda koskaan ajatusta rakennusvaiheessa ? Tuli vain mieleen kun asenne on vähän niin kuin e.v.v.k.

"Jos energiakaivo poistetaan pysyvästi käytöstä, tulee keruuputket nostaa ylös. Jollei se ole mahdollista, tulee keruuputket ainakin tyhjentää lämmönkeruunesteestä. Käytöstä poistettu kaivo tulee täyttää esimerkiksi betonilla ja varmistaa, että sen kautta ei pääse pinta-, hule- tai jätevesiä tai pohjaveden laatua heikentäviä aineita suoraan tai välillisesti pohjaveteen"

 

Antero80

Vakionaama
Eiköhän ole selvää että kun lämpökaivo poistuu käytöstä niin putket poistetaan tai täytetään.
Luultavasti ihmisiä kiinnostaa tuo samalla tavalla kuin öljysäiliöiden poisto
sitten kun asia on ajankohtaista..
 

Antero80

Vakionaama
Outo logiikka/ajatusmaailma että joku hankkisi ekologisesti järkevän lämmitysratkaisun, mutta myöhemmin haluaisi ehdoin tahdoin paskoa pohjavedet..
 

metsänhoitaja

Aktiivinen jäsen
Noissa @fraatti laittaman kuvan pohjapainoissa kiinnitin huomiota, että on harjateräslenkki, minkä kautta tuo vetää keräintä kaivoon. Jossakin iässä tuo vapauttaa otteensa ja keräin irtautuu pohjapainostaan. Keräimen poistamisen kannalta hyvä, seuraavan sukupolven käyttäjälle ehkä yllätys.

Muistetaankos tämmöiselle asialle suoda koskaan ajatusta rakennusvaiheessa ? Tuli vain mieleen kun asenne on vähän niin kuin e.v.v.k.

Olen muutaman ylimääräisen pohjapainon kiinnityksen nähnyt ja ne on laitettu pyykkinarun tyylisellä ohuella narulla aina kiinni. Olisiko ajatus että ne vain mahdollistaa laskemisen ja sen jälkeen ei väliä?
 

VesA

In Memoriam
Veikkaan että energiakaivon ottaminen pois käytöstä on melko harvinainen juttu, mutta ihan vedenottoon tarkoitettuja kaivoja varmaan poistuu samaan tahtiin kuin kunta pakottaa kunnallistekniikkaan.. siinä ainoassa tapauksessa josta olen kuullut kaivolle ei kyllä tehty mitään, pumpusta virrat ja sulku kiinni ettei mene kunnan vesi kaivoon.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Veikkaan että energiakaivon ottaminen pois käytöstä on melko harvinainen juttu
Nummelassa taidettiin tuota vaatia pohjavesialueella kun ei ollut vesilupaa. Jos oikein muistan niiin reiät jäivät käyttöön mutta vuorattiin betoniitilla.

”-Lämmönkeruuputket nostetaan maasta pois ja porausreiät vuorataan bentoniittisavella. Putki ujutetaan takaisin reikään yhtä aikaa kissanhiekkamaisen saven kanssa, ja se turpoaa paikoilleen putken ympärille. Bentoniitti pitää huolen siitä, ettei mikään aine pääse liikkumaan mihinkään suuntaan, eli se turvaa pohjaveden pelätyiltä haittavaikutuksilta.”

 

Harrastelija

Vakionaama
Ollaan me ihmiset sen verran vekkuleita että hyvin voisin kuvitella että kaivon käytön loputtua ne putket jää sinne ja putkien katkaisu on ainoa mitä tehdään. Noh ehkä aineet kerätään talteen. Vain jos sieltä suihkuaa vettä tms niin tehdään sen verran että piha pysyy kuivana.
Onhan vuosien saatossa ihminet kaivaneet pahempiakin jätteitä pihoilleen. Juurihan iglumieskin jäi kiinni (tosin en ole seurannut tapausta että kuinka vaarallista tavaraa tässä tapauksessa haudattiin).
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Ollaan me ihmiset sen verran vekkuleita että hyvin voisin kuvitella että kaivon käytön loputtua ne putket jää sinne ja putkien katkaisu on ainoa mitä tehdään. Noh ehkä aineet kerätään talteen. Vain jos sieltä suihkuaa vettä tms niin tehdään sen verran että piha pysyy kuivana.
Onhan vuosien saatossa ihminet kaivaneet pahempiakin jätteitä pihoilleen. Juurihan iglumieskin jäi kiinni (tosin en ole seurannut tapausta että kuinka vaarallista tavaraa tässä tapauksessa haudattiin).

Eikai tuossa mitään ongelmaa olekaan, kunhan siis ne aimeet kierrätetään sieltä putkesta pois niin että reikään jää vain putki täynnä vettä ja että sinne kaivoon ei pinnalta pääse liejuja pohjavesiä sotkemaan.

Sen verran luotan ihmisen kehitykseen luonnonsuojeluasiassa, että kukaan ei enää jäteöljyjä ainakaan maakuoppaan kaada eikä keruunesteitä päästä pohjavesiin.

Se, jolla on varaa kairata kallis reikä maahan on myös järkeä sen verran päässä että ymmärtää vastuunsa siitä reiästä. Kuitenkin elämänsä toiseksi kallein reikä, jos sattuu olemaan naimisiasa naisen kanssa.
 

staari

Aktiivinen jäsen
Ehkä pumppujen juuttumisista vesikaivoihin on pidempiaikaista kokemusta. Onko tapahtunut? Niissä vasta möykky on putken päässä ja pumppu ei ole alkuunkaan ikuinen.

Kiinnostaa itseäkin kun 4 vuotta tullut 125m kv-porakaivosta hiekkaa suodattimeen. Pumppu on 80m syvyydessä. Alueella on moreenikalliota jossa ainakin pinnassa paikoin helposti murenevia kohtia ja ihan irtosoraakin. Kai sinne reikään kokoajan jotain tippuu.
 

kotte

Hyperaktiivi
Kiinnostaa itseäkin kun 4 vuotta tullut 125m kv-porakaivosta hiekkaa suodattimeen. Pumppu on 80m syvyydessä. Alueella on moreenikalliota jossa ainakin pinnassa paikoin helposti murenevia kohtia ja ihan irtosoraakin. Kai sinne reikään kokoajan jotain tippuu.
Ehkä pumppujen juuttumisista vesikaivoihin on pidempiaikaista kokemusta. Onko tapahtunut? Niissä vasta möykky on putken päässä ja pumppu ei ole alkuunkaan ikuinen.
Joskus kauan sitten kuulin toisen käden tietona porakaivopumppusentajalta lähtöisin olevan kommentin, kun suositteli ejektoripumppua (jollainen sitten otettiin), että tällaisia tapauksia olisi ollut useampikin (eli, että vikaantunutta uppopumppua ei saatu enää pois kaivosta), mutta kyse on siis vain huhupuheen kaltaisesta faktasta (ja oma faktani on, että kuulin asiasta henkilöltä, jonka ehdottomasti uskon kertoneen alkuperäislähteen kertoman asian). Tuohon aikaan käsittääkseni uppupumppujen mitoituskin oli varsin lähellä kaivon halkaisijaa (nykytilannetta en tunne) -- eikä pumppujen luottavuuskaan ehkä paras mahdollinen (vaikkakaan en tunne paljonkaan taloteknisiä varusteita, joiden kestävyys tai luotettavuus olisi parantunut entisistä ajoista; sen sijaan monen kohdalla luotettavuus ja kestävyys on heikentynyt entisestään). Toimisin ainakin varovasti, jos uppopumppu täytyy vetää pinnalle kaivosta, ettei pääse kiilantumaan niin, ettei liiku enää mihinkään suuntaan. Jos suostuu vielä putoamaan, voi sopivalla paineilmaimurilla yrittää imeä mahdollisia kiviä pumpun päältä pinnalle.
 

VesA

In Memoriam
Minulla on tuolla varastossa Grundfossin kaivopumppu - se on ehkä 50mm paksu ja aika pitkä pötikkä, ei siis pahasti lähtevää putkea pulleampi. Ajattelin mökille kasteluvesipumpuksi - eli pötkylä järveen. Sähkö pitää vielä keksiä jostain.
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Voihan sitä tehdä vaikka ja mitä jos vain haluaa ja on valmis kärsimään seuraukset. Eri asia, onko siinä mitään järkeä.
 

Kooo

Jäsen
Hoidetaanko maaporaus samalla kruunulla kuin kallioporauskin vai suuremmalla? Tuli vastaan tuo metrin jämäpala omasta kaivosta ja sen halkaisijahan on n. 145mm. Porausraportissa kaivon halkaisija 115mm. Kollektorina 50mm/279m, joten olisiko sittenkin porattu isomalla halkaisijalla...
 

iqo

Vakionaama
Tarkoitatko jämäpalalla siis suojaputken pätkää? Onko sisä- vai ulkohalkaisija tuo 145mm?

En ole ihan varma, mutta luulen että vaihtavat kokonaan toisen terän poratankojen päähän, kun alkavat poraamaan suojaputken porauksen jälkeen itse kallioreikää. Pilotti, jota käytetään suojaputken porauksen aikana sisältää olakkeita tms. joilla se pyörittää ja iskee putken "suulle" hitsattua" avarrinterää. Tämä pilotti saadaan ylös, kun sitä käännetään ensin hieman vastakkaiseen suuntaan. Avarrinterä jää suojaputken kanssa tietysti maahan. Näin porataan ainakin porapaaluja nykyään Suomessa.
 
Viimeksi muokattu:

pökö

Kaivo jäässä
Sain juuri Innoairin tarjouksen. Ei puhetta rosterista ja poraajana Talma. Tarjouksessa lukee "Teräsputkella putkitettua porausta 6 metriä".
Tuossa innoairin jutussa on virhe, teräksellä ne tehdään.

Aikanaan kjn asioin rototecin kanssa niin sanoivat että tetäsputkella tekevät. Silloin eivät poranneet yksityishenkilölle ollenkaan vaan piti mennä jonkin firman kautta ja hintakin oli sen mukainen. Otin kaivon sitten muualta.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Kuinkas tämä @jmaja projekti jaksaa ? Kun on näin perusteellisesti suunniteltu homma, lienee selvillä, kuka kantaa vastuun ongelmatilanteissa.
  1. Poraamisessa tulee ongelmia kallioperän laadusta ja ei saada yhtä tilatun syvyistä reikää vaan joudutaan keräämään metrit useammasta. Aikooko asiakas tyytyä tähän vai haluaako mitä on tilannut? Porausten pysyminen oman tontin alla? Toisen kaivon ylimääräisten keruuputkien ojat ja putkitukset, jos joudutaan poraamaan enemmän reikiä
  2. Kallion pinta on missä pitikin mutta edellyttää kuitenkin putkitusta syvemmälle
  3. Kalliosta paljastuu ruhjeita syvemmällä ja joudutaan putkittamaan pitkälti ylimääräistä myös kallioon => lisäkustannuksia
  4. Runsas veden tulo keskeyttää porauksen. Kaivo jää vajaaksi tai porataan toinen. (->kuten kohta 1.)
  5. Energiakaivo vaikuttaa vesikaivon / kaivojen veden laatuun tai saatavuuteen itsellä tai naapureilla
  6. Kaivon mitoitus eli alkuperäinen syvyys. Kuka vastaa juuri tässä tapauksessa mitoituksesta ja energian tuotosta?
  7. Muistelen, että kaivoilla on 10 v "takuu". Koskeeko se myös energian tuottoa takuuajan lopussa?
Tietysti valta osa näistä porauksista sujuu kuin Stömssöössä konsanaan eikä suurempia yllätyksiä tule. Nämä ovat kuitenkin kaikki asioita joita poraaja tai asiakas eivät voi tietää etukäteen - ja kaikista vähiten se asiakas - vaikka olisi poikkeuksellisen hyvin perehtynyt asiaan kuten tässä tapauksessa selvästi on laita.

Ihan sillä vaan kysyn, kun näissä lähdetään aika usein vähän niin avoimella piikillä ja kustannukset harvemmin alenevat ellei sitten siirrytä kierrätys ja tee-se-itse linjalle.

edit: projektin omistajan kutsu lisätty
 
Viimeksi muokattu:

jmaja

Hyperaktiivi
Taidan juuri huomenna tilata porauksen vihdoin ja viimein.

1/4. Ehdot ovat poraajilla melko karut, muttei kohtuuttomat, jos poraus ei onnistu kerralla haluttuun mittaan. Vajaan reiän täytteeksi porataan toinen ja silloin voi joitain lisäkuluja tulla. Ei kukaan mittaa mihin kaivon alapää meni eikä kukaan lupaa sen olevan tietyllä alueelle, siis edes tontilla. Naapuritontille on porattu 3 kpl 200 m reikää ongelmitta, joten lienee epätodennäköistä, että vedentulo olisi ongelmallista. Sortumia voi tietysti huonolla tuurilla tulla. Pitää nyt vielä ennen tilausta käydä nuo asiat läpi poraajan kanssa.

2/3. Hintaan kuuluu 6 m putkitusta, vaikka kallion pitäisi olla lähellä. Tuohon tulee max. 6 m teräsputki maasuojaksi ja max 6 m muoviputki sen sisään pintavesieristeeksi. Lisäputkitukselle on metrihinta.

5. Kellään naapurilla ei ole kaivoa talousvesikäytössä, ainoastaan kasteluvesikäytössä tai käytöstä poistettuja. Turvaetäisyydet noihin on sekä toimenpideluvassa että poraajan materiaaleissa. Tuskin noista voi tulla korvausvelvollisuuksia, jos turvaetäisyyksiä noudatetaan.

6. Suunnittelija tietysti vastaa tuosta eli ko. tapauksessa minä. Poraaja vain poraa sen mitä pyydetään. Eri juttu avaimet käteen toimituksissa tietysti.

7. Tietystikään poraajan antama takuu ei koske tuottoa, kun hän ei sitä mitoitakaan.
 

jmaja

Hyperaktiivi
Juttelin nyt vielä porausfirman kanssa. Jos poraus jää vähän vajaaksi tai keruuputkistoa ei saada pohjaan saakka, mutta kelpuutan tuon, laskuttavat vain keruuputkiston mitasta. Jos porataan toinen kaivo, poraavat samat aktiivimetrit esim. 7,5 m päähän viistoon. Porauksesta ei laskuteta, mutta ylimääräisistä vaakavedoista ja jakotukista tulee n. 1000 € lisäkulu.
 

jmaja

Hyperaktiivi
Tuli nyt sitten tilattua 230 m kaivo 50 mm kollektorilla ja 40 mm vaakaputkella. 32 €/m sisältäen putkien vedon tekniseen tilaan. Ilmeisesti viikolla 6 tai 7 poraavat. Reikä 125 mm. Hintaero oli niin pieni 40 ja 45:een, että tuohon päädyin. 40:en olisi ollut 30,5/m. Saapahan ainakin reilusti enemmän maaviinaa.
 

Qcela

Jäsen
Tähän voi kommentoida omasta juuri päättyneestä porauksesta, yllätyksiä tuli. Kallio löytyi vasta 21 metristä (tarjoukseen kuului 6m, joten joutuivat teräsputkittamaan 15m lisää). Poranterä hajosi halkeamaan, joten kaivo jäi 15 m suunniteltua lyhyemmäksi. Porasivat tästä syystä toisen kaivon hieman vinoon. Vaakaputket sitten kahdesta kaivosta sisään. Enpä osannut näitä ennakoida...
 

rawpower

Aktiivinen jäsen
Tähän voi kommentoida omasta juuri päättyneestä porauksesta, yllätyksiä tuli. Kallio löytyi vasta 21 metristä (tarjoukseen kuului 6m, joten joutuivat teräsputkittamaan 15m lisää). Poranterä hajosi halkeamaan, joten kaivo jäi 15 m suunniteltua lyhyemmäksi. Porasivat tästä syystä toisen kaivon hieman vinoon. Vaakaputket sitten kahdesta kaivosta sisään. Enpä osannut näitä ennakoida...
Eipä noita koskaan voi tarkkaan tietää mitä sieltä vastaan tulee. Jos on oikein ruhjeinen kallio ja paljon railoja ja siellä kulkee vesisuonia niin voi tulla hyvä lämpökaivo. Tuliko vettä paineella ulos kun pora osui railoon? Minulla kävi kesällä vähän samalla lailla, mutta jo 70 metrissä kun tarkoitus oli porata 220 metriä. Näyttäisi silti kaivot riittävän vaikka jäivät vähän alimittaiseksi. Kallio oli minulla tosin jo alle 2 metrissä eli suojaputkea tuli pakolliset 6 metriä.
 

iqo

Vakionaama
Kallio oli minulla tosin jo alle 2 metrissä eli suojaputkea tuli pakolliset 6 metriä.
Maksaa varmaan tarvii siitä kuudesta metristä, jos se on ikään kuin kuulunut siihen perus-metrihintaan, mutta ei kai ne sitä putkea huvikseen sinne poraa? Oliko niissä energiakaivon "malliehdoissa" sanottu joku mitta, paljonko suojaputkea ulotetaan ehjään kallioon?
 

rawpower

Aktiivinen jäsen

6 metriä putkea kuului hintaan ja sen poraaja sinne laittoi, ilmeisesti tiivisti sen siihen kallioon . Ehkä väärin sanottu tuo pakolliset 6metriä. Poratekin ohjeissa on tuo upotus kiinteään kallioon 2-6 metriä.. Eli kun kallio tuli noin 2 metrissä vastaan niin yksi 3 metrin putki ei riittänyt, että saadaan tiivistettyä tuo vähimmäismäärä 2 metriä kallioon?
 

iqo

Vakionaama
Voi tosiaan olla, että porarin on helpompi ja nopeampi upottaa aina ne täydet kanget putkea maahan. Ei tarvi sitten alkaa putkea katkomaan eikä jää hukkapaloja autoon pyörimään. Ja onhan siitä tosiaan maksukin saatu, niin mikä jottei.
 
Back
Ylös Bottom