Foorumia jonkin verran tutkailleena sääsin lämpökäyrän 2+0. Otin kahden päivän login ja siitä seuraavia keskiarvoja 48h ajan:
Sisälämpötila: 23 (pienin 22,1 - suurin 24,3) - Ulkolämpötila ollut -7 ja -17 välillä
Poistoilman lämpötila: 21,5 (20,7-22,2)
Tuloilman lämpötila: 19,1 ( 15,4-23,1)
Menovesi: 26,5 (22,5-30,3) - Minimi säädetty 24
Paluuvesi: 23 (21,9-24,3)
Jäteilma: -1,5 (toinen päivä -2,4 - +2,6, toinen -8,8 -13,9) - sulatus mennyt kerran päälle
Sisälämpötila on aika hyvä omaan makuun. Ehkä voisi olla ehkä yhden asteen pienempi, mutta koitin lämpökäyränä 1+0 muutamia päiviä sitten ja lattia oli liian kylmä omaan makuun. Tuolloin ulkolämpötila oli -5 hujakoissa.
Todelliseen kysymykseen: Miten olisi järkevää säätää, jotta tulisi säästöä kulutuksessa? Täältä foorumilta otettujen logilaskujen mukaan kulutus noina kahtena päivänä 65-70 kwh / päivä. Menee aikalailla yksiin sähköyhtiön sivuilta katsotun kulutuksen mukaan.
RN1 en ole koskenut, mutta pitäisikö ruuvata pienemmälle ja nostaa lämpökäyrää 3+0? Varaava takka löytyy, mutta ei ole kauhean massiivinen ja sitä on höökitty päivittäin. Tämän takia en haluaisi tuota tuloilman lämpötilaa kauheasti pudottaa tuosta 19 asteesta.
Meillä 130 asuinneliötä joten F470 on aikalailla tappiin mitoitettu.
Tässä vielä kuva toisen päivän käyristä, jos siitä mitään selvää saa
Näytä liitetiedosto 69437
Ps. Hanki ILP vastauksia ei hyväksytä tähän hetkeen.
Edit. Puhallustehot on ollut alusta asti säädettynä 60% sekä tulo että poisto. Ja mittauspöytäkirjassa kaikki mitatut sattui sopivasti täsmäämään suunnitelmien kanssa... Olen miettinyt tuohon uudellen mittausta, koska tuntuu että kämpässä vähän liikaa alipainetta.