Ukrainan tilanne

Lyhyellä tähtäimellä, valloittaako Venäjä Ukrainan ?

  • Ei vaan vetäytyy. Eli ei valloita enempää kuin nykyisin hallitsemansa alueet

    Ääniä: 7 22,6%
  • Valloittaa jotain pieniä lisäalueita

    Ääniä: 13 41,9%
  • Valloittaa koko Ukrainan nopeasti ja kivuttomasti

    Ääniä: 1 3,2%
  • Yrittää valoittaa mutta tulee pitkä ja katkera sotiminen

    Ääniä: 10 32,3%

  • Ääniä yhteensä
    31
  • Äänestys suljettu .
Tila
Keskustelu on suljettu.

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Kiinalaisiakin alkoi kiinnostamaan kun kyse on ydinvoimalan turvallisuudella leikkimisestä.

Kiinalaisilla on tässä oma lehmä ojassa.

Maailman mittapuulla ensiluokkaista valtion omistuksessa ollutta ukrainalaista viljelysmaata on myyty holtittomin sopimuksin kiinalaisille mutta toki myös muillekin ulkomaalaisille. Suurin hyötyjä on ollut mitä todennäköisimmin ukrainalainalainen kaupat järjestelevä virkamies. Viralliset kauppahinnat ovat olleet mitättömiä, mieluummin satoja kuin tuhansia €/ha.

Se täytyy sanoa, että venäläisillä on ehkä ollut alusta saakka paljon realistisempi kuva, kuinka tehokkaasti he voivat sekoittaa euroopan energiamarkkinat. Lännen pakkotteiden vaikutuksista on paljon uhottu mutta jo kaasuhanan kiristäminen on saanut Länsi-Euroopassa paniikin energiamarkkinoilla. Ehkä Lännen pakotteetkin toimivat jollakin viiveellä mutta tavallinen ryssä ei sitä näe, tunnusta näkevänsä tai on vähintään valmis kestämään sen seuraukset valittamatta. Euroopan energiamarkinat ovat kuitenkin täysin sekaisin ja tuo voi vaikuttaa myös aika rajusti Euroopan talouteen. Saksassa uhrimielialaa talouden alttarilla ei ole lainkaan.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Ehkäpä sota saa nyt uuden käänteen. Jos Ukraina onnistuu hiillostamaan rysyjä kunnolla etelässä, se voisi johtaa koko sodan kulun kääntymiseen uusille urille. Venäjän olisi joko peräydyttävä tai tuotava vahvistuksia. Jos tuodaan vahvistuksia, Krimi ja koko Etelä-Ukrainan valatut alueet saadaan ehkä vielä saarrettua ja tuhottua. Laivoilla Venäjä ei kykene mihinkään. Tilanne on nyt aika paljon muuttunut kun huoltoyhteyksiin päästään iskemään kaukana linjojen takana ja iippojen ohjukset alkavat olla vastaavasti vähissä.
 

repomies

Hyperaktiivi
Lukoilin hallituksen puheenjohtaja, joka aiemmin kritisoi Ukrainan erikoisoperaatiota, ymmärsi virheensä, eikä voinut enää elää asian kanssa. Hän valitsi ikkunan, kuten niin moni muukin virheensä ymmärtänyt on tehnyt Moskovassa.


Vaarallisia nuo ikkunat.
 

Mikki

Hyperaktiivi
Lukoilin hallituksen puheenjohtaja, joka aiemmin kritisoi Ukrainan erikoisoperaatiota, ymmärsi virheensä, eikä voinut enää elää asian kanssa. Hän valitsi ikkunan, kuten niin moni muukin virheensä ymmärtänyt on tehnyt Moskovassa.


Vaarallisia nuo ikkunat.

Luultavasti huulessa oli kuitenkin tupakka, mikä on aiheuttanut lähes kaikki muutkin viimeaikaiset onnettomuudet, kuten räjähdykset Krimin lentokentällä.

Eli valitettava onnettomuus. Ei mitään tutkittavaa. Lasku hautauksesta omaisille.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Iippojen kaasuhana toimii siinä missä lännen pakotteetkin sillä erotuksella että se ei vuoda. Diktatuurit sietävät epämukavuustekijöitä paremmin kun kansa ei valita ja kaikilla on hyvä olo niin kauan kuin vaan pysyy hengissä. Jos Putler olisi oikeasti uskonut valloittavansa Ukrainan kaasut sulkemalla, se varmaan olisi tehnyt sen jo heti ensimmäiseksi. Nuo talouspakotteet eivät muuallakaan ole itsevaltiaita kaataneet mutta kylläkin heikentävät niiden kykyä sotia pitkällä tähtäimellä, kun resursseja on vähemmän käytettävissä.

Talvesta voi tulla kylmä myös Ukrainassakin ilman kaasua ja Energodarin sähköä.

Rysyjä alkaa olla Ukrainan antamien tietojen mukaan kylmennyt noin 50 000 ja tankeissakin olisi 2000 kpl raja mennyt puhki.

Venäjän tappioiden kehitys.jpg
 

Fiifu

Aktiivinen jäsen
Näyttää siltä että Ukraina yrittää saada rintamalinjan katki Nova Kakhovkan kohdalle. Etelässä edetään ja ryssien yllätykseksi idässä on lähtenyt oma aaltonsa joka on puhkonut heikon eturintaman ja rakentaa mottia jo 30 km syvyydellä rintamasta.
b48d350057907ec3.jpg

Taitaa idän pojille tulla hiki otsalle. Ensi kesänä pellot tuottaa hyvin viljaa Euroopalle kun nyt lannoittuu.
 

Liitteet

  • b48d350057907ec3.jpg
    b48d350057907ec3.jpg
    146,1 KB · Katsottu: 109

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Baltiassa ja Puolassa on munaa sanoa asiat suoraan:

"TALLINNA – Kehotamme kaikkia Venäjän kansalaisia pysymään poissa. Ette ole tervetulleita tänne.

Venäläisillä turisteilla ei ole asiaa Eurooppaan Baltian maiden tai Puolan kautta 19. syyskuuta alkaen. Heidät käännytetään rajalta, vaikka turistiviisumin olisi myöntänyt jokin muu Schengen-maa."


 

fraatti

Hyperaktiivi
Saas nähdä, nyt on ukr sellainen draivi päällä että mahtaako tästä tulla tämän mittelön käännekohta. :hmm:

Energiajuttuihin liittyen, kiina on tehnyt diilin että ostaa lng puoleen hintaan. Basaarikauppias on myös haistanut tilaisuuden tulleen ja on myös kysellyt jo alennusta kaasusta.

Onkohan äänensävy muuttunut?
 
Viimeksi muokattu:

Mikkok

Aktiivinen jäsen
Kunhan ei Ukrainan voitot enteilisi jotain pahaa, tai olisi joku Putinin juoni että pääsee käyttämään isompia aseita..
 

Harrastelija

Vakionaama
D ja L alueet ovat Venäjän tunnustamia itsenäisiä valtioita. Hyökkäys tuonne ei varsinaisesti ole hyökkäys Venäjälle.

Krim on sitten toinen juttu. Sehän on nyt venäläisten mielestä osa Venäjää. Ovatko ydinaseet vaihtoehto jos Krim valloitetaan takaisin?
 

VesA

In Memoriam
Mvlehdellä on ollut rahoitusvaikeuksia, mutta luovuuttakin on osoitettu - ovat esmes louhineet kryptovaluuttaa lukijoiden koneilla, tilausmaksu sekin kai sitten, vaikka ehkä unohtivat mainita. Eiköhän Bäckman tuo rahaa.
 

jarkko_h

Vakionaama
Suomalaisille julmuuder eivät tule mitenkään yllätyksenä. Tuo kulakki -kenneleissä jalostettu kansakunta pystyy käsittämättömiin hirmutekoihin.

Venäläiset ovat tosissaan testanneet uusia joukkohautausohjeita. Menee tiiviimpään ja helpommin käsiteltältävään nippuun kun uhrilta sitoo kädet taakse ensin ampumista.

 

Mikki

Hyperaktiivi
Joku tuumi hyvin: "Päivänä 210 Putinin kolmen päivän sodassa menee kaikki suunnitellusti ja siksi 300 000 uutta miestä tarvitaan rintamalle"
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Täysin sotahullua porukkaa.
Ainakin niin kauan kuin pitäisi itse lähteä tai lähettää omia poikia taistelemaan saavutettujen etuoikeuksien ja länteen siirrettyjen rahojen puolesta. Jos kutsunta armeijan leipiin uhkaan, siihen se sotahulluus loppuu kunnes on olot turvattu muulla tavalla. Television äärestä on mukava taistella sohvakenraalina ja suur-Venäjänää kurmottaen. Ukrainan siviilien kohtalo ei voisi vähemmän kiinnostaa perus ryssää.

Itse lähinnä ihemettelen "Lännen" sota-apupolitiikkaa. Se taitaa olla tähän mennessä suuruusluokkaa 10% kanissa olevista Venäjän valtion ja oligarkkien lännessä olevista omaisuuksista. Näistä tuo jäädytetty valtion kassa on se dominoiva. Tämän valossa suurta talousongelmaa sotilasavussa ei luulisi olevan.

Ryssien talous on ollut siinä 3% luokkaa maailman taloudesta ja se on hankittu pääsosin myymällä energiaa Euroopaan. Siinä kelpaa lihaksia pullistella. Tilanne on aika tavalla toinen kuin esim. Saksan kanssa toisessa maailmansodassa. Saksa oli siihen aikaan ihan oikeasti merkittävä talousmahti.

 

Mekaniker

Vakionaama
Viime päivien julkisuuteen tulleista Z.n näkemyksistä (ei julkaista meidän uutistoimituksien toimesta) miten ne aikoo suitsia länsimaiden hyökkäys heidän intressejä vastaan antaa aihetta miettiä omaa turvallisuutta kokonaisuutena.
Puolalaisilta ensiaskel on ollut varmistaa että kaikille on Jodi-annos jaettavaksi...

Meno siellä todella huolestuttava ja huomattava eskaloituminen on todenäköinen
Ja se mitä lyö heti EU ja Ua polvilleen on polttoainesiirtolinjojen räjäyttäminen Z.n maaperällä, siinä tulevat vielä onnistumaan lopullisesti syyttäen Ua siitä

Niillä joilla on oma sodan-aikainen bunkkeri tontilla/ kellarissa voisi alkaa siivota ja kunnostaa sen:hmm:
 

tet

Hyperaktiivi
Viime päivien julkisuuteen tulleista Z.n näkemyksistä (ei julkaista meidän uutistoimituksien toimesta) miten ne aikoo suitsia länsimaiden hyökkäys heidän intressejä vastaan antaa aihetta miettiä omaa turvallisuutta kokonaisuutena.
Miltä tämä asia vaikuttaa sen tosiseikan valossa, että venäläiset valehtelevat aina? Eli sen, että niistä julkitulleista näkemyksistä tuskin missään on rahtustakaan totuutta seassa?
 

VesA

In Memoriam
Miltä tämä asia vaikuttaa sen tosiseikan valossa, että venäläiset valehtelevat aina? Eli sen, että niistä julkitulleista näkemyksistä tuskin missään on rahtustakaan totuutta seassa?

Kun nyt katsoo niiden sotakalustoa alkaa olla aika epävarmaa onko niillä edes toimivia mannertenvälisiä ydinohjuksia. Sellaisia ei voi vain makuuttaa siilossa kymmeniä vuosia - jopa ydinmateriaalia pitää välillä uusia. Niitä ei ole testattu kai kymmeniin vuosiin. Veikkaan että että vain sukellusveneohjukset toimivat - toki ikävää tavaraa nekin, mutta keskinäisessä tuhoamiskisassa eivät taida riittää.
 

burmanm

Vakionaama
Kun nyt katsoo niiden sotakalustoa alkaa olla aika epävarmaa onko niillä edes toimivia mannertenvälisiä ydinohjuksia. Sellaisia ei voi vain makuuttaa siilossa kymmeniä vuosia - jopa ydinmateriaalia pitää välillä uusia. Niitä ei ole testattu kai kymmeniin vuosiin.

Pikaisella Googletuksella löytyi ainakin SS-18, RS-24, UR-100N ja SS-27 testattuna n. vuosikymmenen sisällä. Sen lisäksi tietysti tältä vuodelta SS-29.

Eli kyllä niitä on jonkin verran ammuttu.
 
Tila
Keskustelu on suljettu.
Back
Ylös Bottom