Uusi projekti tuli, Yutaki M5 vilppi. Pistän tänne, kun tuskin selviää ilman modauksia sekään.

Sen verran siitä näkee et on sisäyksiköllinen S-sarjan kone. Niissä on eri kompura ilman sitä evi-ruiskua. Jos olis nuorempi, niin olishan tosta voinu lähtee tinkaamaan hinnasta nollaa kohti. Ja sen sisäyksikön kanssa... Siihenkin kun olis niitä korjattuja osia kyllä.
Kuvasta ite päättelin ku noin leveen näkönen yksikkö et olis monokone
 
Ei muuta ku kauppoja hieromaan. Ite kävin hakees kans aarteita ku oli tos lähel. 2022 vuoden nibe ja haadon splitbox, korttivika kuulemma ulkoyksikössä.
 

Liitetiedostot

  • 20261019_200932.webp
    20261019_200932.webp
    104,3 KB · Lukukerrat: 23
Mikäköhän tossa nyt sit mättää, tulis mieleen vaa jos tulistus pysyy hanskassa niin vika on kompurassa. Eli ei vaan kykene enää puristamaan sitä mitä uutena. Onko vesi tehnyt tehtävän vai käyttötunnit... en osaa sanoa voiko kompuralle käydä noin.

Mikäköhän kompura sulla tossa on? Mul ois tos split sarjan ulkoyksikkö mut en tiedä raattinko luopua... perimätiedon mukaa vähän ajettu kun ukkonen rikko sähköt.
Tossa sulla näyttäs olevan just muuten sama kompura, mut tyypistä puuttuu K. Tota E405 konetta olis hyvinkin saatavilla vaikka kuin, mutta toi mun EK405 onkin sit eri juttu. Ja se K nyt vissiin on just se väliruiskun putki. Vois kyllä kokeilla ilman sitä ruiskua jos ei joutus ihan hirveesti kompurasta maksamaan.

Minähän tosin korjasin ne ukkosvauriot jo tuon korteista sillon kun tutkin sen käyttölaitteen naittamista tuohon omaan M koneeseen. Ei sopinu se käyttölaite sen softalle. Nyt en tosin muista mihin vaiheeseen ne kortit jäi, kun sitä yhtä väyläpiiriä piti vähän odotella. Toimiviksi ne jo ainakin pääosin totesin, mutta johonkin voi olla juottamatta se uus piiri paikalleen, kun jouduin kierrättämään ehjää piiriä.
 
Kiinaan laittelin jo viikonloppuna vähän tarjouspyyntöjä ja ensin näytti ettei se oikeen tuota tulosta. Vaan kyllähän niitä alko tuleen, nyt niitä on niin paljon ettei kerkee selata ilman sekoomista mikä on mistäkin. Hinnat ilman rahtia heittelee isolla haarukalla $200-800...
Tosin vain yksi tarjos tuota evi-ruiskumallia, piti oikeen kysyä siltä vahvistusta et onko oikeesti.
 
Rahti rikkoo ikävästi noiden edullistenkin hinnan. Nyt tosin löysin Alista yhden kiinakorvikkeen järkevään hintaan.
Pitäs vaan ite päättää, käykö ilman sitä "evi" ruiskua oleva kompura siihen tilalle... Mitään varmaa siitä ei kukaan osaa sanoa. Ja onko joku kiinankorvike riittävän hyvä hintaansa nähden, alkuperäisten hintaa ei ole mitään järkeä maksaa. Sillä rahalla saa jo noita U-energy ja vastaavia koko uuden pumpun.
 
Juu. Ton mun kompuran saat 100e, en ilmasiks sit kiertoo laita. Perimätiedon mukaa ei montaa vuotta sillä ajettu. Yksikössä vielä kiinni ja venttiilit myös et suljetussa tilassa on.
 
Juu. Ton mun kompuran saat 100e, en ilmasiks sit kiertoo laita. Perimätiedon mukaa ei montaa vuotta sillä ajettu. Yksikössä vielä kiinni ja venttiilit myös et suljetussa tilassa on.
Myyty.
Onneks en vielä klikannu Alissa... Sillä uskaltaa jo kokeilla ja saapahan ainakin tiedon miten käyttäytyy.
 
Nyt kun tämä rojekti ei vielä tainutkaan kuolla, niin laittelin Yutakin valmiiksi tyhjennykseen ja kompuran vaihtoon. Kun se vielä suostuu käymään, niin pakotin 4-tievenan siihen asentoon jossa se ei koskaan sammuksissa ole. Eli siihen, millä oikeesti vasta onnistui sen todellinen tyhjiöinti sillon vuosi sitten. Sitähän ei voi tehdä, jos siellä ei ole aineita, eikä paineet nouse. Ja kun sammutti käynnistä sähköt poikki, niin eev jää myös auki.
Ahdasta tulee juottelun kanssa, mutta sitähän se aina on. Paljon jäykkiä putkia ja johtoja edessä.
 
Tänään tyhjentelin Yutakin valmiiksi ja poistin lämmityspannat kompurasta. Samaten riisuin kompuran eristematon pois ja totesin et tulee jännä duuni kompuran kiinnityspulttien kanssa. Iso rohjohan toi laatikko on, mutta ei sinne kädet mahdu mihinkään väliin. Irti sen saattaa saada, mutta yksi ainakin jää takuulla laittamatta takasin.
 
Yutakin mahdollinen uusi elämä nytkähti tänään vähän eteenpäin kun kävin hakemassa harrastajalta toisen kompuran siihen. Nyt vaan toivotaan et kaasut riittää juotoksiin.
 
Yutaki sai nyt kuitenkin toisen kompressorin ja sain 3/4 osaa muttereista kiinnikin takas. Sitä yhtä siellä takana ei sit ollu laitettu tehtaalla alkujaankaan sinne, ei ollu saatu... Yks oli korvattu siipimutterilla, kun ei siihen mahdu mikään työkalu. Japsi ei yleensä kyllä lipsu suunnittelussa noin paljon.
Juotoksia analysoin irrotuksen jälkeen siivotessa, kovin hyvin ei nekään ollu tehtaalla onnistunu. Korkeapaine-lähtöputki ei ollu kun pari milliä sisässä muhvissa ja juotetta siellä takana "varjon" puolella ihan just niin hitu et on kestäny tämän aikaa. Paikka kun on niin ahdas, että vain yhdeltä puolen lämmityksellä on mentävä ja muhvi kun on lyhyessä putkentökössä erittäin massiivisessa osassa, niin ei se lämpö vaan ihan helposti pysy siellä "takana".
Nyt sit vielä kompuran lämpöanturi paikalleen, ehkä yks lämmityspanta ja eristematto siihen ympärille, niin vois alkaa tyhjiöimään taas kerran. Näkee onnistuko mun juotokset... Kaasut riitti ainakin vielä tähän hommaan ja olipas kiva nyt juotella Agan pilleillä, kun sellasetkin sain kesän huutokaupoilta. Vanhat VP:t oli tosi paskat säädettävät.
 
Nii, tässä yhteydessä kävi mielessä myös järjestelmän "huuhtelu". Kun onhan siellä sitä vanhaa kerran kastunutta öljyä kaikki putkien sisäpinnat täys ja jossain varmaan isompiakin "varastoja". Vaan eipä sitä pysty millään kaasulla huuhtoon. Pitäs täyttää se jollain liuotinaineella ja puhaltaa sit kaikki pihalle. Mikä sekään poispuhallus ei tulis onnistumaan. Höyrystimelle on ahdistava kapillaarijakaja, imulinja kovin paksua putkea ja korkeuseroa reilusti yli 1,5m. Sinne ei sellasta virtausta saa aikaan, että sieltä poistus kaikki epäpuhtaudet tai ei-toivotut aineet.
Kyllä sen hoito jää nyt suodatinkuivaimen varaan, ei tossa oikeestikaan ole mitään järkeviä vaihtoehtoja sen siivoukseen.
 
Nyt Yutaki on taas ajossa. Vaihtokompura tuntus olevan ehjä. Toiminta-arvoissa ei näy oikeen mitään eroa siihen kun vanha kompura toimi vielä. Ekalla käyntijaksolla ei se ainakaan suuttunu väärästä kompurasta, kylmemmällä kelillä se sit vasta tulee ehkä eteen.
Nythän taas eka jakso oli pitkä, kun piti vääntää koko varaaja pyyntilämpöön. Huomenna vois taas katella kulutusarvoja ja saantoa kun tila vakautuu.
 
Ähää, on sillä kompuran lämmittimellä jonkunlainen ohjaus kuitenkin. Pistin sinne yhden lämmityspannan, sillai kun tossa uudemmassa onkin vaan. Nyt kun kun kompura oli vielä lämmin edelliseltä käynniltä, niin laitto pannan päälle 13min ennen käynnistystä.
Jos pääsee jäähtymään, niin taitaa sillon pitää sen lämmityksen aina päällä. Seuraan uteliaana sitäkin.
 
Jotainhan tässä nyt muuttui ihan näin lämpöselläkin kelillä. Pyrkii eev avaus loppumaan kesken, mennään aika täysillä varsinkin lopussa.
 
Johtuuko se siitä EVI:n puutteesta? Onko siellä kuumakaasut tapissa?
Siitähän se voi johtua. Kuumakaasut on kyllä samaa 90 asteen tasoa kun vanhallakin. Nyt lopussa tiputtelee jo kompuralta 3Hz poiskin.
Luulin tai toivoin et sitä eviä olis käytetty vasta kylmissä olosuhteissa.
 
Milaisia lämpötiloja tuo linkin kartta antaa kuumakaasulle jos laitat siihen muut lämpötilat?

93,6C antais ja muutkin paineetkin osuu.
Tuon oma discharge mittaus on kompuran kannessa olevalla anturilla, mulla on siinä myös ns. virallisen paikan anturi, siinä on muutaman asteen kuumempaa kun siinä kannessa omalle älylle.
 
Laittamalla tuohon kaavioon koneen omat ilmoittamat paineet korjattuna abs.arvoihin, toteutuneet lämpötilat jää lauhtumisen osalta asteen ja kuumakaasun osalta kolmisen astetta. Mutta siinä äkkiä pieni heitto tulistuksessa tekee jo eron.
 
Äkkiseltään tuntuisi et kyllä sieltä tehoja sitten pitäisi myös tulla ihan kivasti. Mikä aine nyt käytössä? Onko kompuran ottotehot pienemmät ku ennen? Kylhän noi kompurat varmaa joskus aina hajoaa, mut tuntus et yleisin kumminkin et kylmäpiirissä joku vika mikä sen kompuran särkee.
 
Komen asteen heitto nyt taitaa tulla väkisinkin aina jostakin. Mutta tuon mukaan kaikki on siis kuitenkin oikein ja toimii. Riittäisikö sinulle pienempi pyyntilämpötila? Se taitaisi olla kaikkein tehokkain konsti.
 
Jotainhan tässä nyt muuttui ihan näin lämpöselläkin kelillä. Pyrkii eev avaus loppumaan kesken, mennään aika täysillä varsinkin lopussa.
Yleensä loppua kohden eev menee kiinnipäin? Tällä kelillä jo hoyrystin teho pienenee ja loppua kohden myös lauhtumispaine kasvaa niin kylmäainevitaus myös kasvaa jolloin vois kuvitella et pienempi avauma rittää?
 
Tällä kelillä jo hoyrystin teho pienenee ja loppua kohden myös lauhtumispaine kasvaa niin kylmäainevitaus myös kasvaa jolloin vois kuvitella et pienempi avauma rittää?
Noinhan siinä käy. Mutta jos ennen EVI piti kuumakaasun kurissa ja nyt kun se puuttuu niin ohjaus avaa paisuntaventtiiliä kun kuumakaasun nousee?:hmm:
 
Yleensä loppua kohden eev menee kiinnipäin? Tällä kelillä jo hoyrystin teho pienenee ja loppua kohden myös lauhtumispaine kasvaa niin kylmäainevitaus myös kasvaa jolloin vois kuvitella et pienempi avauma rittää?
Juu, tää on tosin aina avannut venaa loppua kohti, mutta nyt menee jo täysin auki.
 
Äkkiseltään tuntuisi et kyllä sieltä tehoja sitten pitäisi myös tulla ihan kivasti. Mikä aine nyt käytössä? Onko kompuran ottotehot pienemmät ku ennen? Kylhän noi kompurat varmaa joskus aina hajoaa, mut tuntus et yleisin kumminkin et kylmäpiirissä joku vika mikä sen kompuran särkee.
Nyt on ihan oikea 410A sisässä, tosin alle nimellismäärän vähän. Tehoa lähtee pollun mukaan reilu 12kW parhaimmillaan. Ottoteho on sama kuin ennenkin, käyntijakson alussa n.4,7kW ja lopussa 5,4kW. Koneen oma lämpöpyynti on 50 astetta et pitää kompuran täysillä, eli 79Hz.
Tämähän oli kastunut vehje ja kuivaus ei alkuun meinannu onnistua. Eiköhän se kompuran vaan rikkonut...
 
Täysi rähinä heikentää kompuran hyötysuhdetta mikä kostautuu tulistuslämmössä?
Vanhalla kompuralla viime talven testeissä coppi putos heti reillusti jos antoi ajella pikkukierroksilla. Nyt tällä vaihdetulla pääsee vasta aloittaan mittauksia tänään kun varaaja on vakautunut tämän toimintatapaan.
 
Lämmönvaihdin pois välistä niin voi laskea pyyntilämpötilaa? Kuinka kuumaa vettä nyt tehdään? Yli 50?
Täytyy tänään vielä tarkistaa ettei oo käyny ajatusvirhettä välivaihtimen liitännöissä. Et sen kierto on varmasti oikein päin, kun glykolipiirin lämpötilat on vähän oudot. Tosin siinä on kalibroimattomat anturit, niin nekin aina vähän heittelee ja tuossa ei montaa astetta tule muutosta.
 
Takaisin
Ylös Bottom