Victron Dynamic ESS

jmaja

Hyperaktiivi
Mitä asetuksia tuonne voi tehdä? Ehkä softa vaan on aika simppeli eli lataa ja purkaa aina kun tulee hintaeroa? Vai annetaanko tuonne joku hinta akun kulumiselle? Ohjelman pitää tehdä joku päätös tiedoilla mitä sillä on. Sehän ei voi tietää sähkön hintaa kuin sen 10-34 tuntia eteenpäin eikä edes sitä mikä onko 0 s/kWh halpa vai ei. Jos vielä luulee mahdollisesti tulevan aurinkopaneeleista jotain, menee vielä haastavammaksi päättää mitä akulla tekee.

Eikö tuolle voi itse kertoa milloin tekee mitäkin?
 

Espejot

Hyperaktiivi
Mitä asetuksia tuonne voi tehdä?
On topikin aloituksessa asetukset. Lisäksi ESS on omia asetuksia. DESS ikäänkuin ohjaa ESS:ä.
Ehkä softa vaan on aika simppeli eli lataa ja purkaa aina kun tulee hintaeroa? Vai annetaanko tuonne joku hinta akun kulumiselle?
Kyllä. Ja kiinteä 90% hyötysuhde jonka voi toki muuttaa node-redillä.
Ohjelman pitää tehdä joku päätös tiedoilla mitä sillä on. Sehän ei voi tietää sähkön hintaa kuin sen 10-34 tuntia eteenpäin eikä edes sitä mikä onko 0 s/kWh halpa vai ei. Jos vielä luulee mahdollisesti tulevan aurinkopaneeleista jotain, menee vielä haastavammaksi päättää mitä akulla tekee.

Eikö tuolle voi itse kertoa milloin tekee mitäkin?
Uskon että monimutkaisuus johtuu nimen omaan tästä, pv ennustuksesta. Mutta jos PV:tä ei ole oletetavissa niin nollahinta on minusta edullinen. DESS toimii 90% ajasta ihan loogisesti, välillä se kompastuu kummallisuuksiin.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Tuosta jää 3 snt/kWh voittoa miinus mitä akku kuluu eli rajoilla mennään.


Minulla vastaava käyrä huomiselle. Lataus on tapahtunut pakotetusti lähes siiron hinalla. Ja tämä on se yksi ihmeellisyys, miksi ei ladata automaattisesti spotin nolla-hinnoilla koska sen saa aina hyödynnettyä.
katso liitettä 103162
Suunitelma ja todellisuus: tänään 31.12.24 tuli uudet sähkönhinnat ja DESS päätti että 31.12. akkua ei pureta vaan akun kapasiteetti käytetään 1.1.25. Sinänsä hassua koska 1.1. aamun tunnit oli lähes nollahintaisia. Ajatuksia: tässä on taas ennustamisen vaikeus jos kalliit hinnat on päivän päätteeksi. Ennusteessa jätetään kapaa päivän viimesille tunneille koska silloin on kallista kun toinen vaihtoehto olisi aikaistaa purkamista ja "ennustaa" että sähköä säästyy nimen omaan silloin kun sähkö on kallista. Eli joku kerroin sähkönkulutukselle riippuen hinnasta samaan tapaan kun käyttöä ennustetaan spotin mukaan.... ei saunota kun kallista jne jne,

1735667801255.png
 
Viimeksi muokattu:

Espejot

Hyperaktiivi
Inverterin tehon saa määriteltyä kolmea kautta. DESS:lle ilmoitettuja lukuja käytetään suunitelussa mutta DESS:llä on tapauskohtaisesti taipumus joko muuttaa suunitelmaa että tai pysyä siinä. Huomasin eilen 4.1. että DESS varasi kapasiteettiä illan tunneille koska hinta oli korkea ja ennuste näyttin useamman kW kulutusta. Pienensin DESS:n tiedoissa inverterin tehoa ja koska DESS huomasi että kapasiteettia ei ehditä hyödyntää niin akun purkua aikaistettiin. Kuvan myyntiä ei ollut alkuperäisessä suunitelmissa vaan myyntitapahtuma liipaistiin oletetavsti koska kulutus oli suunuteltua pienempää eikä kapasiteettiä kyetä hyödyntämään 5.1. Eli DESS:lle ilmoitetut tiedot päätyvät suunitelun kautta totetukseen vaikka rajat ovat niin sanottuja pehmeitä rajoja.

2025-05-01-dess.png
 

Espejot

Hyperaktiivi
Sellainina päivin - kuten 8-10.1.2025 jolloin sähkön hintavailtelu on selkeää niin DESS suoriutuu hyvin. Riippuen min/max huipuista - ja ulkolämpötilatsa niin KV on luokkaa -45...-85%. Tammikuun enimäiset kymmenen päivää - josita kymmenes ennuste - näytäisi että 8/10 päivästä akusto pystyy kasvattamaan KV:tä enemmän kuin -25%. Eli merkitävää on ennenkaikkea aamuntuntien halpuus... ja tietysti huiputkin.

Toisaaalta, tälläiseen kuormansiirtoon ei hirveesti tarvitse älyä. Eli DESS:iin riitäisi yksinkertaisempikin mallinus jos omaa PV tuotantoa ei ole, siis "kuorman siirto" -moodi.

2025-010-01-ennuste-dess.png
 
Viimeksi muokattu:
Sellainina päivin - kuten 8-10.1.2025 jolloin sähkön hintavailtelu on selkeää niin DESS suoriutuu hyvin.
On se tämä omakin laitos ruvennut käyttäytymään järkevästi, ehkä oli ne nolla hintaiset päivät huono ajankohta ottaa käyttöön laitos, kun ei meinannut mitään järkevää tapahtua. 7.1 sekoili vähän kun oli hinta kokopäivän 0,64-4,70 s/kWh, silloin ei tajunnut ladata tyhjiä akkuja koko päivänä.

Tänään oli tosiaan sellainen päivä että pääsi hyödyntämään hyvin akkua ja aika hyvin DESS suoriutui myös siitä että piti ostosähkön käytännössä 0:ssa kWh välillä 8-12. Kun on vain 1kpl Victronin invertterejä, se menee tuolleen netotuksen kautta 2-vaihetta ja akuilta käyttöön saa max. n.2700W. Nyt tänään oli käytössä energiamittarina Home Wizzard P1 (HAN-portissa), joka antaa 10s välein tiedon talon kulutuksesta ja silti suoriutui ihan kohtuullisesti laite.

Screenshot_2025-01-09-22-27-35-189_com.android.chrome-edit.jpg

Sen verran DESS oli ylioptimistinen akun latauksen suhteen, että olisi voinut aloittaa tuntia aikaisemmin (Nyt aloitti lataamaan klo 1.00), niin olisi ollut lataus valmista ilman tuota kalliimpaa 7-8 tuntia.

Toisena mittarina on Shelly 3EM joka päivittyy kerran (vai kaksi) sekunnissa. Sen voisi siirtää mittaamaan paneeleita, jos tuo HAN-portin mittari tieto riittää MultiPlussalle. Sain tämän uuden HAN-portillisen sähkömittarin eilen vasta, joten ei kauheasti ole testiä kerennyt tekemään.

Näyttökuva 2025-01-10 000047.png
 
Viimeksi muokattu:
Vaihdoin myös Yösiirtoon eilen, mutta en keksinyt miten se syötetään DESSiin, lieneekö edes mahdollista?

Elenialla on niin kallis tuo siirto (Yleissiirto veroineen 8,71 snt/kWh ja Perusmaksu (3x25A) 22,79€/kk. ) Ja Yösiirtohinta Päivä: 7,36 snt/kWh, Yö (klo 22-07): 5,59 snt/kWh. Perusmaksu (3x25A) 39,58€/kk. Ajattelin nyt kokeilla tällä, kun akku lisää tuota mahdollisuutta siirtää kulutusta.
 

roots

Hyperaktiivi
Vaihdoin myös Yösiirtoon eilen, mutta en keksinyt miten se syötetään DESSiin, lieneekö edes mahdollista?
Kuinka usein Elenialla saa vaihtaa?
Carunalla totesin että kerta vuoteen saa vaihtaa ja yösiirto menee hyödyttömäksi kun talvella yösiirto halvempi ja kesällä toisinpäin.
Carunalla on laskuri joka näyttää 12kk taaksepäin mikä siirto olisi ollut halvin.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Kuinka usein Elenialla saa vaihtaa?
Carunalla totesin että kerta vuoteen saa vaihtaa ja yösiirto menee hyödyttömäksi kun talvella yösiirto halvempi ja kesällä toisinpäin.
Carunalla on laskuri joka näyttää 12kk taaksepäin mikä siirto olisi ollut halvin.
Kerran vuodessa. Muuten molemmilla siirtotuotteilla poimittaisiin rusinat pullasta eri vuodenaikoina.
 

-Teme-

Vakionaama
Sivusta huutelemaan kun en tiedä asiasta mitään, mutta lauon ajatuksia silti…
Tuo Dynamic ESS on tehty Node-Redillä?
Kun 0-päivät tai päivät jolloin hintavaihtelu on pientä <5snt niin, kannattaisiko rakentaa apuflow jossa kerroin niille pienten hintavaihteluiden vuorokausille, tällöin se kasvattaa sitä vuorokauden sisäistä tuntien välistä hintaeroa ja systeemi toimii aggressiivisemmin?
 

Espejot

Hyperaktiivi
Sivusta huutelemaan kun en tiedä asiasta mitään, mutta lauon ajatuksia silti…
Tuo Dynamic ESS on tehty Node-Redillä?
Ihan hyvä että huudellaan kehitäviä. Käsitääkseni ei ja kyllä. En ole ihan varma mutta node redillä toimivan version saa aktivoitua mutta se täytyy ladata ensin ja määritellä että sitä käytetään. Olen siinä käsityksessä että Node-red on kehitysympäristö eikä natiivisti pyörivään versioon pääse käsiksi. Oletan että järjestelmä koostuu ainakin kolmesta osasta VRM, ESS ja DESS. Näistä DESS ja VRM-api on ladatavissa Node-redinä.

Kun 0-päivät tai päivät jolloin hintavaihtelu on pientä <5snt niin, kannattaisiko rakentaa apuflow jossa kerroin niille pienten hintavaihteluiden vuorokausille, tällöin se kasvattaa sitä vuorokauden sisäistä tuntien välistä hintaeroa ja systeemi toimii aggressiivisemmin?
Niin, lähestymistapoja on monta. Olen nyt saanut asennettua node-redin Raspille ja tarkoitus olisi alkaa harjoitella node-rediä ja muutenkin aktivoitua atk rintamalla. Mulla on Node-redistä muutama kysymys kunhan saan ne puristettua ulos korvienvälistä... lähinnä miten asiat on järjestelty Venuksen sisällä. Minulla on sellainen käsitys että

1) DESS voi puukottaa --> ladataan Node-Red DESS, muokataan sitä ja aktivoidaan ajettavaksi.
2) Ladataan Node-Red VRM ja puukotetaan sitä. En ole varma mikä on VRM suhde ESS tai DESS:iin.
3) Rakennetaan oma äly ja ohjataan ESS:iä.

Järjestelmässä on väylä joka toimii rajapintana eri kerrosten välillä ja ko. väylään on tallenettu tavittavat muuttujat esim tavoite SOC joita voi muokata ja lukea. Eli DESS on kerroskakkun päällimmäinen kuorrutus jonka alla on toiminallisuus. Paremmin asiasta tietävät, korjatkaa?
 
Viimeksi muokattu:

anders

Vakionaama
1) DESS voi puukottaa --> ladataan Node-Red DESS, muokataan sitä ja aktivoidaan ajettavaksi.
2) Ladataan Node-Red VRM ja puukotetaan sitä. En ole varma mikä on VRM suhde ESS tai DESS:iin.
3) Rakennetaan oma äly ja ohjataan ESS:iä.

Itse lähtisin liikkeelle niin, että ajaisin DESS:ää itsenäisesti omanaan, niin että se laskee suunnitelmat tulevalle päivälle.

Sitten tekisin kohdan 3) mukaisen ohjauksen ESS:llä, joka näiden suunnitelmien mukaan ohjaa järjestelmää - ja osan ohjausta voisi tehdä suoraan muuta kautta haetun pörssihinnan tai vaikka Posion lumitilanteen mukaisesti. Ei Noderedillä, vaan esim vaikka pythonilla tms paremmin omaan ajatusmalliin soveltuvalla ympäristöllä.

Sitten tuota omaa ohjausta olisi helpompi puukottaa, ja tehdä sinne omia heuristiikkoja ja ehtolauseita vaikka minkä syötteen perusteella, ml. mahdollisuus manuaaliohjaukseen.
 
Kuinka usein Elenialla saa vaihtaa?
Carunalla totesin että kerta vuoteen saa vaihtaa ja yösiirto menee hyödyttömäksi kun talvella yösiirto halvempi ja kesällä toisinpäin.
Carunalla on laskuri joka näyttää 12kk taaksepäin mikä siirto olisi ollut halvin.
Jep tosiaan kerran vuodessa onnistuu. Elenialla tuli uuden mittarin myötä pääsy AinaLab palveluun ja siellä on tuollainen laskelma tehty valmiiksi kuukausittain:
Näyttökuva 2025-01-10 224029.png


Olen vasta syksystä asti rakennellut laitteita, että saa siirrellä kulutusta yölle (kesällä aurinkoisiin hetkiin). Jonkin verran on silti ollut viimevuoden aikana kalliimpi tuo yleissiirto, joka siis on ollut tähän asti. Joten Yösiirto pitäisi tänä vuonna tulla paljon halvemmaksi, kuin laskelmassa esitetty viimevuosi, mutta nähtäväksi jää.

Huomenna tuo DESS ei taas oikein toimi kun hintavaihtelu pientä päivän mittaan. Lataa akut yöllä vain 10 -> 20% ja siinä kaikki mitä ajatteli huomenna tehdä...

Seuraan kyllä mielenkiinnolla näitä Node-Red juttuja, mutta itse en osaa mitään tehdä sen kanssa.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Pientä testiä. Sammutin DESS ja jätin ohjelman ESS varaan. Tämän jälkeen ajastin SOC 100% nejäksi tunniksi -> heti latauksen päätyttyä ESS alkoi purkamaan akkua. Elikäs ESS ohjaamalla olisi mahdolista päästä yksinkertaisempaan automaatioioon eli ohjaa SOC-100 halvoille tuneille ja antaa ESS purkaa akkua. Täytyy kokeilla vielä että mitä tapahtuu jos akku on 100% ja ajastaa akun 90% niin puretaanko akkua myymällä.

1736597178461.png
 
Pientä testiä. Sammutin DESS ja jätin ohjelman ESS varaan. Tämän jälkeen ajastin SOC 100% nejäksi tunniksi -> heti latauksen päätyttyä ESS alkoi purkamaan akkua. Elikäs ESS ohjaamalla olisi mahdolista päästä yksinkertaisempaan automaatioioon eli ohjaa SOC-100 halvoille tuneille ja antaa ESS purkaa akkua. Täytyy kokeilla vielä että mitä tapahtuu jos akku on 100% ja ajastaa akun 90% niin puretaanko akkua myymällä.

katso liitettä 103770
Jos laitat "Grid setpoint" kohdan ESS:ssä 0W, pitäisi purkaa kaiketi vain omaan käyttöön akkua ja pitää osto/myyntisähkö nollissa.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Jos laitat "Grid setpoint" kohdan ESS:ssä 0W, pitäisi purkaa kaiketi vain omaan käyttöön akkua ja pitää osto/myyntisähkö nollissa.
Kyllä, vaikka ei se myyntiä estä. Jos asettaa 100W niin pyrkii pitämään kulutuksen 100W silloin kun puretaan akkua. Ja joo, tolla voi kanssa pelata jos omaa ohjelmaa aikoo tehdä.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Kennojen tasapainotuspäivä ja kovin ihmeellisiä suunnitelmia.

1736712414193.png
 
Viimeksi muokattu:
Tälläseltä näyttää täällä huomiselle suunnitelma, ei taas tee niikuin yhtään mitään, kun halvanhinnan päivä. Outoa miten erilainen voi olla kaavio.

Näyttökuva 2025-01-12 223509.png
 

Espejot

Hyperaktiivi
Mitenköhän tasapainotuksen saa pois päältä... tämä on nyt toinen kerta kun tälläinen ihmeellisyys tulee balansoinnin ajaksi.
Tälläseltä näyttää täällä huomiselle suunnitelma, ei taas tee niikuin yhtään mitään, kun halvanhinnan päivä. Outoa miten erilainen voi olla kaavio.

katso liitettä 103841
Onko sulla trade mode vai green mode? Ja paljon on merkitty DESS:iin akun kWh hinat?
 
Viimeksi muokattu:
Mitenköhän tasapainotuksen saa pois päältä... tämä on nyt toinen kerta kun tälläinen ihmeellisyys tulee balamsoinnin ajaksi.

Onko sulla trade mode vai green mode? Ja paljon on merkitty DESS:iin akun kWh hinat?
VRM portaali DESS kohta "Battery" alta löytyy Battery Balancing ja oletuksena 14 vrk välein. Sieltä saa pois.

Green mode on itsellä käytössä ja Battery cycle costs per kWh on 3 senttiä.
 

Espejot

Hyperaktiivi
VRM portaali DESS kohta "Battery" alta löytyy Battery Balancing ja oletuksena 14 vrk välein. Sieltä saa pois.

Green mode on itsellä käytössä ja Battery cycle costs per kWh on 3 senttiä.
Joo löysin sen kun ensin olin etsinyt ja kahlannut Remote Console settings kohdan läpi... kun täpän otti pois niin hävisi toi järjetön lataus/purku sykli.
 

Liitteet

  • 1736718331378.png
    1736718331378.png
    197,5 KB · Katsottu: 56

Espejot

Hyperaktiivi
Edelleenkin haluaa balnsoida vaikka DESS kytketty pois...
1736863564430.png
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

Espejot

Hyperaktiivi
Ja huominen 15.1. suunitelma. Olen nyt arponut näitä lukemia. Latauksessa lämmöt nousee herkästi ja laskin lataustehoa takasin 4,4--> 3,5 kW. Lämmöt tuntis nousevan vähemmän eli hyötysuhde parempi. Inverterin tehon rajoitanut 1700 W koska silloin hyötysuhde vielä yli 90% eli 5100 W voidaan puskea verkkoon.

Suunitelma vastaan toteutus... DESS:iin syötetyt tiedot vaikuttaa suunitelman tarkuuteen. Täytyy laskea DESS inun tehoa 5100-->4800 W

2025-15-01-toteutus-dess.png


1736890200234.png
 
Viimeksi muokattu:

Espejot

Hyperaktiivi
Seuraavassa karkeaa hyötysuhteesta kun akkua puretaan myyntiin. Akku ladattu/purettu 5%-->100% --> 5%
Pitänee seuraavksi ajaa akku 0%

13.01.25 23:00 --> 2,2 kWh
14.01.25 00:00 --> 3,82 kWh
14.01.25 01:00 --> 3,88 kWh
14.01.25 02:00 --> 3,88 kWh
14.01.25 03:00 --> 2,08 kWh
Ladattu: 13,78


15.01.25 06:00 --> 1,38 kWh
15.01.25 07:00 --> 0,6 kWh
15.01.25 08:00 --> 4,7 kWh
15.01.25 09:00 --> 3,82 kWh
15.01.25 10:00 --> 1,38 kWh
Purettu: 11,88 kWh

Hyötysuhde: 86%
 
Viimeksi muokattu:

Espejot

Hyperaktiivi
Mitäs laitteet vie kun ne ei lataa tai pura akkua, vaan on valmiustilassa odottamassa että jotain tehdään?
Jos on off:na niin ei mitään, idle 40W samaisen mittarin mukaan. Eli voidaan samuttaa etänä niin tyhjäkäyntuilulutus on 0W
Jos ladataan ja puretaan 2x5h niin tyhjäkäynti on laseknallisesti 480 W/vrk. Tasasessa kuormassa sitten vähemmän. Lisäksi akku varmaan purkautuu täyteynä enemään kuin tyhjänä. Variaatioita on paljon. Vertailuna maalämpö vie n. 20W iddlenä kun kiertovesipumppu käy 10% teholla. Katsotaan seuraavksi akuston tasaisen kulutuksen statistiikkaa kunhan sellainen päivä tulee.
 
Viimeksi muokattu:

haraldh

Vakionaama
Minulla pelkkä raspi, MPPT ja Smartshunt on jatkuva 5 W. Tuollainen 12V 300Ah akusto (1 kWh) tyhjenee kuukaudessa. Jos ei ole aurinkoa odotettavissa sammuttaisin virrat MPPTstä kokonaan enkä pitäisi niitä joutokäynnillä.
 

markok

Aktiivinen jäsen
Ja huominen 15.1. suunitelma. Olen nyt arponut näitä lukemia. Latauksessa lämmöt nousee herkästi ja laskin lataustehoa takasin 4,4--> 3,5 kW. Lämmöt tuntis nousevan vähemmän eli hyötysuhde parempi. Inverterin tehon rajoitanut 1700 W koska silloin hyötysuhde vielä yli 90% eli 5100 W voidaan puskea verkkoon.

Suunitelma vastaan toteutus... DESS:iin syötetyt tiedot vaikuttaa suunitelman tarkuuteen. Täytyy laskea DESS inun tehoa 5100-->4800 W
Miten olet tehoa rajoittanut? Onnistuuko VRM:n DESS asetuksista vai oletko käyttänyt Remote Consolin ESS valikon alta löytyvää toimintoa?
 

Espejot

Hyperaktiivi
Miten olet tehoa rajoittanut? Onnistuuko VRM:n DESS asetuksista vai oletko käyttänyt Remote Consolin ESS valikon alta löytyvää toimintoa?

VRM Dashboard Controls (Täppä oikeassa yläkulma)
- Grid Curren Limit: 8A

VRM Remote Control:
- DVCC Maximun Charge Current: 70A
- ESS: Maximum Inverter Power 5100W

VRM Settings
- Dynamic ESS: Lataus 3,8 kW ja Inverteri 4,8 kW. Nämä vaikuttaa vain suunnitelman kautta.
 
Viimeksi muokattu:
VRM Settings
- Dynamic ESS: Lataus 3,8 kW ja Inverteri 4,8 kW. Nämä vaikuttaa vain suunnitelman kautta.
En ole itse laittanut mitään rajoituksia, mutta tuo kohta on oltava aika järkevästi laitettuna, muuten laskee DESS ihan miten sattuu ajan käytön ja sitten jos ei kerkeä tekemään ajassaan latausta/purkamista, niin sen on pakko jatkaa seuraavalle tunnille sitä että täyttyy suunitelma ja hinta voi olla mitä sattuu. Tänäänkin halusi purkaa akkua vielä klo:11, kun hinta oli jo tippunut 3,77c/kWh.

Yhdelle 3000VA MultiPlus-II laitteelle aikalailla maximi on:
- Maximum discharge power 2.8 kW
- Maximum charge power 1.9 kW

Näyttökuva 2025-01-15 214407.png


Muoks. Niin tosiaan kokeilin Trade tilaa tänään ja sain myyntiin jonkin verran sähköä kalliimpaan aikaan sillä. Green mode ei taida myydä ollenkaan (Paitsi vaiheiden takia osa menee netotuksen kautta).
 
Viimeksi muokattu:

Espejot

Hyperaktiivi
Latausvirta rajoitettu 70A ja max jännite 55,8 V. Nyt kuitenkin ladattu 4150-4190 Wh akkuun mittarin mukaan.
Mistäköhän klappi johtuu kun 71,3A * 54,3 = 3871,59
Lisäksi DESS näyttää aika tasaisen lataustehon mutta JK BMS jännite nousee.
 

Liitteet

  • 2025-01-16-DESS-lautaus.png
    2025-01-16-DESS-lautaus.png
    25,7 KB · Katsottu: 64
  • 2025-01-16-JK-BMS.png
    2025-01-16-JK-BMS.png
    67,8 KB · Katsottu: 71
Viimeksi muokattu:

anders

Vakionaama
Nyt kuitenkin ladattu 4150-4190 Wh akkuun mittarin mukaan.
Mistäköhän klappi johtuu kun 71,3A * 54,3 = 3871,59

Eikös tuo nyt mene toleranssien / hyötysuhteiden / häviöiden "ikkunaan" vielä? 10% ainakin hukkunee matkalle, pyöreästi?

Lisäksi DESS näyttää aika tasaisen lataustehon mutta JK BMS jännite nousee.

Tasaisen latausvirran, jolloin jännite luonnollisesti nousee SOC:n noustessa, eikö?

Toki virran pysyessä samana teho jonkin verran nousee jännitteen noustessa?
 

Espejot

Hyperaktiivi
Eikös tuo nyt mene toleranssien / hyötysuhteiden / häviöiden "ikkunaan" vielä? 10% ainakin hukkunee matkalle, pyöreästi?
Hyöstysuhdehäviö on jo mittarissa - eli mitä Dashboardi näyttää - joten onko JK ilmoitamat luvut nettolukuja? Loogisesti lataustehoa kun vähentää niin mittarin luvut laskee eli hyötysuhde paranee. Täytyy vertailla BMS lukuihin pieneneekö ero.
 

Espejot

Hyperaktiivi
No niiin, on olemassa lonkerokeliä, paneelikeliä ja akkukeliä, nyt jälkinmäisen ennuste per 20.1.2025. Editoidaan sitten kun toteutus valmis.
Edit: 20.2. toteutus liitetty. Ihan hyvin meni.
 

Liitteet

  • 1737451417727.png
    1737451417727.png
    108,4 KB · Katsottu: 49
  • 1737451571299.png
    1737451571299.png
    89,1 KB · Katsottu: 53
Viimeksi muokattu:

Espejot

Hyperaktiivi
Tässä on nyt se yksi tyhmyys mikä DESS on. Eli latauksen arviointi... varmaankin ajatus on että aurinkotuotelle jätetään tilaa. Mutta kun aurinko ei paista niin yleensä akun latausmäärää suunnitellaan alakanttiin ja pari kallista tuntia jää hyödyntämättä. Ei kyse mionesta vatista mutta silti.
 

Liitteet

  • 1737451781359.png
    1737451781359.png
    120,3 KB · Katsottu: 54

markok

Aktiivinen jäsen
Tässä on nyt se yksi tyhmyys mikä DESS on. Eli latauksen arviointi... varmaankin ajatus on että aurinkotuotelle jätetään tilaa. Mutta kun aurinko ei paista niin yleensä akun latausmäärää suunnitellaan alakanttiin ja pari kallista tuntia jää hyödyntämättä. Ei kyse mionesta vatista mutta silti.
Oliko sulla optimized with vai without battery life? Minulla ei kyllä jätä latausta vajaaksi kun on without battery life.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Oliko sulla optimized with vai without battery life? Minulla ei kyllä jätä latausta vajaaksi kun on without battery life.
on without battery life... jättää aina vajaaksi jos arvioi tarpeen pieneksi mutta lähes aina laskee väärin. Ihan hyvin olisi voinut ladata täyteen. Toinen mitä DESS ei osaa huomioida on latauksen hyötysuhdetta eli joku optimi inutehoalue mistä aloitetaan arvioiti riittääkö latausteho.
 

Espejot

Hyperaktiivi
DESS tyykkä volateliteetistä. Mutta miten ennustaminen vaikuttaa purkaustehoon. Kuvassa nähdään 9-10:00 että kulutuksen ennuste on ollut 480W mutta todellisuudessa kulutus on ollut 650W joten se osa puutuvasta tehosta otetaan verkosta. Syy on oletettavasti se että viimeiset tunnit on kallimpi.

2025-01-22-ennuste-toteutus-f.png
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös Bottom