Vilp noin 180m2 taloon

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja js7
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
En nyt ymmärrä mikä mörkö tässä on. Tuota aikaa, jolloin voi jollakin "optimoinnilla" pidentää jatkuvaa käyntiä, on vuodessa kovin vähän. Pitää olla törkeä ylimitoitus, jos talvella ei pääse jatkuvaan käyntiin ja "täysillä" käynti syö COPia paljon enemmän kuin pysähtely tai minimillä käyminen. Syksyn kevään voi saavuttaa jotain ylimääräistä "jatkuvaa käyntiä" jos se nyt on se tavoite. Jos kulutus alkaa jo olla lähellä koneen minimitehoa esim. näin syksyllä, käyntijaksot tulevat jo väkistenkin aika pitkiksi. Jos haluaa vielä pidentää, voi lisätä käynistyksen ja pysäytyksen eroa. Jos päivisin on kymmenkunta astetta ja öisin nollan paikkeilla, kyllähän VILP helposti päivällä pysähtelee ellei tee jotain asian eteen. Jos aikoo elää muuttuvahintaisella sähköllä, lepuutusvaraakin pitäisi olla ja tämä tulee eteen yleensä talvella.

Onhan on/off koneita ollut iät ja ajat, nykyää vaan harvinaisia. Eihän ne siihen pysähtelyynsä hajonneet, ehkä mahdollisesti liian lyhyisiin käyntijaksoihin. Minullahan tulee koko pitkä kesä kellarin lämmitystä lyhyehköillä käyntijaksoilla. COP ei todellakaan ole umpisurkea.
 
Täällä Nibe F2120-12 ja 500 ltr Jäspi hybrid energiavaraaja nelikytkennällä. Eilen päivällä 13C ja iltamyöhään 4C. Tuollaista katkoa teki eli päivällä lyhin 65 min. Kompuran minimivarvit on asetettu 32 Hz oletuksen 25 Hz sijaan.
1791438484973.webp
 
Meinaat että vilppi jaksaa paremmin tehdä pakkasessa kuumaa kun kerrot sille tuon asian

Siihen asti kun se pystyy lisäämään sähköverkosta ottotehoa ja pitämään massavirtaa yllä niin lämmitystehon pitäisi pysyä suunnilleen samana.

Pakkasella ongelmaksi tulee huurtuminen, joka laskee massavirtaa siitä mitä se voisi olla. Tehon lisääminenkään ei sitten enää auta. Silloin voi olla ette viileämpääkään vettä saa lämpenemään.
 
Pakkasella ongelmaksi tulee huurtuminen, joka laskee massavirtaa siitä mitä se voisi olla.
Mitä pakkanen nyt sitten mahtaa missäkin tarkoittaa? Joka tapauksessa höyrystimestä irtoaa sulatuksissa vettä sitä vähemmän mitä kovempi "pakkanen". Pakkasilma sisältää vettä vähemmän ja huurretta kertyy oleellisesti vähemmän suhteessa tuotettuun tehoon, kulutettuun sähköön ja kerättyyn ilmaisenergiaan. Kun nollakelillä vettä tulee usein helposti parisen litraa, 15 asteen pakkasella ei tule kuin juomalasillinen vaikka käyntijakso onkin Setällä saman mittainen. Nollakeilillä kone pääsee vielä muutenkin helpolla - suuresta sulatustarpeesta huolimatta.
 
Takaisin
Ylös Bottom