heebo1974
Aktiivinen jäsen
Oliko tässä "korjattu" se post_defrost_demand -> 0 = default asia ?Gitistä löytyy experiment-haarasta.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Oliko tässä "korjattu" se post_defrost_demand -> 0 = default asia ?Gitistä löytyy experiment-haarasta.
Ei valitettavasti vielä ole.Oliko tässä "korjattu" se post_defrost_demand -> 0 = default asia ?
Ok. Mietin muuten sitä, että kun päivittää vain tuota daikin_ml.py scriptiä, niin riittääkö että vain reloadaa sen integraatioissa vai pitääkö HA käynnistää uudelleen ?Ei valitettavasti vielä ole.
Yleensä riittää, kun ei tee mitään. Käytännössä kannattaa ajaa reload. HA:ta ei tarvitse käynnistää uudelleen.Ok. Mietin muuten sitä, että kun päivittää vain tuota daikin_ml.py scriptiä, niin riittääkö että vain reloadaa sen integraatioissa vai pitääkö HA käynnistää uudelleen ?
OK. Päivitetty. Koodin pituuskin oli kasvanyt aika monta riviä..Yleensä riittää, kun ei tee mitään. Käytännössä kannattaa ajaa reload. HA:ta ei tarvitse käynnistää uudelleen.
Tuosta virheestä en nyt heti osaa sanoa. Minulla tuota ei näy, mutten usko sen olevan ongelma. Voitko copy/paste sun ML Learned Demand -sensorin attribuutit? Veikkaan, että sama ongelma täällä. Se on tuo MPC_preview. Kun tila on tuo, ei demandia vaihdeta. Eli se jumii tuosta syystä.Jotain vikaa vikaa... Ei muutu ML eikä DC.
Edelleen post defrost holdi päällä..
Tämä herja tulee edelleen:
katso liitettä 111989
Samoin ne herjat non-valideista DC arvoista, mutta ne on tainnut tulla aina ja silti on toiminut.
Joku helpperi on kyllä varmaan minulla nyt pielessä. Tämä herja taas pamahti:
katso liitettä 111991
Unit
daikin1
Ctx
init
Note
ML v4: power map + heating curve + empirical sustain; control published on cron; init=0.0
Defrosting
false
Post defrost hold
true
Hold until
1 767 954 240
Held select
100
Held quiet
true
Liquid
37
Setpoint
22,8
Sp mode
auto
Unit
daikin2
Ctx
init
Note
ML v4: power map + heating curve + empirical sustain; control published on cron; init=0.0
Defrosting
false
Post defrost hold
true
Hold until
1 767 949 680,1
Held select
75
Held quiet
Unknown
Liquid
28,5
Setpoint
22,7
Sp mode
auto
Kokeilepa sitä HA:n uudelleenkäynnistymistä sitten, mistä puhuin, mitä ei tarvitsisi tehdäJostain syystä ei ole kuin nämä attribuutit:
Koodi:Unit daikin1 Ctx init Note ML v4: power map + heating curve + empirical sustain; control published on cron; init=0.0 Defrosting false Post defrost hold true Hold until 1 767 954 240 Held select 100 Held quiet true Liquid 37 Setpoint 22,8 Sp mode autoKoodi:Unit daikin2 Ctx init Note ML v4: power map + heating curve + empirical sustain; control published on cron; init=0.0 Defrosting false Post defrost hold true Hold until 1 767 949 680,1 Held select 75 Held quiet Unknown Liquid 28,5 Setpoint 22,7 Sp mode auto
Atribuutit vain vähenevät..Kokeilepa sitä HA:n uudelleenkäynnistymistä sitten, mistä puhuin, mitä ei tarvitsisi tehdä![]()
Unit
daikin1
Ctx
init
Note
ML v4: power map + heating curve + empirical sustain; control published on cron; init=0.0
Se on init-tilassa. Muut tulevat, kun init-tila päättyy.Atribuutit vain vähenevät..
Koodi:Unit daikin1 Ctx init Note ML v4: power map + heating curve + empirical sustain; control published on cron; init=0.0
Jos faikout menee suoraan alkuperäisen wifin paikalle, en tekisi mitään. En sanoisi asentajalle mitään.Back to basic... Kuinka Faikout kannattaa asentaa ?
Daikin Perfera asennus on tulossa minulle ensi viikolla ja jos saan siihen mennessä Faikout kortin ja kaapelin (Faikout/S21 Generic cable 50cm), voisin kysyä asentajalta suostuuko hän laittamaan palikan paikalleen kun sisäyksikkö on asennusvaiheessa valmiiksi auki.
Jos ymmärrän oikein niin Faikout voidaan joko asentaa Daikinin oman WiFi-pulikan paikalle (käyttäen olemassaolevaa liitäntäjohtoa) tai sitten erillisellä johdolla piirikortin liittemen S21.
Kun jo olette noita asentaneet ja ottaneet käyttöön millaisia ohjeita minun pitäisi antaa asettajalle ?

H-malliin meni sama johto, kuin sullaTosin Perferojakin on H ja N mallia.
Niin, sitä vähän pelkään että N Perferassakin olisi S21 pienempi ja että tuo generic cable olisi ns. vakio eli sillä isommalla S21:llä.H-malliin meni sama johto, kuin sulla
Alkuperäinen wifi jäi paikalleen.
Päivitetty ja ainakin lähti käyntiin.Dev-haarassa tästä dev-haaran versiosta refaktoroitu versio, jossa taklattu suorituskykyongelmia, sekä ne bugit laskennassa. Ollut viime yön käytössä ja datan perusteella varsin toimiva.
Huomionarvoista on se, että alussa on välimuistikontrollia, joten joudut etsimään sen kohdan, jossa on sun DAIKINIT listattu.
Pitäisihän tuo olla mahdollista ja hyvä idea.En tiedä onko mahdollista mutta olisi tälläinen kehitysehdotus laiteconfiguraatioiden kanssa.
Laite conffit tulisivat eri tiedostoon, joten päivittäminen olisi paljon simppelimpää, pelkästään kopsaamalla aina tuo koko päivitetty skripti uudelleen. Jos laiteconffin tulee samalla muutoksia, niin toki ne pitäisi sitten taas sinne laiteconffeihin muokata.
Ainakin alakertaan tuntuu nyt kovasti hakevan isoja DC:tä ja ylilämmittää. Tai ei ainakaan reagoi takan lämpöön, jos ylilämpö on takan ansiota. Toisaalta yläkerta tuntuu toimivan.Dev-haarassa tästä dev-haaran versiosta refaktoroitu versio, jossa taklattu suorituskykyongelmia, sekä ne bugit laskennassa. Ollut viime yön käytössä ja datan perusteella varsin toimiva.
Huomionarvoista on se, että alussa on välimuistikontrollia, joten joudut etsimään sen kohdan, jossa on sun DAIKINIT listattu.
Ei niissä ainakaan mitään ihmeellistä ole. Näkyy tuossa käyrässäkin. +0.03 ottohetkelläJos ollaan noin paljon setpointin yläpuolella niin toimiiko derivaatat oikein? Sieltähän se tieto tulee mihin ollaan menossa, jos näin jatketaan.
Niinpäs onkin. Syy on sitten jossain muualla. En tuosta systeemistä ole niin perilläkään, kunhan kyselen mitä mieleen juolahtaa. Onko tuossa ehkä liikaa muuttujia?Näkyy tuossa käyrässäkin. +0.03 ottohetkellä
Jep, se oli edellisellä scriptiversiolla.Ennen klo 11:sta päivitystä näyttäis demand seuraavan oikein derivaattaa ja lämpötilaa, eikö?
Mikä tuon "opin" tehtävä on? Miten se näkyy tai pitäisi näkyä tulevissa säädöissä?EDIT: Oppien resetointi taisi nyt sitten kuitenkin auttaa. Sinne meni nyt aika pitkältä ajalta jo oppeja.
Päivitetty! Ja nämä asetukset otettu käyttöön:Dev-haarasta löytyy uusin versio. Kehotan kokeilemaan.