Muukalainen
Aktiivinen jäsen
Kiinteä kk maksu, minulla sähköpörssin kk maksu on 0Mikä +kkmaksu?
Oli vain sanottu että se on ~0, esim. 11.11.2021 hinta oliKuka laskee asiat niin että 0 tasolle yö?
eli 0,3-0.4c/kWh, eikö se on ~0?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Kiinteä kk maksu, minulla sähköpörssin kk maksu on 0Mikä +kkmaksu?
Oli vain sanottu että se on ~0, esim. 11.11.2021 hinta oliKuka laskee asiat niin että 0 tasolle yö?
Luuletko tosiaan että CATL ihan tuosta noin vaan alkoi sattumalta tehdä omilla rahoillaan LFP-tuotekehitystä ja valmistusta isossa mittakaavassa, ja sitten Tesla ihan sattumalta huomasi että oho, nyt niitä saa, ostetaanpa sitten näitä.
Onhan tuo siis tietysti mahdollista, mutta luulen että Tesla on ainakin luvannut niitä ostaa (eli sellainen epäsuora sijoitus).
Yleisesti hinnat menevät alas no tulivat huonot ajat ja trendi on ylös esim:Eipä tällä suurta väliä tosin ole.
LFP voi olla iso juttu kyllä energiavarastoinnissa, koska siellä sen energiatiheys riittää aivan hyvin. Ajoneuvoissa vähän siinä ja siinä. Mutta katotaan mihin se hinta oikeasti asettuu.
Niin se on kiinteilläkin soppareilla 0€/kk.Kiinteä kk maksu, minulla sähköpörssin kk maksu on 0
Oli vain sanottu että se on ~0, esim. 11.11.2021 hinta oli
katso liitettä 74299
eli 0,3-0.4c/kWh, eikö se on ~0?
Meillähän on jo nyt varaajatilavuutta n. 12 m3 josta isovaraaja 10 m3. Isonvaraajan hyötykäyttöä lisätään joulukuussa, kun hommaan STC 1000 microcomputertermostaatin ja saan kattokiertolämpöpumpun toimimaan pitempiä aikoja, myös yölläKyllä sähkön ylituotantoa halutaan varastoida. Se on totta. Vantaalle on tulossa miljoonan (!) kuution varaaja. Siinä on akulle hyvä kokoluokka.
Mainitsinko jotain säätömarkkinoista, mielestäni en?Ei se ole, varsinkin jos sähkö saadaan virtaamana kahteen suuntaan, eli pääsee myös osallistumaan sähkön säätömarkkinoille. Laitteet eivät vain ole vielä riittävän edullisia.
On mukava kun sähkö tule ainoastan syvästä kuopasta
Siirtomaksu ja sähkövero tekevät kotitalouden kaksisuuntaisesta säätömarkkinoille osallistumisesta kannattamatonta. Teolliset sähkövarastot on vapautettu sähköverosta ja voivat liittyä suoraan kantaverkkoon murto-osatariffein, joten ei jokseenkin varmasti pääse omilleen, jos joutuu hankkimaan laitteistot ja osoittamaan tilat pienkiinteistön alueelta, olkoot laitteistot vaikka ilmaisia. Tuossa tapauksessa ehkä kannattaisi pidättyä kaupallisen sähkövaraston osakkeiden hankintaan.
Nyt on hienoja kuoppia, mutta vaikkapa syyskuussa kuoppien pohjat olivat 6-8 snt/kWh. Ero kiinteähintaiseen on niin pieni, ettei sitä varten kannata mitään laitteistoja hankkia. Mikäs on spotin kulutuspainotettu keskihinta vuositasolla optimoituna? Pääseekö edes 2 snt/kWh alle nyt myytävien kiinteähintaisten eli jonnekin 4 snt/kWh tasolle, jollainen sopimus monella vielä on.On mukava kun sähkö tule ainoastan syvästä kuopasta(katso käyrät)
Siitä vaan kannattavia laskelmia kikkailusta tekemään, pettymys on vastassa nopeammin kuin uskoisitkaan.Onhan se tämän hetken lukujen valossa aivan kiistatonta että spotilla voi säästää vain jos vie Kikkailun^tm äärimmilleen.
Toisaalta äärimmäinen kikkailu on ihan kiinnostavaa.
Jos on riittävän iso vesivaraaja ja sähköauto, niin noilla saa jo aika mehevästi kikkailtua. Tiski- ja pesukone myös yöaikaan käyttöön.
Eise lyö leiville, ei. Vaikka minulla oli jo varaaja ( tosin vain 2m3) laskin ettei sen kanssa kikkailuun tarvittava venttiilistö ja DIY ohjauksetkaan maksa itseään missä järkevässä ajassa - kun tuo MLP-lämpö on 10-11snt sähkönhinnasta laskien turhan halpaa, varaajaan ei olisi monenkaan sentin edestä olisi saanut lämpöä jemmaan realistisilla lämpötilaeroilla. Joten varaaja lähti sorttiin. Sille olisi ollut ilmaiseksi ottajia - jos olisi vielä käynyt viemässä jonnekin kauas, sortti oli lähellä.Lämpöpumppufoorumilla kun ollaan harvalla menee edes 10 000 kWh lämmitykseen ja monilla tuota suuruusluokkaa kaikki sähkö. Paha siitä 2 snt/kWh säästöstä on repiä montaa satasta vuodessa. 100 Ah LFP akku maksaa jo yli 500 € ja monen kuution varaajat tonneja.
Huvittavaa voi olla, mutta luultavasti silti kannattaisi vain siirtää omaa kulutustaan kalliilta tunneilta halvemmille (siis lataamalla akut, kun sähkö on halpaa ja käyttämällä, kun on kallista ja mitoittaa laitteen tämän ehdoilla).Huvittava olisi kuitenkin jos voisi ladata akku yön aikana ja myydä muutama kWh seuravana päivänä kun tunti hinta on maksiimissa
Todella suuressa mittakaavassa lämmön varastointi luultavasti lyö leiville, mutta yleensä vain siinä tapauksessa, että välistä on ennustettavissa saatavilla käytännössä ilmaista lämpöä ylimäärin ja varastoinnilla voidaan korvata tuon lämmön tuottamista silloin, kun tarvetta olisi ja lämpö jouduttaisiin tuottamaan kalliisti tai haittaa aiheuttaen. Esimerkiksi Vantaan Energian kaukolämmön vuodenaikaisvarastointihanke perustuu ajatukseen, että pääkaupunkiseudun sekajätteestä on päästävä eroon ympäri vuoden hallitusti ja kesäkaudella syntyy tällöin sivutuotteena lämpöä, josta on myös päästävä eroon ja kesällä eroon pääseminen ei tuota mitään, vaan pikemminkin aiheuttaa lisäkustannuksia.Eise lyö leiville, ei.
Täällä on samansuuntaisia arvojaKäsittämätön taulukko. Puhuu selvästi akkupaketin hinnasta, mutta en usko että edes irtokennoja saa tuohon hintaan, no ehkä riittävän iso asiakas just ja just saa.
Todellisuudessa ostettavat tuotteet, esim. Tesla Powerwall 7500USD / 13.5 kWh = 555 USD/kWh. Tätä suuruusluokkaa kaikki muutkin ovat.
Voisivat kertoa mistä voin ostaa valmiin akkupaketin $132/kWh niin menen kyllä heti ostamaan.
Joko tuossa puhutaan jostain täysin muusta kuin mistä luulemme siinä puhuttavan, tai sitten se on ihan diibadaabaa.
Nuo alkupään luvut on lähellä todellisuutta. Totuus on että valitettavasti halpeneminen ei ole noin vauhdikasta. Muka viidessä vuodessa olisi halventunut puoleen. Esim. Tesla Powerwall 2:n hinta on aikavälillä 2016-2020 noussut 36%.
Teslan auton 100 kWh akulle sanottiin jo vuosia sitten hinnaksi $20 000 eli aivan noiden mukainen. Powerwallin hintakehitykselle ei ole mitään muuta perusteita, kuin näyttää noinkin kalliina menevän kaupaksi.Käsittämätön taulukko. Puhuu selvästi akkupaketin hinnasta, mutta en usko että edes irtokennoja saa tuohon hintaan, no ehkä riittävän iso asiakas just ja just saa.
Käsittämätön taulukko. Puhuu selvästi akkupaketin hinnasta, mutta en usko että edes irtokennoja saa tuohon hintaan, no ehkä riittävän iso asiakas just ja just saa.
Todellisuudessa ostettavat tuotteet, esim. Tesla Powerwall 7500USD / 13.5 kWh = 555 USD/kWh. Tätä suuruusluokkaa kaikki muutkin ovat.
Voisivat kertoa mistä voin ostaa valmiin akkupaketin $132/kWh niin menen kyllä heti ostamaan.
Joko tuossa puhutaan jostain täysin muusta kuin mistä luulemme siinä puhuttavan, tai sitten se on ihan diibadaabaa.
Nuo alkupään luvut on lähellä todellisuutta. Totuus on että valitettavasti halpeneminen ei ole noin vauhdikasta. Muka viidessä vuodessa olisi halventunut puoleen. Esim. Tesla Powerwall 2:n hinta on aikavälillä 2016-2020 noussut 36%.
Autoissa kaikki on tolkuttoman halpaa. Sama kone veneeseen ostettuna maksaa helposti enemmän kuin koko auto. Autoja tehdään miljoonia. Ei kotienergiavarastolle ole sellaisia markkinoita eikä niihin liittyviä jälkimarkkinoita.Tuo mitä akkupaketti maksaa autotehtaalle tehdä on hyvä referenssi siihen, että oikein tehokkaalla tuoteoptimoinnilla ja valmistuksella koti-energiavarastointiakun ei tarvitse maksaa kovin paljon enempää.
noo .. tuossa oli juuri juttua kuinka uudehkon Audin etu-umpiot maksoivat marmorilla asennettuna 9000e.. saattaa siinä olla pientä katetta.Autoissa kaikki on tolkuttoman halpaa.
Puhe oli siitä mitä ne maksaa autotehtaalle. Luultavasti 9e on lähellä totuutta.noo .. tuossa oli juuri juttua kuinka uudehkon Audin etu-umpiot maksoivat marmorilla asennettuna 9000e.. saattaa siinä olla pientä katetta.
Silloin kun olin valmistavan elektroniikkateollisuuden leivissä nyrkkisääntö oli etteivät osat saa maksaa yli 10% tuotteen loppuhinnasta, tai homma ei kannata. Halpis-ILPpejä saa Kiinasta 100-150e/kpl - Suomeen raahattuna hinta sitten on jo 5-6x.Puhe oli siitä mitä ne maksaa autotehtaalle. Luultavasti 9e on lähellä totuutta.
Varaosissa on monenlaista kulttuuria, mutta aika tyypillistä on että puolet laitteen hinnasta, riippumatta osan todellisesta kustannuksesta. Esim. joku 10 euron arvoinen elektroniikkakortti 800 euron ILPiin = 400e.
Käsittämätön taulukko. Puhuu selvästi akkupaketin hinnasta, mutta en usko että edes irtokennoja saa tuohon hintaan, no ehkä riittävän iso asiakas just ja just saa.