Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sodium-ioni pattereiden edut ja haitat
Sinänsä mielenkiintoista että jos CATL:n valmistaman kennon pistää omin kätösin koteloon niin se muuttuu virittelyksi.
Joo, mutta jotta ei mennä oftopikkiin niin vastasin tänneSiis natrium-ioni. Ei nyt ruveta viljelemään taas yhtä uutta anglismia, jooko.
Näyttää vahvasti sille, että natrium tulee vahvasti ja pian. CATL aikoo aloittaa sähköautoihin tarkoitetun natrium-ioniakun sarjavalmistuksen tämän vuoden aikana. Energiatiheys on hyvin lähellä LFP-akkua.
Veikkaan, että viittaat tuoreeseen viranomais- ym. tahojen ulostuloon asiassa. Pelkkä kenno kun ei tee mitään, tarvitaan se BMS lataamaan ja purkamaan sitä turvallisesti. Jos itse yhdistää kennot ja BMS:n, niin virittelyähän se on. Jos tietää mitä tekee, ei ongelmaa. Jos ei tiedä, niin vaarat ovat ilmeiset.
Akkujen läpimurto: Tutkijat ovat löytäneet avaimen aiempaa kestävämpiin akkuihin
Litiumioniakkuja käytetään puhelimissa ja sähköautoissa. Nyt tutkijoilla saattaa olla uusi menetelmä, jolla akuista voidaan tehdä aiempaa kestävämpiä ja tehokkaampia. Kanadalaisen McGillin yliopiston tutkijat kehittivät uuden ratkaisun hiukkasten avulla.
![]()
Akkuläpimurto: Tutkijat ovat löytäneet avaimen aiempaa kestävämpiin akkuihin
Nyt kanadalaistutkijoilla saattaa olla uusi menetelmä, jolla akuista voidaan tehdä aiempaa kestävämpiä ja tehokkaampia.tieku.fi
Vähän vaan se ongelma kun nuo isot standardointijärjestöt työntävät kätensä johonkin lopputuloksena on lähinnä byrokratiaa ja kankeutta.EV akkujen uudelleenkäyttöön/korjaukseen tulossa standardi
CEN ja CENELEC julkaisivat standardin EN 18061:2025, joka ohjaa sähköautojen akkujen turvallista korjausta ja uudelleenkäyttöä. Vain sertifioidut työpajat saavat suorittaa näitä toimenpiteitä. Standardi edellyttää tarkkaa kuntoarviointia ja akkujen jäljitettävyyttä. Tavoitteena on lisätä turvallisuutta, helpottaa huollettavuutta ja edistää kiertotaloutta.
Giving EV Batteries a Second Life: New European Standard Sets the Framework
Electric vehicle (EV) batteries are built to last, but what happens when they no longer serve their original application? A newly published European Standard, EN 18061:2025, sets out clear rules for the safe repair, reuse, and preparation for repurposing of batteries and modules originally...www.cencenelec.eu
Tuollaista sain kaivettua tuosta "akkupassista"/battery passportista.Haetaankohan tuossa takaa että saadaan ne uudelleenkäytetyt kennot jäljitettäviksi? Esim jos niistä susista lg kennoista joku on kierrättänyt akkupaketin niin pitää tietää mistä niitä löytyy jotta saadaan pois käytöstä.
Ikävä kyllä tuo jäljitettävyys tarkoitaa paperin pyöritystä/byrokratiaa.
Eikös tuossa lue että kuntotarkastuksen jälkeen akkuun tai moduuliin lisätään tai päivitetään bin numero ja nämä kaikki tiedot ovat akkupassissa, eli sähköisessä rekisterissä? Eli koskee moduli tasoa, kennojen vaihtaminen lienee harvinaisempaa?Pitääkö tuo ymmärtää että kennoja ei tarkkailla vaan koko akkua?
Jäljitettävyys katoaa kun joku ottaa kennot uusioläyttöön jolloin kennot saattavat kulkeutua jopa eri puolille maailmaa.
battery-news.de
battery-news.de
Joo, tuosta riippuvuudesta olisi hyllä hyvä päästä eroon. Saa nahdä mitä tuossa käy.Eihän tuo sinänsä yllättävää ole että siitä kehitetystä tekniikasta pyritään saamaan maalle mahdollisimman suuri hyöty. Ainahan tuota on tehty, toki useimmiten se perustellaan virallisesti puolustuskseen liittyvillä syillä, mutta eipä kiinalla oikeastaan ole tarvetta tuollaisia syitä keksiä.
Mielenkiintoista nähdä miten vaikuttaa oikeastaan vähän kaikkeen. Käytetyt hybridi- ja sähköautot on esimerkiksi monet tuominneet täysin turhiksi ja kertakäyttötuotteiksi, mutta itse olisin ihmeissäni jos ei uusilla kemioilla ja valmistusmenetelmillä alkaisi vähän jokaiseen suurempaan kylään tulevan nyrkkipajoja vaihtamaan tarvikeakkuja.Akkuteknologian nykyvaihe: Suola-akut markkinoille – kiinnostavia edistysaskeleita myös kemioissa ja valmistuksessa
Mielenkiintoista nähdä miten vaikuttaa oikeastaan vähän kaikkeen. Käytetyt hybridi- ja sähköautot on esimerkiksi monet tuominneet täysin turhiksi ja kertakäyttötuotteiksi, mutta itse olisin ihmeissäni jos ei uusilla kemioilla ja valmistusmenetelmillä alkaisi vähän jokaiseen suurempaan kylään tulevan nyrkkipajoja vaihtamaan tarvikeakkuja.
Eikö tuossa videossa puhuttu 170wh/kg (vai mikä olikaan yksikkö) ja LFP 200?Nuo natriumakut ovat vielä volumetriselta energiatiheydeltään sen verran huonoja sähköautojen nykyakkuihin verrattuna, ettei niitä autoissa nähdä vielä pitkään aikaan. Tulevat varmasti lähivuosina yleistymään verkkovarastoinnin puolella ainakin. Koko-ongelman lisäksi hintakehityksestä ennustetaan sellaista, että ehkä 10 vuoden kuluttua ovat kiilanneet tai kiilaamassa LFP-akut syrjemmälle ajoneuvoissa. NMC-kemian kanssa tuo ei ehkä niinkään kilpaile, mutta LFP häviää sille aikanaan kyllä - ainakin meillä pohjolan perukoilla, kun noita voi ladata täysillä myös pakkasella.
www.bluettipower.com
Eikö tuossa videossa puhuttu 170wh/kg (vai mikä olikaan yksikkö) ja LFP 200?
Ahaa ok ok, kiitos selvennyksestä. Äkkiseltään kun miettii ihan puhdasta suolaa niin taitaa tiivistyä yhtä ”hyvin” kuin vesiNuo ovat varmaan aika oikeat lukemat, mutta kyseessä on gravimetrinen energiatiheys. Volumetrinen, eli wattituntia per litra, on se isompi ongelma natriumakulla.
Siis eikö tuo ole isoakkuisiin autoihin pätenyt periaatteessa aina? Se kenno kuitenkin kestää sen 4000 sykliä kevyttä käyttöä, ja jos syklillä ajaa keskimäärin 375km, tuo tekee juurikin tuon 1,5Gm.Saksalaisen tutkimuksen mukaan ID3 akkukennot heikentyvät niin hitaasti että kotilaitauksella ne kestävät 1,5milj km ajoa ennekuin ovat laskeneet 70% kapasiteettiin. Polttikset päätyvät Puolassa romuun 260tkm paikkella.