Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuli sitten paikalliselta rakennusvalvojalta kysästyä aurinkopaneelien laitosta kaava-alueella, niin toimenpideilmoitus voimalasta olisi tehtävä kun 5m2 ylittyy. Hintaa ilmoitukselle tulee 65€. Siinä meni sitten jo kolmannes tulevan vuoden säästöstä.

Nuota kaikkia kippuroita nyt ehtiny pureksimaan....jos olit vaikka tätä jo simuloinut:
Kun kerran on lappeita tarjolla aika mukavasti, niin olisko järkee ajatella rahavivulla niin että laitat nämä kamat nyt itä-länsi talousrakennukseen jolloin kokonaissaanto pienennee mutta omasaanto kasvaa eli sitä 12c/kWh korviketta tulee eniten koska tuottotunnit venyy pidemmiksi...tappiota tulee ainoastaan siitä myyntiosuudesta.
Sitten joskus kun laitat e-vehiclee niin laita lisää sinne etelän suuntaan...
Riippuu tietysti mikä sopii parhaiten omaan kulutusprofiiliisi...
Käytännössä voi siis sanoa että tuo lape ei sovellu kovin hyvin aurinkopaneleille. Pari kolme tuntia sillä saa lykättyä tuottoa pidemmälle mutta kokonaistuotto putoaa reilusti. Jos pulpetti olisi toisinpäin niin sitten tilanne olisi paljon parempi kun toisesta lappeesta tulevaa varjoa ei tulisi ja panelit olisivat noin 2m korkeammalla muutenkin.

Hmm... käytännöt näyttävät eroavan kunnittain..
![]()
Selvyydeksi, että toimenpidelupaa ei vaadita vaan toimenpideilmoituksen, joka ei ole todellakaan niin Byrokraattinen. Ja niin taidetaan just tuossa linkkaamassa tekstissä sanoa. Siinä vaan ei tuosta ilmoituksesta puhuta mitään. Ainakin puolet halvempi on tuo ilmoitus.
Mitä paneeleita tilasit?Tilasin myös tänään paneelit, tulevat kun tulevat, mutta yhtä asiaa en keskustelusta löytänyt ja verkossakin on ristiriitaista inffoa.
Maadoitatteko paneelit? Jos kyllä niin kuinka paksulla kaapelilla? Maadoitus keskukseen vai puristusliittimeen joka on maadoitus kaapelissa kun se nousee maasta ylös?
Itselleni tulee telineet kestopuusta (pitää koittaa, vaihdetaan alumiiniksi jos tarvii) ja jos paneelit maadoitetaan tuo tämä oman pikku haasteensa kun jokainen paneeli pitää erikseen maadoittaa.
Tilasin myös tänään paneelit, tulevat kun tulevat, mutta yhtä asiaa en keskustelusta löytänyt ja verkossakin on ristiriitaista inffoa.
Maadoitatteko paneelit? Jos kyllä niin kuinka paksulla kaapelilla? Maadoitus keskukseen vai puristusliittimeen joka on maadoitus kaapelissa kun se nousee maasta ylös?
Itselleni tulee telineet kestopuusta (pitää koittaa, vaihdetaan alumiiniksi jos tarvii) ja jos paneelit maadoitetaan tuo tämä oman pikku haasteensa kun jokainen paneeli pitää erikseen maadoittaa.
“The non-conformances identified include the power rating being significantly below the minimum power rating in the specification and the use of components that are outside the scope of the certificate,” states the CEC. “The connectors used also differ from those advised on the datasheet, leading to potential safety issues with mismatched connectors at the time of installation.”
Pian kuitenkin koittaa se hetki että panelit pitäisi hilata katolle. Onko tuohon mitään hyvää vinkkiä millä ne saisi sinne ehjänä? Räystään korkeus lienee joku 3m ja ensimmäisen panelit lienevät noin 4m räystäältä. Harjalla telineet lienevät noin 8m päässä räystäältä ja jossain 6-7m korkeudessa. Luultavasti katto lienee liukas vielä asennuspäivänäkin.... Mielellään saisin ne pois tuolta tallin perukoilta tieltä. Samoin vuosi 2020 olisi sitten niin että panelit on katolla heti alusta saakka.
Raakalaudasta ja pattinginpätkistä saa hetkessä kasattua pikahissin
Jos liukasta räystäällä niin siihen vaikka teline värkeistä 'mieseste' jos pelottaa...
Tämä todistettavasti toimii ainakin kesäkelillä.

Ongelma on vain siinä että tähän vuodenaikaan pito kengä pohjassa
Köyden kanssa - turvavaljaat ovat kyllä aika hirveän tuntuiset tuossa hommassa, minulla on Petzl arboristin valjaat, niissä on mukava roikkua kun pesee vaikka kattoa painepesurilla.
Yksinkö yrität, sillo se tietty käy jo ihan työstä...
2,5h meni kahdelta mieheltä laittaa 11 paneelia katolle. Kevit joka paneeliin ja roudaus ylös yksitellen tikapuitapitkin työntäen ja kiskoja pitkin liu’uttaen. Kiskot tietysti oli jo paikoillaan ennen sitä. 420V oli avoimen piirin jännite, vaikka aurinkoa ei näkynyt.