Yksi tekijä kevään hyvään tuottoon on se, että ilma on kuivempaa ja puhtaampaa kuin myöhemmin kesällä.Joskus on puheltu että paneeleilla enkat tehtäis keväällä kun paneelit pysyy viileinä. Onkohan se mutua vai totta?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Yksi tekijä kevään hyvään tuottoon on se, että ilma on kuivempaa ja puhtaampaa kuin myöhemmin kesällä.Joskus on puheltu että paneeleilla enkat tehtäis keväällä kun paneelit pysyy viileinä. Onkohan se mutua vai totta?
Juu, se on kesäkuumilla ilma niin autereista ettei siitä täysillä mollukka läpi paista, huomattava tekijä on myös lämpötilaYksi tekijä kevään hyvään tuottoon on se, että ilma on kuivempaa ja puhtaampaa kuin myöhemmin kesällä.
Tuossa on mielestäni kolme vaihtoehtoa.Nyt pitäisi ostaa joku n. 200 Ah akku, että jääkaappi pysyy käynnissä myös pilvikelit.
Mikä on tilanne akkurintamalla. Millaisia kokemuksia ja mitä porukka suosittelee.
Kyllähän töpseleitä saa tökkiä kuka vaanSaako maallikko kytkeä pelkät paneelit toisiinsa vai vaatiiko sähkömiehen? Oletan että Tukesin mielipide on että vaatii sähkärin mutta Tukesin kanta taitaa koskea kaupallista toimijaa eikä ei-ammatillista maalikkoa?

Et oo vielä uskaltanut 400VAC töpykkään koskeaItse olen jopa 380VAC töpselin "kytkenyt"![]()

Kytkee yöllä niin kukaan ei näe ja lisäksi jännite on tasan 0Vdc....tai peittää paneelit![]()
Maanantaina eli huomenna aamupäivällä laitan kaikki myyntiin. Sammutan IV-koneenkin.Kyllä näillä hinnoilla alkaa myynti kannattamaan.
Olispa hyvää hintaa, oma kiinteä soppari katkolla vasta loppuvuodestaMaanantaina eli huomenna aamupäivällä laitan kaikki myyntiin. Sammutan IV-koneenkin.Kyllä näillä hinnoilla alkaa myynti kannattamaan.
Mikä appi tuo käyttämäsi on?
E: Pitäisi meinaan jostain saada nuo tulevat tuntihinnat kaivettua omiin tarpeisiinkin.
Mistähän tuo piikki johtuu? Tänään sähkö on ollut jotakuinkin ilmaista.
katso liitettä 64682
Caruna netottaa jo nyt eli se on mahdollista ja laajasti käytössä Suomessa.Myös Caruna liputtaa lausunnossa netotuksen puolesta.
Caruna netottaa jo nyt eli se on mahdollista ja laajasti käytössä Suomessa.
Jotenkin oma usko että tämä tuntinetotus tulisi pian lopahti.
Joo, heillä on vaihenetotus mutta ei mittausjakson sisäistä netotusta.
Juu se Carunan juttu on hetkellistä netotusta, mittausjaksolle 1h ei Suomessa kukaan netota kunnes tulee tämä Hubi-netotus joka kaikin puolin venyy ja venyy...Miten siis Caruna netottaa? Laskee hetkellisen kulutuksen vaiheiden summasta ja sitten integroi sen mittausjaksolle erikseen tuotoksi ja kulutukseksi, mutta ei ota näiden erotusta mittausjaksolle, jolloin todennäköisesti molemmat olisivat pienempiä?
Jossain kohtaa, olikohan tämä ketju, ihmettelit meikkiksen pessimismiä tuon netotuksen toteutumisesta ja nyt taidat olla samassa jamassaJotenkin oma usko että tämä tuntinetotus tulisi pian lopahti.
Mikä on tilanne muissa EU-maissa?Juu se Carunan juttu on hetkellistä netotusta, mittausjaksolle 1h ei Suomessa kukaan netota kunnes tulee tämä Hubi-netotus joka kaikin puolin venyy ja venyy...
Verkkoyhtiöiden kulmalta katsottuna muutoksen tarvetta ei ole muutoin kuin saadaan uusi kustannuspaikka datahubista, minkä varjolla saadaan jokainen tepseli maksumieheksi vaikkei olisi paneleitakaanItse olen netotuksen suhteen vielä optimistinen. Onhan tuo aivan keskeinen seikka sille, että sähköverkko saadaan vastaamaan nykytarpeita mm. pientuotannon houkuttelevaisuuden lisäämiseksi. Tarve muutokselle on kiistaton.
Mikä on tilanne muissa EU-maissa?
Onko jotain arvioita miten suuri noiden netotusten vaikutus on (ei mitään, Caruna, täysnetotus)?

Vaihenetotus on sinänsä loogista, että vaiheiden välillä saa muutenkin olle kuormituseroja ja ne kompensoituvat kun muutama talous on samassa verkossa.Euroopassa ainakin vaihenetotus on oltava käytössä. Tämä näkee siitä miten eri laitteet on toteutettu. Esim siihen että jokaisen vaiheen kulutus on nolla ei pyritä vaan se että kokonaiskulutus on nolla riittää.
Onko missään ollut keskustelua sellaisesta ideasta että verkkoon syötettyä sähkö voisi siirtää itselleen toiseen paikkaan pelkällä siiron hinnalla.
Onko missään ollut keskustelua sellaisesta ideasta että verkkoon syötettyä sähkö voisi siirtää itselleen toiseen paikkaan pelkällä siiron hinnalla.
Tällöin omaa aurinkopaneelistoa voisi käyttää vaikka työmaalla auton laatamiseen koko päivän.
Vaatisi tietysti lakimuutoksen mikä pakottaisi vaikkapa parkkihalliyhtiöt tarjomaan latauspaikoille myös tällaisen vaihtoehdon silloin kun firma maksaa parkkihalliyhtiölle paikoista mutta sähkön maksaa käyttäjä.
Netotus pidemmän aikajakson yli on sitten jo eri juttu, varsinkin silloin kun aurinkosähköä alkaa olla merkittävästi. Miksi juuri tunti? Yhtä hyvin voisi olla minuutti, vuorokausi, vuosi tai 10 vuotta. Tuo on enemmän politiikkaa ja lopulta se tietysti myös vaikuttaa sähkö- ja siirtohintoihin.
Tuo aikanetotus potentiaalisesti johtaa siihen, että pitää olla ja käyttää säätövoimaa sekä siirtokapasiteettia, muta sen käytöstä ei saa korvausta.
Kai se nyt vaikuttaa ihan merkittävästi, jos on vaikkapa n. kerran tunnissa käynnistyvä on-off lämpöpumppu tms. kuluttaja, joka vie keskimäärin tuoton suuruusluokkaa, mutta ottaa sen suuremmalla teholla lyhyessä ajassa.Tunti ei taida vaikuttaa vielä mihinkään.
Tuosta fraatin linkkaamasta vanhasta artikkelista heti alleviivatun kohdan jälkeen voisi päätellä että muualla euroopassa on ollut tapana tehdä vuosinetotus, eli vähentää vuoden tuotot vuoden kulutuksesta, mutta nyt oltaisiin menossa kohti tuntitasoa, koska aurinkoenergian tuotanto on liian kannattavaa. Suomessa ollaan vaan aikaa edellä kun kaikki on reaaliaikaista ja vaihekohtaista.
Kai se nyt vaikuttaa ihan merkittävästi, jos on vaikkapa n. kerran tunnissa käynnistyvä on-off lämpöpumppu tms. kuluttaja, joka vie keskimäärin tuoton suuruusluokkaa, mutta ottaa sen suuremmalla teholla lyhyessä ajassa.
Onko tuolla nyt oikeasti merkitystä? Samalla tavalla se tasautuu isossa mittakaavassa noin pienellä aikajänteellä kuin vaiheidenkin kuormituserot.
Merkitystä kenelle? Aurinkopaneelin omistajalle sillä on varmasti ihan huomattava merkitys, jos kulutus on epätasaista tunnin sisällä, kuten varsinkin on-off pumpulla on. Kai jonkinlaista ongelmaa voi tulla myös sähkömyyjille, mutta pörssihintahan sentään pysyy samana tuntitasolla.
Jos tiheän paneelialueen yli menee pilvi niin, että osa tunnista tulee täyttä tehoa ja osa ei juuri mitään, mitä tuosta seuraa sähköyhtiöille. Joutuvat kompensoimaan eron säätövoimalla.
Tuleeko tuosta kustannuksia, jotka on reilu saada laskutettua myyntinä myös paneelien omistajilta vai onko sen laskutus vain epäreilua ylilaskutusta heiltä?
En tiedä, mutta jotenkin pelkkä hetkellinen vaihenetotus tuntuu reiluimmalta.
Ehdottomasti ja tuonhan Caruna jo hoitaa. Tunti- tai muu aikanetotus on sitten mielestäni enemmän poliittinen ja tukikysymys kuin minkäänlainen vääryys.Pölhöähän se on että kahvinkeitin vie 2kW/vaihe 5min ajan ja tuuttaa itse 1,5kW/vaihe joka vaiheelle niin joudut silti ostamaan siltä hetkeltä kun keitin on päällä 500W edestä tehoa.
Mitäpä jos ajastat käyttöveden teon päiväajalle? Toki se ei sitä tuntikausia jauha, mutta periaatteessa voisit käyttää pelkästään pienintä vastusta ja samalla saada kompressorilta tunteja ja köynnistyksiä pois. Ja toki paneelit kuittaa myös osan köyttösähköstä, eli jääkaapit, pakastimet, ilmanvaihto, yms, kuittaantuu tuosta.Ei ainakaa itseelle olisi hölkäsen pöläystä merkitystä tuosta tuntinetotuksesta kun on/off MLP ei edes käy päivällä juuri siihen aikana kun on aurinkoisinta.. Vasta 17 aikaan alkaa lämmittelemään ja mitä lähemmäs kesää mennään sitä harvemmin käy päivällä. Kesä heinäkuussa kulutus on noin 100kwh luokkaa kuukaudessa.
katso liitettä 64701