Noniin eiköhän tässä ole testailtu jo tarpeeksi alkaa noin vuoden käytön jälkeen säädöt olemaan jotenkin kohdalla.
Kuten aiemmin kirjoitin niin sähköä menee nyt se 27-34 kwh ja talossa lämmintä 18-22° riippuen ottaako kosteisiin tiloihin lattiaan lämpöä ja polttaako takkaa.
Talon energialuku 114 ja rakennuksen energiatehokkuusluokka B
Kodinkoneet energiatehokkaita ja käytetään lähes aina eco asetustiloja.
pyykkiä pestään ja kuivataan lähes joka toinen tai kolmas päivä.
Hyvin eristetty ulkoporeallas +33°(nostetaan +36° kun tarvii)
Talossa asustelee 2 aikuista ja 2 koiraa joskus kun paljon vieraita niin on myös enemmän lämpöä talossa säästöä tämäkin
Tein vielä pienet hienosäädöt tuohon Käyttöveteen kuten täällä joku kirjoitti ja kun se tosiaan sammuttaa tulopuhalluksen 0 jotta kaikki energia menisi veteen.
Laitetaanpas jakoon omat Nilan ec9 sol säädöt tälle foorumille jos tämä auttaa muita ja muutenkin kun täältä sain itsekkin paljon apua säätöihin niin laitetaan hyvä kiertämään.
Puhallus ollut nyt 2 (lasken 1 jos käydään saunomassa/suihkussa muuten kokeillut nyt pitää 2-teholla jos tulisi enemmän lämpöä taloon)
Data näyttää nyt 26.11.22 klo 20 tältä:
T1 -2.4°
T2 36.1°
T5 39.6°
T6 5° (puhallus 2 niin ei tarvi sulattaa)
T10 19.8°
T11 65.7°
T12 63°
T14 23.8°
Ilmankosteus 31%
Tulopuhallin 1
Poistopuhallin 2
Sitten ne asetukset:
Toimintatila ON (tietenkin)
Toiminta Lämpö (tämä voi olla myös AUTO ei väliä)
Lämminvesi:
KV lisävastus 30° (antaa hieman lisäpotkua kompuralle)
Veden lämpötila 45 (kun on tulossa enempi porukkaa suihkuun niin olen nostanut hetkeksi 60° jotta alkaa heti tekemään lämmintä vettä)
Max veden lämpötila 80° (Jotta kompura ei sammu!)
Prioriteetti vesi (kokeillut tulo mutta ei vaikutusta huoneen lämmitykseen ja vesi ei tule max teholla)
Keskuslämmitys:
(Lämmitettävien huoneiden kosteat tilat 3kpl +työhuone termarien pyyntö näissä +23°-24° muissa +17°-18° tämä backup jos IV menee epäkuntoon)
Toiminta Pyyntö (käyräohjaus mielestäni kuluttaa liikaa sähköä, tämä kesällä =OFF ja jos tykkää +18-19° talosta niin tämä OFF =säästää sähköä)
Meno min. 19° (ilman lämpöjä lattian vesi on 18°)
Meno max 24° (Nostetaan jos tarvii lämpimämpää lattiaa)
Käyrä 1 (Käyrän 1 teho on 0.9 - 1.8kwh ja max teho on 9kwh 10 käyrällä)
Siirtymä 0°
Säädön siirtymä 0°
Kiertovesipumppu Jatkuva
Viilennys:
(tarvitaan vasta kesällä mutta eipä tällä ole mitään merkitystä ennen ulkoilman nousemista kuumaksi)
Viilen. asetus OFF (Kesällä +1)
Puhallus iso OFF (kesällä 3)
Kosteus:
puhallus pieni OFF
pieni kosteus 37%
puhallus iso 3 (kesällä 4)
Max aika 45min (kesällä laittanut 35min)
Ilmanvaihto:
Ilmanvaihto Talvi (Kesällä luonnollisesti kesä)
Käyrä min 40° (tuloilma ei nouse tätä ylemmäs paitsi veden teon aikana jolloin tulopuh on 0)
Käyrä max 60°
Komressori min OFF
talvi pien. OFF
Holtovalikko:
Keskuslämmitys
Kiertovesipumppu 5° (tämä Nilanin suositus tehdasasetus on 15°)
Muihin ei tarvi koskea.
Ilmanvaihto:
Min tulopuhallus 0 (tämä pudottaa tehokkaassa (prioriteetti vesi) veden teossa tulopuhalluksen 0 ja tällöin poiston olisi hyvä olla 1 teho asetuksella muuten asunnossa on liikaa painetta ja ottaa takalta ilmaa)
Min poistopuhallus 1
Max poistopuhallus 4
Tulo teho 1 23%
Tulo teho 2 57%
Tulo teho 3 65%
Tulo teho 4 100%
Poisto teho 1 25%
Poisto teho 2 60%
Poisto teho 3 70%
Poisto teho 4 100% (nämä säädöt varmaan talokohtaisia eikä näitä kannata muuttaa)
Käynnistysviive 0min
Sulatus:
ilmanvaihto pieni
T6 sulatus -7° (jos jäätyy niin käytä puhallusta 2 teholla tai laske -6°)
T6 sulatuk lopet 7° (tai 6°)
T6 min. sulat 30sec (tähän en koske)
Lämpötilasäätö:
Valitse lämmönläh LP
Huone pieni OFF
Ulk läm siirtymä -2°
Tulopuhallinsäätö:
Uudelleenkäynnist 6min
Huonesäätö:
Neutraali alue 2°
Lopuksi vielä se takka:
poltetaan aamulla pesällinen kuivaa puuta ja illalla toinen pesällinen. Tällä saa talon lämmöt noin +23-26° jos takkaa ei polta niin lämpöä on otettava lattiasta sähköllä tai sitten on jollain muulla tavalla tuotettava lisää lämpöä taloon.