Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvä konsti, ei vaan muistunut mieleen. Tosin kupariputkella en muista käyttäneeni mutta huonekaluputkella ja lämpöjohtoputkella kyllä. Hienoa hiekkaa putkeen ja puutulpat päihin. Taipuu mutkalle ja ei mene lommolle.Hienoa kosteaa hiekkaa tiiviisti täyteen ja taivuttaa jotain suuren halkaisija omaavaa putkea vasten?
Vaihda vihreiden tilalle kumitiiviste.Laitoin tänään vedet lämminvesivaraajaan ja lämmityspiiriin (ei jakotukkeihin). Kaikki hamppuliitokset tuntuu pitävän, mutta kolme neljästä tasotiiviste liitoksesta vuosi ja kahta puristusliitosta piti kiristää.
Tasotiivisteitä oli MLP:n päällä lämminvesivaraajan liitynnät. Ne oli 1", joissa on vain kolme kierrettä ja tasainen leveä pinta. Noihin tuli sisäkierteiset 22 mm puristusliittimet. Ihan siisti tasopinta niissä oli. Väliin laitoin yhden vihreän massatiivisteen. Tiputti vaikka kuinka kiristi. Mikä meni pieleen? Laitoin hamppua.
Toinen vuotava oli 1 1/4" energiamittarin liitos. Mittarin mukana tulleita massatiivisteitä käytin. Noihin tuli muunnosnippa 1 1/4" SK 1" UK. Toinen pää sentään piti, mutta toinen ei kiristämälläkään. Pitääkö tuohonkin laittaa hamppua?
Ei ne kyllä tiputa.Ne kuitutiivisteethän tiputtaa aluksi kunnes paisuu.
Älä höpötä. Kumitiivisteillä laitetaan lämpöjohtopumput omakotitaloihin ja lämmönkesto yli 100 astetta.Kumi ei kestä kuumaa eikä terävää.
Ne kestää ja käy korkeisiin paineisiin ja lämpötiloihin, mutta niiden kuuluu kyllä pitää sinullakin.Mikä funktio on noilla kuitutiivisteillä? Milloin niitä pitää käyttää? Zählershopista noi tuli mukana.
Miksei pidä? Oisko niihin pitänyt laittaa kittiä tms? Tuo energiamittari vuosi vain vähän eli tippa 10-20 s välein, mutta lämminvesivaraaja enemmän.Ne kestää ja käy korkeisiin paineisiin ja lämpötiloihin, mutta niiden kuuluu kyllä pitää sinullakin.
Halkaisijat oli OK eli sisältä reiän kokoinen ja ulkoa melkein kierteisiin saakka. Melko ohut kyllä on.Halkaisijat väärät niin ettei osu tasojen väliin, tai sitten liian ohut.
Ei niitä kitata. Voiko tiiviste olla liian ohut ja liitin "pohjaa"?Miksei pidä? Oisko niihin pitänyt laittaa kittiä tms? Tuo energiamittari vuosi vain vähän eli tippa 10-20 s välein, mutta lämminvesivaraaja enemmän.
Ok. Mietin vaan autohommissa on ollut tapana laittaa rasvaa tiivisteisiin.Ei niitä kitata. Voiko tiiviste olla liian ohut ja liitin "pohjaa"?
Joo muunnosnippa.Muunnosnippaa varmaan tarkoitetaan.
Pitää huomenna ottaa irti ja tutkia tarkemmin. Mielestäni näytti siltä, että olisi OK tiivistepinta.Kuvassa koneistamaton tiivistepinta?
Tuo osa ei taida olla tehty tasotiivisteelle. Onko tuo muffennippeli se missä tasotiiviste vuotaa?Joo muunnosnippa.
Tämä:
![]()
Muffennippel Messing 1 Zoll IG x 3/4 Zoll AG
Einbaulänge 31 mm Anschluß 1 1 Zoll Innengewinde (33,7 mm) Anschluß 2 3/4 Zoll Außengewinde (26,9 mm)duggmbh.de
Joo siis kaikki neljä tasotiivistettä on noissa muffennippeleiden sisäkierteissä. Oli niissä tasainen pinta mielestäni. Ehkä kierre ei jatku tarpeeksi pitkälle?Tuo osa ei taida olla tehty tasotiivisteelle. Onko tuo muffennippeli se missä tasotiiviste vuotaa?
Kun tuossa muffinssissa ei ole irrallaan pyörivää mutterin niin tiiviste voi saada siipeensä kun piukkaan vedetään.Joo siis kaikki neljä tasotiivistettä on noissa muffennippeleiden sisäkierteissä. Oli niissä tasainen pinta mielestäni. Ehkä kierre ei jatku tarpeeksi pitkälle?
Ne lämminvesivaraajan eivät olleet miksikään menneet, josta ehkä voi päätellä, etteivät kiristyneet kunnolla tai lainkaan.Kun tuossa muffinssissa ei ole irrallaan pyörivää mutterin niin tiiviste voi saada siipeensä kun piukkaan vedetään.
Joo luulis jonkin painauman jäävänNe lämminvesivaraajan eivät olleet miksikään menneet, josta ehkä voi päätellä, etteivät kiristyneet kunnolla tai lainkaan.
Minulla on vahva epäilys että nuo ylinnä tarkoitetut nippelit eivät ole lainkaan tarkoitettu sisäpuolen osalta tasotiivisteiseksi koska sisäpuolen kierteen koneistus ei yllä yleensä pohjaan saakka johtuen työstökneen kierretapin päästöstä. Joskus joutunut saman ongelman eteen mikä jmajalla on todennäköisesti ongelmana ja ratkaisuni oli sorvata sisäkierteen loppuun ura jolloin nippeli voi kietyä loppuun eli varmasti tiivisteeseen asti. Mitä enemmän olisi tasopintaa, sen parempi, edellyttäen tietenkin että kierteen keskilinja ja tasopinta ovat 90 asteen kulmassa. Kuten pökö toteaa, pitää olla tarkkana ettei varsinkinkaan kuminen tiiviste kierry tai mene rikki.Joo siis kaikki neljä tasotiivistettä on noissa muffennippeleiden sisäkierteissä. Oli niissä tasainen pinta mielestäni. Ehkä kierre ei jatku tarpeeksi pitkälle?
Kahteen laitoin jo hamppua ja kohta puran tuon energiamittarin liitokset.
Jotain tuon tapaista oli jo levarin liitynnässä. Siinä ei 1" SK 28 mm puserrusliitin kiertynyt pohjaan saakka eli sormella kokeiltuna tiiviste ei läheskään kiristynyt. Muistaakseni kokeilin nuo muut, mutta niin monta liitosta, että muisti voi pettää.
Mitenhän tuo maaviinapuoli. Sehän lienee vain 10-20 l mulla. Kannattaisiko kokeilla tiiveys pelkällä vedellä? Sitten laittaa pelkkää 60% maaviinaa vettä viemäriin laskien kunnes on mennyt puolet vesimäärästä. Hiukan huolettaa nuo ulkoisen levarin liitokset, jotka joutui tekemään ahtaassa paikassa melkein sokkona.
Oiskohan näin käynyt. Nyt on tunnin pitänyt 2,4 barissa. Sitten kyllästyin odottamaan kun sain laittialämmityspiirit kytkettyä jakotukkiin ja täytin nekin.Ne kuitutiivisteethän tiputtaa aluksi kunnes paisuu.
Tarkoitatko tätä?Yleisin virhe on että tasotiivisteen toinen pinta ei ole tarkoitettu tasotiivisteelle vaan on R kierre. Tätä tehdään jatkuvasti ja koko aika varsinkin hanan viiksissä - hanassa letkut/tiiviste mutta pallofix ei ole tarkoitettu tiivisteelle. Kumitiivisteiden ongelma on että niitä ei saa kiristää liikaa ja tiiviste urautuu. Minulla ei ole ollut ongelmia tasotiivisteiden kanssa. Ainakin muoviset on varmoja - ainakin sen aikaa kun asentaja viipyy paikalla. En käytä kittiä tasotiivisteissä, ainoastaan kartiotiivisteissä.
Kyllä näin mulle on joskus käynyt, ja myös jonkun tuotteen mukana on tullut ruotsinkielinen ohje joka neuvoo odottamaan avaamatta liitosta jos tiputtaa. Ei nyt ole sitä paperia tallella.Oiskohan näin käynyt. Nyt on tunnin pitänyt 2,4 barissa. Sitten kyllästyin odottamaan kun sain laittialämmityspiirit kytkettyä jakotukkiin ja täytin nekin.
Hieno homma.Nyt se MLP käy. Vielä ei ole havaittu maaviinapuolella vuotoja. Mutta kyllä se energiamittari sittenkin tiputtaa vielä.
Vaihtoventtiilissä MLP:n sisällä myös tippa.
Keruusta tulee MLP:lle 7,1 C, joten hyvin pelaa pohjavesi! 51% käy kompura ja pohjavedessä oleva energiamittari näyttää 7 kW paikkeilla.