Kuka hevosilla ajaa, se hevosista puhuu.
Putkareilla on hamppu ja kitti. Mulla on putkiteippi, korjaan kaiken putkiteipillä. Naapurin isännällä perinteinen rautalanka, aika taidokkaita rautalankavirityksiä hänellä.
Helmiliitoksen kierteeseen sipasen aina jotain liukastetta, mitä sattuu olemaan käsillä, jotain vähemmän myrkyllistä kuten valkovaseliinia, tuubin kyljessä oli tosin varoitus: "Erittäin haitallista vesieliöille".
Joskus käy niin että liitos vuotaa kaikesta huolimatta, nopein ja helpoin tapa korjata on sipaista putkiteippiä helmen ympärille. Äärimmäisen harvoin helmiliitos vuotaa ja vika on joko helmessä tai joku vika putkessa. Tilanteesta riippuen pitää hiukka funtsia onko tiivistäminen teipillä korrektia.
Kakarana hydrauliasentajan hanslankarina ihmettelin teipin käyttöä niin heepo sanoi että tappuran karvat ovat vihonviimeisiä vaivoja hydrauliikassa. Lisäsi siihen vielä ettei kaukolämpöputkiinkaan pidä tappuraa laittaa. Siitä asti mulla toi teippi aina mukana.