Perussähkötyökysymyksiä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jmaja
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Laitoin tuollaisen ohuen (T5 ? )loisteputken tilalle led putken kun lopulta löysin. kesti muutaman päivän ja sitten elektoninen ohjauslaite hajosi. Oli sen verran pahasti rikki että kerralla ser jätteeseen. Nyt on hyvä :-) led putki vapaana, itselle ei sillä ole käyttöä. Toimii toisessa rungossa mutta en luota elektroniikkaan.

Millainen LED putki sallii elektronisen liitäntälaitteen käytön? Eikö olisi helpointa vai poistaa se liitäntälaite kun ledeissä se on sisäänrakennettuna.
 
Millainen LED putki sallii elektronisen liitäntälaitteen käytön?
Riippuu liitäntälaitteesta. Itsellä on yksi WC-/suihkuhuoneen peilikaappivalaisin, jossa on hyvin vanha elektroninen liitäntälaite (Osramin valmistama uraauurtava laite vuosikymmenien takaa) ja suora 18W-standardin mukainen loisteputken paikka. Kokeilin tuohon elektroniselle putkelle tarkoitettua led-putkea (tilattu Hollannista), muttei toiminut lainkaan. Tavanomainen korvaava led-putkikin tuli kokeilluksi, ei toiminut. Kokeilin vielä ns. universal-putkea ja tuo ihme kyllä syttyi ja antoi aivan hyvin valoa, joten jätin käyttöön ja annoin vanhan peilikaapin olla.

Yksi ongelma tuossa on, eli elektronisessa liitäntälaitteessa on tarkkailupiiri, joka on tarkoitettu katkaisemaan sähkön, jos putki ei vaikuta syttyvän. Moinen tarkkailu välillä toteaa, että led-putkipa ei tunnu syttyvän ja katkoo sähkön. Putken saa kuitenkin syttymään, kun napsauttaa katkaisimen auki hyvin lyhyeksi hetkeksi ja kytkee uudelleen (toimii yleensä viimeistään yhden toiston jälkeen). Tuota vaikuttaisi etenkin tapahtuvan, jos valaisin on syystä tai toisesta melko lämmin (esimerkiksi ollut vastikään päällä pitkään, tilassa on otettu suihku tai talon jäähdytys on kesäkuumalla käännetty pois päältä).
 
Se oli sellainen ohut missä se elektoniikka oli syvällä rungon sisällä. Ei saa irti ilman lievää väkivaltaa. Lampun pitimet on rungossa kiinni aika hyvin ja sitten johdot on kai juotettu lopuksi ja päädyt kiinni. Ehkä seuraavan saisi ehjempänä ulos.
Kahvipakettia vastaan saa noutaa kaksi tuollaista tavallisilla putkilla varustettua valaisinta (ehjiä vielä) ja yksi led putki. Pituus hiukan alle metri, en jaksa mennä mittaamaan. Ostin uudet led rungot niin sain työhuoneeseen valot kuntoon.
 
Tällaisessa (Lival )sarjaan kytketyssä valaisimessa (elektrooninen kytkentälaite) toimii hyvin led-putket

Kuvassa vanha putki
 

Liitetiedostot

  • IMG_2742.webp
    IMG_2742.webp
    100,9 KB · Lukukerrat: 24
  • IMG_2743.webp
    IMG_2743.webp
    149,7 KB · Lukukerrat: 23
Ainakin päällisinpuolin samannäköinen 2xG23 valo oli kyllä perinteisellä kuristimella.. Nuohan ei vaadi kovin isoa kuristinta.
2-piikkisyys nimenomaan viittaa perinteiseen kuristimeen. Elektronisella kuristemella varustetut loistelamput olivat aina joko 4-piikkisiä tai sitten "energiansäästölampun" kaltaisia, joissa elektroninen kuristin oli integroitu loistelampun kanssa yhdeksi kokonaisuudeksi. 2-piikkisessä pienoisloistelampussa oli sytytin integroitu lamppuun eikä moinen ole erityisen sovelias elektronisen kuristimen kanssa (saadaan toki toimimaan, mutta elektronisen kuristimen hyödyt jäävät pitkälti saavuttamatta).
 
Tällaisessa (Lival )sarjaan kytketyssä valaisimessa (elektrooninen kytkentälaite) toimii hyvin led-putket

Kuvassa vanha putki
Siinähän pitäisi sitten olla sytytinkin joka pitäisi vaihtaa led-putkea varten,en kyllä muista,että olisin sellaisen vaihtanut valaisimia kuitenkin 5kpl käytössä.Pitää ottaa yhdestä kupu auki ja katsoa.


Tällaiset led-putket sopii sarjakytkentään
 
Viimeksi muokattu:
Siinähän pitäisi sitten olla sytytinkin joka pitäisi vaihtaa led-putkea varten,en kyllä muista,että olisin sellaisen vaihtanut valaisimia kuitenkin 5kpl käytössä.
Noissa g23:ssa on se sytytin integroitu siihen lampun jalkaan, eli se sytytin vaihtuu "automaattisesti" lampun mukana.
 
Noissa g23:ssa on se sytytin integroitu siihen lampun jalkaan, eli se sytytin vaihtuu "automaattisesti" lampun mukana.
Ilmeisesti valaisimeni on kuriste mallia en viitsinyt irroittaa sitä heijastinosaa jonka alla kuristin varmaan on. Nyt näissä led putkissa on siis sytytin, eikö sen tarkoituksena ole oikosulkea kuristin pois käytöstä.Kun putkia on kaksi ne on varmaan sarjaan kytketty muistaakseni kun toisen putken otti pois ei toinenkaan syttynyt,eli yksi kuristin valaisimessa. Nyt vaaditaan led putki joka soveltuu sarjakytkentään.Tapahtuuko muuten niin,että jos ei ole led-putket sarjakytkentä kelpoisia syttyy mutta toinen putki palaa himmeämmin?
 
Tällaisessa (Lival )sarjaan kytketyssä valaisimessa (elektrooninen kytkentälaite) toimii hyvin led-putket

Kuvassa vanha putki
Helkutti, meillä on noita talossa vaikka kuinka paljon. Nuo eivät kestä kuin n. 5v eli varmaan kohta jo joku hajoaa (toisinkuin ne perhoset kestää 15-20v).

Eli ilmeisesti ei siis ilman sähkömiestä voi noihinkaan laittaa lediä kun ei meillä mitään kytkentälaitetta noissa ole? Jos edes on samalla kannallakaan ledejä
 
Joissakin on sulake.

Itsellä on pari tuollaista. Se saattoi olla niin että putki ottaa sähköä valolle vain toisesta päästään. "sytytin" johtaa virran sinne toiseen päähän missä on putken virtalähde. Ilmeisesti putken vastapäässä on pelkkä oikosulku nastojen välissä. Jos se olisi tuollainen oikosulkupala, niin siellä voisi olla sulake sisällä estämässä väärinkäytön oikean loisteputken kanssa.
 
Helkutti, meillä on noita talossa vaikka kuinka paljon. Nuo eivät kestä kuin n. 5v eli varmaan kohta jo joku hajoaa (toisinkuin ne perhoset kestää 15-20v).

Eli ilmeisesti ei siis ilman sähkömiestä voi noihinkaan laittaa lediä kun ei meillä mitään kytkentälaitetta noissa ole? Jos edes on samalla kannallakaan ledejä
Meillä on noita(tai sukuisia) kuistin valoina useempikin, 2x9W putkilla. Ihan menee lediputket siihen tilalle ilman ongelmaa. Kaksi oon jo ite muuttanu ledille ennen kun noita putkia oli saatavilla ledeinä. Virtalähteen ja sopivan ledinhän se vaatii, plus vähän asennushommaa.
Putket tuppas aina kovemmalla pakkasella vaan vilkkumaan.
 
Ledinauhalla ja pienellä muuntajallahan voi korvata lähes minkä hyvänsä plafondin tyylisen tai loisteputkivalaisimen sisällön.
Tuotevastuu tietenkin siirtyy muutoksen tekijälle.

Äidillä on kylläkin 60-luvun lopulta verhokappavalot. Tuossa pitäisi purkaa kaikki pois ja hyödyntää vain sähköjohto…. Valaisimissa ei ole ”kantta” vaan pelkästään pohja jossa kanta loisteputkelle, kuristin ja sytytin.
Joku 5m nauha taitaisi olla aika lailla sopivan mittainen.
 
Takaisin
Ylös Bottom