Kyllä, silloin ekan kerran kun starttasin pari kk sitten, niin ei muuta kuin vedet koneeseen ja airpurge päälle. 5 min ja kone tulille.
Toisella ja kolmennella kerralla olikin isompi tuska saada ilmat pois. Tänään kun aloin laskee vesiä pois, niin kylläpä olikin ilmaa järjestelmässä. Kuten kuvasta huomaa, niin olis pitänyt hitsata jo keväällä kun bufferin tein tuo ylimääräinen nippa tuonne päälle. Joo, en ole ammattilainen, mutta laitoin yöksi 1.2 bar vettä tuonne ja aamulla paikkaillaan jos tarvis. Kuten foorumin jäsenet ovat vuosia toitottaneet, että laittakaa niitä hanoja paöjon ja sitä olen totellut. Viisaita neuvoja, talosta ei tartte lämmitystä katkaista, kun kattilassa on myös hanat ja nyt mennään tovi öljyllä, tai olishan kattilassakin vastus, mutta olkoot nyt nuin.
Kysymys viisaimille! Parisen kuukautta siis ollut tuo bufferi lämmitysverkon paluun ja kattilashuntin välissä. Käyrällä tai vakiolänmöllä ajanut ja hyvin on toiminut, mutta kannattaisiko nyt ottaakin lämmin vesi ihan tuolta ylimmästä 1" nipasta vai vaikuttaako se siihen mahdolliseen lämpimän veden kerrostumaan ja siten kannattaa jatkaa tuosta vähän alemmasta kuten ennenkin? Mulla on niitä joustavia 1" koneletkuja aika monta, joten lienee aika helppo testata tuo, vai?
Noo, ainakin automaatti-ilmaimen tuohon laitan.
Harrastus se on tämäkin, harmi kun uskonut porukkaa jo neljä vuotta sitten, sillon vielä emmin tätäkin. Toistaiseksi ollut ihan kiva projekti. Mainittakoot (ja kuten kuvasta näkyy) rosteria en ollut koskaan puikolla vielä turannutkaan.