Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Viitsiikö joku testata omalla Premium+ 25 pumpulla mitä se puhaltaa alla olevalla asetuksella pihalle.
katso liitettä 75556
Minun tapauksessa lämpötilat näkyvät alla. Eli puhallusilma ei nouse yli 32°C asteen. Ulkona -7°C.
Noilla asetuksilla 43 pukkaa, pakkasta -18,5
Viitsiikö joku testata omalla Premium+ 25 pumpulla mitä se puhaltaa alla olevalla asetuksella pihalle.
katso liitettä 75556
Minun tapauksessa lämpötilat näkyvät alla. Eli puhallusilma ei nouse yli 32°C asteen. Ulkona -7°C.
katso liitettä 75558
Semmonen 80L laasti palju tulee täyteen viikossa~kahessa.
Ohjelmistopäivityksellä näköjään korjaantui ainakin tämä ongelma. Nyt puhaltaa kuumaa myös 1,2,3,4 nopeuksilla ilman HI-poweria.Viitsiikö joku testata omalla Premium+ 25 pumpulla mitä se puhaltaa alla olevalla asetuksella pihalle.
katso liitettä 75556
Minun tapauksessa lämpötilat näkyvät alla. Eli puhallusilma ei nouse yli 32°C asteen. Ulkona -7°C.
katso liitettä 75558
Ohjelmistopäivityksellä näköjään korjaantui ainakin tämä ongelma. Nyt puhaltaa kuumaa myös 1,2,3,4 nopeuksilla ilman HI-poweria.
Näytti olevan semmonen ison tikkuaskin kokonen IR-mokkula jolla teki päivityksen. Päällä luki jotain puhallin nopeuksiin 1,2,3,4 liittyvää että oli juuri siihen tarkoitukseen tehty mokkula. Veikkaan että sillä muutettiin vain joku parametri laitteeseen oli sen verran pikainen toimenpide ehkä 2 sekuntia.Hienoa! Miten päivitys tehtiin ja paljon meni aikaa?
Sama shishuashioon täällä.Nauhoitin tuossa sulatuksen ja tuli mieleen, että miksi tuo kyseinen kohta sulaa aina viimeisenä? Onko normaalia? 4 putki rivi alhaalta laskettuna ja vesi kerääntyy aina siihen. Toki koko kenno loppujenlopuksi sulaa puhtaaksi muttei sulata tasaisesti.
Oliko tätä kellään ilmaantunut? Wifit, purkit, tsekkailtu, boottailtu ja asennettu uudestaan.katso liitettä 76813
Mikähän ongelma...Netti pitäs olla kunnossa.
Korjautui isse issekseen tämä. Varmaan palvelin tms.Oliko tätä kellään ilmaantunut? Wifit, purkit, tsekkailtu, boottailtu ja asennettu uudestaan.
Tässä vielä vinkkivitonen mitä voisit kokeilla. Mene osoitteeseen apkpure ja etsi sieltä tämä kyseinen sovellus. Sen alta löydät kohdan "old versions" sen takana ovat aiemmat versiot ladattavissa joilla voit kokeilla missä vaiheessa tuo takkatilan toiminta on muuttunut. Vaatinee varmaan uudestaan pariliitokset ja kirjautumiset, mutta muuta keinoa ei nyt tullut mieleen. Sitten kun oikea versio löytyy, niin ei vain päivitä sovellusta uudempaan versioon.
Kerro saitko ongelman ratkaistua sitten.![]()
Vasta kun lisäsin hi-powerin mukaan alkoi ropellista vauhtia löytymään. Oikeastaan kun aluksi testasin neuvomallasi tavalla se toimi kerran, eli ropeli keräsi vauhtia ja puhkui hyvin. Plarasin sitten takkatilan pois ja uudestaan kokeiltuani takkatila 1 asetusta ei enää puhaltanut lujaa. Hi-powerin kun naksautti mukaan, niin ilma liikkui niin että tukka lepatti. Kokeilin myös laittaa siivekkeet puolikkaaseen V asentoon ja puhelimella lisättyäni takkatilan mukaan ne pysyivät oikeassa asennossa edelleen. Kokeilin myös viime talvena puhaltaa ihan vain suoraan ilmaa olohuoneesta eteiseen / keittiöön ja vaikuttaisi siltä että myös tällä setupilla pirtissä pysyy lämpimänä. Itse ilppiähän ei ole tietääkseni päivitetty,ainoastaan tuota sovellusta jolla pystyy pitämään siivekkeet oikeassa asennossa jos haluaa käyttää takkatilaa tai hi-poweria.
Ok. Odotellaan vastausta sieltä suunnalta. Tuntuu kyllä oudolta jos eivät tuonlaisia bugeja ole huomanneet päivitysten yhteydessä. Saisivat kyllä laittaa samalla kuntoon sen kaukosäätimen kautta olevan bugin joka kääntää siivekkeet suoraan takkatilan ja hipowerin kanssa.
Soittelin tuossa juuri laitteen asentaneelle sepälle ja kerroin nuista bugeista, että laite saattaa jäädä jumiin sulatuksien jälkeen ja siivekkeiden pakkokäännöstä kaukosäätimellä takka- tai hipower moodeissa. Kertoi soittaneen maahantuojalle ja saaneensa sellaista infoa, ettei pakkokäännölle siivekkeiden suhteen voi mitään tällä hetkellä. Tulee kuitenkin syyskuun aikana laittamaan softapäivityksen ilmaiseksi, joka korjaa tuon mykäksimenemisen bugin. Joutuu kuulemma odottelemaan jotain erillistä laitetta millä softa laitetaan sisään.
Jospa maahantuoja ottaisi tästä kopin ja laittaisi asiasta maininnan suoraan valmistajalle. Harmi,hyvä laite jota vaivaa pienet lastentaudit.
Täällä Premium 35+ ja sama homma takkatilassa etäohjauksella ja sitten siivekkeet kaukosäätimellä kuin Halkoholistilla. MIhinkä osoitteeseen Toshiballe kannattaa valitusta ja mourua laittaa?
Laitoin sähköpostin kummallekin.
Toinen asia joka askarruttaa että jos ja kun saadaan takkatoiminto toimimaan oikein niin eikö silloin ulkoyksikkö ole ns pois päältä.
Mitäs sitten kun tulee kovat pakkaset niin lähteekö ulkoyksikkö enää käyntiin vai miten se menee?
Saa nähdä miten säästöä syntyy talon puolella. Vtt testien mukaan mitsu olisi ollut parempi..



Ei ole kuulunut mitään sen jälkeen kun soitin.Ei oo Toshiban ukot vastanneet sähköpostiini takkatoiminta asiassa. Kauankohan niillä oikein kestää?
Tuli soitettua tuonne tekniseen tukeen ja pyysi laittamaan sähköpostilla laitteen sarjanumerot,wifi palikan tiedot ja sovelluksen versiotiedot sekä "ongelmista" lyhyt kuvaus.
Takkatila ei mielestäni enää toimi sovelluksen kautta ja tuo siivekkeiden pakkokääntöhän tässä harmittaa myös.
Kiitos vastauksesta! Käytättekö muuten toshibassa pure -toimintoa päällä aina?