Daikin Perfera 30 ja 40

Mallimerkinnät on mallimerkintöjä. Ei ne kerro tehosta vaikka jonkinlainen konsensus teholuokista valmistajilla näyttäisi olevan.
Onko Perfera tehokkaampi kuin muut vai onko Daikin vain halunnut antaa mielikuvan isommasta tehosta käyttämällä erilaisia numeroita kuin yleensä?
Juu. Muistin vain, että Perfera 30 ja LN35 ovat teholtaan aika lailla toisiaan vastaavat. Vai oliko Perfera kenties aavistuksen tehokkaampi?

Mutta nämä ovatkin vanhoja malleja. RW edustaa uudempaa mallisukupolvea.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Juu. Muistin vain, että Perfera 30 ja LN35 ovat teholtaan aika lailla toisiaan vastaavat. Vai oliko Perfera kenties aavistuksen tehokkaampi?
Mallimerkintä 30 tarkoittaa että laitteen nimellinen jäähdytysteho on 3,0 kW ja taas 35 3,5 kW. ;)

Lämpöpumpuissa keskinäisiä vertailua on hedelmällistä tehdä laitteille joilla on sama tai lähellä samaa Pdesignh eli valmistajan suunnittelema antoteho mitoituslämpötilassa. Parasta olisi että tuo mitoituslämpötila olisi sitten Helsingin ilmastossa.
 
Viimeksi muokattu:

AeroFinn

Jäsen
Mulla toimii FH35 mitsussa takkatoiminto ihan mielettömän hyvin. (sitä ei siis ole) Pumpulta pyynti esimerkiksi 23 tai 24. Uuni lämmitetty kuumaksi. Se ei silti riitä koko kämpän lämmitykseen, vaan pumppu puhaltaa sen lisäksi. Puhallus toki manuaali asennossa täysillä tai melkein täysillä, eli kun puhalletaan niin puhalletaan kunnolla. Takkatoiminto on siis automaattinen. Veikkaan että näin se toimii monella muullakin jos asiasta ei tee liian vaikeaa. Sitten asia on eri jos pumppu on asennettu virheellisesti uunin viereen.
Se on mukava asia jos sulla siis FH35 ei lopeta puhallusta kun lämpötilasensori saavuttaa pyyntilämpötilan.. näin saattaa käydä ainakin Perferan kohdalla..
 

Sokka

Jäsen
Täällä FH25 himmaa puhalluksen lähes minimiin, kun asetettu lämpötila on saavutettu tai takka hohkaa, ei kyllä puhalla asetetulla manuaalinopeudella koko ajan.
 

Sokka

Jäsen
Mallimerkintä 30 tarkoittaa että laitteen nimellinen jäähdytysteho on 3,0 kW ja taas 35 3,5 kW. ;)

Lämpöpumpuissa keskinäisiä vertailua on hedelmällistä tehdä laitteille joilla on sama tai lähellä samaa Pdesignh eli valmistajan suunnittelema antoteho mitoituslämpötilassa. Parasta olisi että tuo mitoituslämpötila olisi sitten Helsingin ilmastossa.
Tuolla pääsee epävirallisesti vertaamaan laitteita, esim. Perfera 40 vs RW35:


Tuon mukaan Daikinin ulkoyksikössä olisi enemmän tehoa kompurassa sekä kerroksia lämmönvaihtimessa, eikä tosiaan tarvitse harakoita lämmitellä sillä sulatuskaapelilla.

Daikin taipuu myös pienemmälle teholle. Lisäksi saatavuus on käsittääkseni tällä hetkellä parempi ja hinta alhaisempi.
 

Lurkus

Vakionaama
Se on mukava asia jos sulla siis FH35 ei lopeta puhallusta kun lämpötilasensori saavuttaa pyyntilämpötilan.. näin saattaa käydä ainakin Perferan kohdalla..
Kyllä se lopettaa, mutta jos jos lämmöntarvetta on kuten monesti pakkasella, niin ei se koskaan pääse tavoitelämpöön. Katkokäynnille siis. Mulla ainakin haukkaa talo herkästi yli kilowatin lämpötehoa pakkasella. Ottoteho toki laskee pumpussa kun uuni luovuttaa lämpöä.
 

Valpa

Jäsen
Täällä on esitetty hyviä kysymyksiä ja jatkan omallani koskien ylläpitolämpötilaa. Mökin Daikin Perfera H 30:ssä saa alimman lämpötilan säädettyä +10 ˚C asteeseen, mutta ONECTA näyttää lämpötilaksi +14 ˚C. Tietysti, kun sisäyksikkö on katon lähellä, niin ilman lämpötila lattian lähellä voi olla hiukan matalampi kuin katon lähellä.

Mutta mitkä säädöt olisivat parhaita, että saisin lämpötilan alemmaksi kuin 14 ˚C astetta? Nyt säädöt ovat seuraavat: Lämmitys, Tuulettimen nopeus A, Ilmavirran vaakasuunta Pois, Ilmavirran pystysuunta Päällä, Econo Päällä, Tarveohjaus A.

Muutenkin, kun ollaan mökillä, niin sopivan sisälämpötilan (n. 20-21 ˚C) saavuttamiseksi riittää 16-17 asteen pyynti.
Ajattelin kokeilla säätää tarveohjauksen A-asennosta esim. 50-70% arvoon, jos sillä saisin ylläpitolämpötilan alemmaksi kuin 14 C astetta. Onko tässä jotain muuta riskiä kuin se, ettei pakkasten kiristyessä teho enää riitäkään tarpeellisen lämpötilan saavuttamiseksi?
 

AeroFinn

Jäsen
En vastaa nyt mihinkään yhteen viestiin, mutta koska olen aktiivisesti hyödyntänyt tuota tarveohjausta, niin ehkä tästä kokemuksesta joku saattaisi jopa hyötyä.

Voinen todeta ensinnäkin, että käytän talvisin pääsääntöisesti tarveohjausta 40-95% välillä. Sulatuksiin on erittäinkin iso vaikutus (toki puuttuu referenssiarvo) ja toisinaan viime talvenakin oli pitkiä pätkiä ilman sulatusta. Logitan kompuran taajuustiedot, joten siitä paljastuu eksaktisti sulatukset, joten ei ole ainoastaan mutua. Suosittelen tästäkin syystä tarveohjausta, jos se vain riittää. Muistaakseni (voin yrittää kaivaa logeja) Daikinin sulatusväli oli toisinaan pakkasella lähemmäs 20 h. Tuo välihän nyt toki vaihtelee tuolla yllä mainitulla sulatuslogiikalla melko paljonkin.

Sitten yksi huomioitava asia on se, että Daikinin insinöörit on huonoja matematiikassa. Tarveohjauksen 95% ei suinkaan ole 95%, vaan se on alle 50%. Tuo sitten tekee sen, että kovimmilla pakkasilla ei tuo 95% tarveohjauksesta tahdo oikein riittää - no nippa nappa takan kanssa.

Nyt lämmityskauden alussa asetin jälleen tarveohjauksen 40%:iin ja pyynnin 30c:n. Näin voin ohittaa cold draft preventionin ja talon automatiikka käskyttää tuuletinnopeuden klo 22 4/5:n ja klo 05 2/5:n. Näin saan hieman hyötysuhdetta vielä paremmaksi kuitenkaan menettämättä järkeä melun osalta.

Sellainen asia tuli vielä mieleen kun ennen kuin painan tilaus nappia harkitsen vielä useampaa pumppua alakertaan (esim. 2 pumppua jos ei ilma ei kierrä kaikkiin huoneisiin):

esimerkiksi KHH on nyt sähkösyöppö (lattialämmitys) ja tekisi mieli laittaa ILPPI. Viereisen isoon eteishallin asennettava Perfera 40 ei varmaan pysty siirtämään lämpöä KHH koska se on "pullonperä" eli ei pääsyä muualle (tosin painovoimainen poisto on KHH:ssa) KHH on vain noin 16m2 ja vaikka siitä on ovi auki eteiseen voi siis olla hyvinkin että käy katkokäyntiä.

Voisiko COP olla kuitenkin hyvä jos esim. Perfera 40 (hiljainen) tai Perfera 30 malli ja ohjaisi tarveohjauksella kompuraa esim. 40% (joka siis ilmeiseti tyyliin todellista tehoa 10-20%):

Voisko näin saada hyvän COP ja kohtuullisia käyntijaksoja? Vai kärsiikö COP tai muuten vaan kompura kun ajetaan näin pienillä tehoilla eli hajoaako ennen aikojaan?
 

puuteknikko

Vakionaama
Kyllä se lämmin ilma päätyy pullonperäänkin jos vaan väylä on olemassa. Meillä on sisäyksikkö olohuone/keittiö-avotilassa, ja perimmäinen makkari yhdistelmästä lähtevän käytävän päässä (n. 10 metriä matkaa), ovi sivuseinällä puhallukseen nähden. Ruuvitagilla on huomannut, miten makkarin lämpötila nousee kun pumppua käyttää. Tuolta vieläpä tulee ilmaa vastaan kun huoneessa on vain tuloilmakanava.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Onko tämä Perfera suorituskyvyn puolesta kuitenkaan niin hyvä kuin hehkutetaan? Tässä on Eurovent-testidataa, missä Perfera 30 ja muutama tunnettu 25-luokan pumppu. Testeissä on huomioitu sulatukset. Eipä tuo Perfera erotu edukseen muuten kuin teholtaan kovilla pakkasilla. Tosin on epäselvää, koskeeko testidata mallia Perfera vai Perfera H.

Itse olen noviisi pumppujen suhteen, joten ehkä minulta jää jokin huomioimatta. Perfera H 30 on tilauksessa.
katso liitettä 79034
Tuo Perferan käyrä on virheellinen ainakin -22 C osalta. Daikin mukaan antoteho on tuossa pisteessä 3,35 kW.
 

Sokka

Jäsen
Yllättävän robustisti on toiminut tuo Onecta sovellus Perfera 30:n kanssa. Kaikki säädöt menee perille niinkun kuuluukin ja energiankulutustiedot näkyy mukavan selkeästi ja ovat vielä hehtaarillaan.
 

AeroFinn

Jäsen
Pari kappaletta tilasin Daikin Perhera H 40 pumppua. Torstaina pitäis tulla kamppeet. Toivoittavasti toimivat, helpotti kyllä valintaakin kun RW35 ei käytännössä saa lyhellä aikataululla mistään
 
Tuo Perferan käyrä on virheellinen ainakin -22 C osalta. Daikin mukaan antoteho on tuossa pisteessä 3,35 kW.
Otin datan täältä. Voi olla virhe tai sitten kyseessä ei ole täysin sama malli. Ainakin linkin takana olevan sivun alussa mainitaan tehonohajuksen versioksi "Optimized Heating 4" eikä "Optimized Heating 4+".

Pari kappaletta tilasin Daikin Perhera H 40 pumppua. Torstaina pitäis tulla kamppeet. Toivoittavasti toimivat, helpotti kyllä valintaakin kun RW35 ei käytännössä saa lyhellä aikataululla mistään
Jälkiviisaana olisin itsekin tilannut Perfera 40 enkä 30. Kahdelle pumpulle on tarve, ja jotenkin ajattelin, että nelikymppinen olisi ylimitoitettu ja tulisi liikaa katkokäyntiä. Mutta sama minimiteho on molemmissa. Ja ulkoyksikkö on sama ohjelmistoa lukuun ottamatta.

Hintaero 30-malliin on mitätön, kun sillä saa suuremman tehon, paremman tehokertoimen ja hiljaisemman sisäyksikön. Yleensähän pienempitehoisessa mallissa on parempi tehokerroin, mutta Perferassa asia on päinvastoin. Yksi pumppu on vasta hankittu, joten toinen on ehdottomasti mallia 40.

Vaikuttaa siltä, että Perferan suunnittelu on tehty 40-mallin ehdoilla ja että 30-malli on vain bisnessyistä tarjolla oleva downgrade-versio, jotta Perferaa saataisiin myytyä myös kohteisiin, joihin 40-mallin poikkeuksellisen kookas sisäyksikkö ei mahdu. Ainoa järkisyy valita 30-malli on tilanpuute, koska hintaero on niin pieni suhteessa 40-mallin kaikin puolin parempiin spekseihin.
 
Viimeksi muokattu:

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Otin datan täältä. Voi olla virhe tai sitten kyseessä ei ole täysin sama malli. Ainakin linkin takana olevan sivun alussa mainitaan tehonohajuksen versioksi "Optimized Heating 4" eikä "Optimized Heating 4+".
Tuolla oli myöskin tässä Euroventin dokumentissa -25C 3,3 kW ;)

Mistäköhän tuo 3,6 kW oli peräisin, ei ainakaan Euroventiltä.
 

Sokka

Jäsen
Mistäköhän tuo 3,6 kW oli peräisin, ei ainakaan Euroventiltä.

Lämpötilamestarien sivuilla todetaan näin:

”Huom! Maahantuojat ovat voineet teettää omaan markkinointiin tarkoitettuja testejä ja yleensä niissä on runsaasti poikkeamia standardeista. Jos poikkeamia on, ne ilmoitetaan testiraporteissa. Sen vuoksi niistä saadut arvot tai laskelmat eivät välttämättä ole yhdenmukaisia vaikkapa energiamerkintään ilmoitetun suorituskyvyn kanssa. Yleensä niissä mainitaan myös, että mittaus pätee vain testiin tuodulle näyteyksilölle, eli ei siis koko markkinoiden laitekannalle.”

;)
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Lämpötilamestarien sivuilla todetaan näin:
Edelleenkään en ole löytänyt Euroventiltä raporttia mistä tuo 3,6 kW -25C olisi lähtöisin. Kyseessä ei ole kuitenkaan Lämpötilamestareiden mainostama nimellisteho vaan ehkä valmistajan ilmoittama hetkellinen huipputeho (= jostain databookista poimittu). Samoin tuo -30C 2,9 kW on sekin hetkellinen valmistajan ilmoittama huipputeho.

40-sarjalalisessa tuo -25C pisteen teholukema löytyi myös Euroventin raportista. ;)
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viimeksi muokattu:
Kahdelle pumpulle on tarve, ja jotenkin ajattelin, että nelikymppinen olisi ylimitoitettu ja tulisi liikaa katkokäyntiä. Mutta sama minimiteho on molemmissa.
Korjaan itseäni: minimiteho EI olekaan sama. 30-mallin minimiteho (lämmitys) on 0,8 kW ja 40-mallin 1,2 kW tuon dokumentin mukaan, jonka @janti linkkasi. Lämpötilamestarien tiedot ovat tältäkin osin ilmeisesti virheelliset tai vähintäänkin vanhentuneet.

Ei ole tuo tieto Euroventiltä vaan valmistajan Data Bookista ks. sivu 6 ja sivu 12 maksimi tehot

Tuon mukaan 30-sarjalaisen ottoteho -25C on korkeampi kuin 40-sarjalaisen. -20C on maksimi antotehossa eroa isomman eroksi vain 300W ja -15C 400W. => pienemi on tuon mukaan parempi hankinta :cool:
Ottoteho lämpötilassa -25C on marginaalisesti isompi 30-mallissa, se on totta. Mutta tehokerroin tässä pisteessä on 15 % suurempi ja antoteho 11 % suurempi 40-mallissa.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Ottoteho lämpötilassa -25C on marginaalisesti isompi 30-mallissa, se on totta. Mutta tehokerroin tässä pisteessä on 15 % suurempi ja antoteho 11 % suurempi 40-mallissa.
Pitää käyttää sitten täyttä puhallusnopeutta jotta tuo ero saataisiin aikaiseksi. Harvassa paikassa voi jatkuvasti käyttää maksimi puhallusta äänisaasteen vuoksi. ;)
 

Pumppaataikuole

Aktiivinen jäsen
Tietäisikö joku Onecta-sovelluksen energianäytöstä: Sähkö-sivulla on palkit ja alla kulutukset kahden tunnin pätkissä.

00.00-02.00 0,5 kWh ja pienellä harmaalla alla 0,8 kWh
02.00-04.00 0,5 ja 0,7 ja sitä rataa.

Onko tuo siis otettu sähköteho ja annettu lämpöteho pienellä, palkissa punainen ja pinkki. vai miten tuota luetaan?
Aika huono hyötysuhde kevyellä kuormalla? Pyynti taisi olla 22,5.
 

Valpa

Jäsen
Tietäisikö joku Onecta-sovelluksen energianäytöstä: Sähkö-sivulla on palkit ja alla kulutukset kahden tunnin pätkissä.

00.00-02.00 0,5 kWh ja pienellä harmaalla alla 0,8 kWh
02.00-04.00 0,5 ja 0,7 ja sitä rataa.

Onko tuo siis otettu sähköteho ja annettu lämpöteho pienellä, palkissa punainen ja pinkki. vai miten tuota luetaan?
Aika huono hyötysuhde kevyellä kuormalla? Pyynti taisi olla 22,5.
Luulen alapuolella olevan lukeman tarkoittavan edellisen päivän kulutusta samalla aikajaksolla. Ja pinkkinen palkki tarkoittaisi myös edellisen päivän kulutusta. Joku voi korjata, jos olen otaksunut väärin.
 

PeeZe

Jäsen
Tietäisikö joku Onecta-sovelluksen energianäytöstä: Sähkö-sivulla on palkit ja alla kulutukset kahden tunnin pätkissä.

00.00-02.00 0,5 kWh ja pienellä harmaalla alla 0,8 kWh
02.00-04.00 0,5 ja 0,7 ja sitä rataa.

Onko tuo siis otettu sähköteho ja annettu lämpöteho pienellä, palkissa punainen ja pinkki. vai miten tuota luetaan?
Aika huono hyötysuhde kevyellä kuormalla? Pyynti taisi olla 22,5.
Minulla myös DIN kisko mittari, näyttää daikin sovellus n.20-25% liikaa. Itse olen käyttänyt tarveohjausa, 40% asennettu. Taitaa vajaa 200w olla pienin ottoteho 40 perferassa.
 

puuteknikko

Vakionaama
Minulla myös DIN kisko mittari, näyttää daikin sovellus n.20-25% liikaa. Itse olen käyttänyt tarveohjausa, 40% asennettu. Taitaa vajaa 200w olla pienin ottoteho 40 perferassa.
Joo, parissa sadassa watissa pyörinyt kulutus kun kompuran kierrokset 14 1/min ja 5-10C ulkolämpötila. Olen myös huomannut, että sovellus näyttää kulutuksen selvästi yläkanttiin verrattuna älypistorasiaan. Joskus se näytti myös jäähdytystä jollekin päivälle, vaikka sitä ei ollut silloin käytetty lainkaan.
 

Pumppaataikuole

Aktiivinen jäsen
Luulen alapuolella olevan lukeman tarkoittavan edellisen päivän kulutusta samalla aikajaksolla. Ja pinkkinen palkki tarkoittaisi myös edellisen päivän kulutusta. Joku voi korjata, jos olen otaksunut väärin.
Taitaa se olla näin, en keksi muutakaan, eikä netti tarjoa tietoa. PeeZeltä sain idean muuttaa tarveohjaus automaatille (oletus 100%), ihmettelinkin kun yksi ilta ulkoyksikkö kävi ainakin jonkin aikaa täysillä, vaikka lauha keli. Puhallus on myös automaatilla, joka yhdistelmä tuntuisi toimivan. Energiankulutuskin ilmeisesti putosi. Kai ne inssit siellä jotain osaavat ohjelmoida, katsellaanpa nyt. Laite siis Stylish H 30, vasta muutaman päivän ollut käytössä. Aika vakuuttava laite toistaiseksi, nyt kun on ehtinyt opiskella vehkeen ominaisuudet. :rtfm:
:)
 

vetelin_pumppaaja

Aktiivinen jäsen
Olen pitänyt nyt kaukauden päivät Perfera H 30 tarveohjausta 70% ja puhallus automaatilla. Päiväkulutukset pyörineet siinä 6-8kW luokkaa. Pyyntinä 22 tai 23 riippuen ulkolämpötilasta.

Pätevä laite myös minun mielestä, kun koko puolitoistakerroksinen talo lämpiää nyt tällä.
 

AeroFinn

Jäsen
Saatiin viime yönä 2 x Perfera H 40 toimimaan. Mahtavan tasainen lämpö! Tosin nyt ollut 12c ulkona eli ei juurikaan tarvitse lämmittää. On kuitenkin 320m2 ja 1100 kuutiota lämmitettävää, lamellihirsitalo.

Se vaan ihmetyttää, että kun Onectassa asetin molemmat pumput lämmitys moodiin ja pyynti 18 astetta. Puhallus täysille. Luonnollisesti ei kuitenkaan puhaltele kun pienellä nopeudella sisäyksiköt, koska saavuttaa helposti tavoitelämpötilan.

Onecta näyttää kuitenkin että lämpötila toteutunut on 22 astetta? Vällin pysähtelee ulkoyksiköt mutta silti vaan lämmintä huoneissa..? Auttaiskohan jos laittais tarveohjauksen jonnekin tyyliin vaan 40%?
 
P

Poistunut käyttäjä 16081

Vieras
Ei se kauaa lämmitä kun ulkoyksikkö pysähtyy... Jäähtyy melko nopeaan kun sisäyksikkö puhaltaa.
 

hanks

Aktiivinen jäsen
Onecta näyttää kuitenkin että lämpötila toteutunut on 22 astetta? Vällin pysähtelee ulkoyksiköt mutta silti vaan lämmintä huoneissa..? Auttaiskohan jos laittais tarveohjauksen jonnekin tyyliin vaan 40%?

Koska sisäyksikkö on yleensä katon rajassa, mitattu sisälämpötila on korkeampi kuin alempana. Pumput siis pyrkivät lämpötilaan joka on muutaman asteen pyyntiä korkeampi, siis siellä katonrajassa.

Minulla on Perfera 30 ja 4 astetta on siinäkin se ero pyynnin ja katonrajasta mitatun lämpötilan välillä.

Edit: tuota offsettia voi tarvittaessa säätää huoltomanuaalissa kerrotulla tavalla.

15D52789-C464-4417-814F-F920D0C434EB.jpeg
 
Viimeksi muokattu:

Koelli

Aktiivinen jäsen
Saatiin viime yönä 2 x Perfera H 40 toimimaan. Mahtavan tasainen lämpö! Tosin nyt ollut 12c ulkona eli ei juurikaan tarvitse lämmittää. On kuitenkin 320m2 ja 1100 kuutiota lämmitettävää, lamellihirsitalo.

Se vaan ihmetyttää, että kun Onectassa asetin molemmat pumput lämmitys moodiin ja pyynti 18 astetta. Puhallus täysille. Luonnollisesti ei kuitenkaan puhaltele kun pienellä nopeudella sisäyksiköt, koska saavuttaa helposti tavoitelämpötilan.

Onecta näyttää kuitenkin että lämpötila toteutunut on 22 astetta? Vällin pysähtelee ulkoyksiköt mutta silti vaan lämmintä huoneissa..? Auttaiskohan jos laittais tarveohjauksen jonnekin tyyliin vaan 40%?
Kehotan laittamaan tarveohjauksen 40%:iin ja pyynnin 30c:n. Saat ilman liikkumaan. Nostat sitten tarveohjausta tarpeen mukaan.
 

Pumppaataikuole

Aktiivinen jäsen
Täällä tuntuisi toimivan hyvin puhalluksen ja virrankulutuksen kannalta, kun sekä puhallus että tarveohjaus ovat automaattiasetuksella.
 

AeroFinn

Jäsen
Koska sisäyksikkö on yleensä katon rajassa, mitattu sisälämpötila on korkeampi kuin alempana. Pumput siis pyrkivät lämpötilaan joka on muutaman asteen pyyntiä korkeampi, siis siellä katonrajassa.

Minulla on Perfera 30 ja 4 astetta on siinäkin se ero pyynnin ja katonrajasta mitatun lämpötilan välillä.

Edit: tuota offsettia voi tarvittaessa säätää huoltomanuaalissa kerrotulla tavalla.

katso liitettä 81170

Kiitos, tämä tosi hyvä vinkki!

Täytyy hommata antureita / mittareita että voi mitata huoneiden lämpötilat normaalikorkeudelta. Nyt ei mitään käryä milkä se on eli ennen pyyntilämpötilan kalibrointia täytyy tämä tehdä.

Pitää vielä perehtyä että mikä olisi järkevin tapa huonelämpötilan mittaukseen; wifi anturit + kännykkäsovellus vai joku mittari + tyyliin 4-5 sisäanturia tms.
 

AeroFinn

Jäsen
Kehotan laittamaan tarveohjauksen 40%:iin ja pyynnin 30c:n. Saat ilman liikkumaan. Nostat sitten tarveohjausta tarpeen mukaan.
Kiitos Koelli,

Tästä ilman liikkumisesta laitoinkin jos yksityisviestiäkin ( tosin taisi olla lämpötilasensorin viemisestä toiseen huoneeseen lähinnä kysymys). Tämä tarveohjaus manuaalisesti pienelle + pyynti isolle on varmaan tosi hyvä kun ilmat hiukan viilenee. Nyt vielä levinnyt tosi hyvin ihan pienellä puhalluksellakin eli ei ollut tämän suhteen vielä tarvetta tarveohjauksen avulla lisäyä puhallinnopeutta. i

Olen itse asiassa positiivisesti hämmästynyt miten hyvin lämpö on levinnyt? Moni pelotteli että ei leviäisi kun meillä on huonekorkeus yli 3,4m, tosin oviaukot vapaa aukko pääsääntöisesti 110x230cm. Saapa nähdä miten paljon vaikeampi saada leviämään lämpö kun ilmat kylmenee..

Täällä Turun sisäsaaristossa tosin pääosin mennään aika pienillä pakkasilla tai plus asteilla läpi talven..
 
Viimeksi muokattu:

AeroFinn

Jäsen
Pitänee alkaa perehtymään tarveohjauksen algoritmeihin;

Eli siis käytännössä rajoitetaan ulkoyksikköä ottamasta 100% tehoa. Rajoitus tehdään joko automaattisesti Onecta appissa tai sitten manuaalisesti (kuten esim. Koelli viittaa)

-manuaalinen rajoittaminen on periaatteessa selvää, (joskin syystä tai toisesta epälineaarinen kuten Koelli jossain aikaisemmassa viestissä viittasi)
-automaattinen tarveohjaus on hämärä; miten algoritmi tässä toimii?

lainaus Onectan kuvauksesta: "..Myös automaattinen tila yrittää vähentää kulutusta automaattisesti. Edellisen päivän huippuvirrankulutustietoja käytetään asettamaan kuluvan päivän optimaalinen virrankulutusrajoitus automaattisesti."

-> vaikuttaa että ei toimiva mode kun Suomessahan voi heilua vaikka 10-15 astetta ulkolämpötila edlliseen päivään verrattuna..? Vai enkä hoksaa jotakin?
 

AeroFinn

Jäsen
Ulkoyksikön toteutunut toiminta:

En äkkiä löydä Onectasta näkymää missä näkisi eroteltuna:

-käyntijaksojen / sulatusten pituudet
-ulkoyksikön tehon (eli kuinka pienellä pyörinyt) per käyntijakso tms.

Pitäiskö nämä nähdä jostain?

Jos nämä näkisi jostain, voisi kai vertailla saako säästöjä toteutumaan jos on tarveohjaus päällä (automaattinen vs manuaalinen) verrattuna jos vaan antaa olla normaalisti lämmitysmodessa ilman tarveohjausta..
 

AeroFinn

Jäsen
Joo, parissa sadassa watissa pyörinyt kulutus kun kompuran kierrokset 14 1/min ja 5-10C ulkolämpötila. Olen myös huomannut, että sovellus näyttää kulutuksen selvästi yläkanttiin verrattuna älypistorasiaan. Joskus se näytti myös jäähdytystä jollekin päivälle, vaikka sitä ei ollut silloin käytetty lainkaan.

Mistäpä Puuteknikko näet kompuran kierrokset?
 

Koelli

Aktiivinen jäsen
Home Assistant ainakin täällä käytössä. Ilpit, kuten lähes kaikki muukin kodin tekniikka, automatisoitui tällä ja esimerkiksi ilpit menevät päälle sisätilasensorien kautta. Tällä ratkaisen yli- ja mahdolliset alilämmitykset.

Daikinista saa irti kompuran käyntitaajuudet, muiden arvojen lisäksi.
 

Liitteet

  • Screenshot_20221016_141722_io.homeassistant.companion.android.jpg
    Screenshot_20221016_141722_io.homeassistant.companion.android.jpg
    50,2 KB · Katsottu: 204

AeroFinn

Jäsen
Kiitos Koelli

Mun pitäisi mennä koirakouluun näiden Home Assistant -tyyppisten ratkaisujen kanssa. Meillä painovoimainen ilmastointi (toki kanavapuhallin tarvittaessa tukena poistossa) eli en ihan varma mihin voitaisiin hyödyntää kotiautimaatiota. Pitää perehtyä.

Meillä Applen tuotteet pääosin eli miten tuo Home Assistant niiden kanssa?

Ja onko sulla Ilppi jossain älypistorasiassa vai miten saat tiedot Perferasta?

Sanoit että Ilpit menee päälle sisätilasensoreiden kautta: eli ilmeisesti jotain lämpömittareita huoneissa? Mitäpä ne on? Onko WIFIllä yhteys vai miten?
 

hanks

Aktiivinen jäsen
Mistäpä Puuteknikko näet kompuran kierrokset?
Perfera H:hon saa yhteyden vain pilvipalvelun kautta, sama mitä se Onecta sovellus käyttää. Tästä rajapinnasta ei valitettavasti saa tietoa kompuran kierroksista eikä käyntijaksoista. Aiemmissa malleissa on wifi-sovitin joka tarjoaa paikallisverkossa enemmän tietoa.
 

AeroFinn

Jäsen
Perfera H:hon saa yhteyden vain pilvipalvelun kautta, sama mitä se Onecta sovellus käyttää. Tästä rajapinnasta ei valitettavasti saa tietoa kompuran kierroksista eikä käyntijaksoista. Aiemmissa malleissa on wifi-sovitin joka tarjoaa paikallisverkossa enemmän tietoa.

kiitos Hanks,

harmi homma - täytyy toivoa että tulee jossain päivityksessä. Koelli tuossa meinasi, että käyntitaajuuden saa - wikö siitä voi päätellä kerrokset?
 
Back
Ylös Bottom