Ei ole käytössä, mutta periaatteessa ihan manuaalisesti onnistuisi tuon Onectan kanssa ohjelmointi. Joka päivä tarkistan lämminvesivaraajan lämmitysajan halvemmille tunneille älypistorasian kautta. Aika nopee homma, kun yleensä yöllä halvimmat tunnit aika vakio. Iltapäivän rutiini

Nyt ei ole tarvinnut moneen päivään muuttaa mitään, kun sama aika ollut halvin. Onectan kanssa vois esim käyttää sitä tarveohjausta lämmönsäätöön, kalleimmilla tunneilla esim 40% ja halvemmilla isommalle. Tai sitten ihan lämpötilasäädöllä. Lämpötilan heilunta varmaan sitten lisääntyy asunnossa.
Tähän itsekin päädyin. Kokeilin sovelluksia Daikin Online Controller ja Daikin Comfort Control, jotka kumpikin tukevat IFTTT-protokollaa, mutta valitettavasti Daikin Perfera H30 ei näytä tukevan kumpaakaan niistä. Sen sijaan Onecta toimii, mutta se ei tue IFTTT:tä. Onecta tukee Google Assistantia, mutta se taas ei tue IFTTT:tä (enää). Pfffft.
Käyttäen vuoden 2022 toteutuneita kulutustietoja (ks. ohessa), ajastin ilmalämpöpumpun Onecta-sovelluksella seuraavasti:
00-06 (6 h) lämmitys +3 astetta normaalipyyntiä enemmän, 5/5 puhallinnopeus, econo päällä
06-08 (2 h) lämmitys +0 astetta eli normaalipyynti, 5/5 puhallinnopeus, econo pois (koska valmiiksi lämmintä)
08-13 (5 h) lämmitys -2 astetta normaalipyyntiä vähemmän, 5/5 puhallinnopeus, econo pois
13-17 (4 h) lämmitys +0 astetta eli normaalipyynti, 5/5 puhallinnopeus, econo päällä
17-21 (4 h) lämmitys -2 astetta normaalipyyntiä vähemmän, 5/5 puhallinnopeus, econo pois
21-24 (3 h) lämmitys +0 astetta eli normaalipyynti, 5/5 puhallinnopeus, econo päällä
=> vuorokausisumma neutraali +/- 0 astetta verrattua normaalipyyntiin
Tarkemminkin voisi ohjailla, mutta Onecta tukee vain kuutta ohjelmaa per päivä.
Kuva: Arto Ape Aaltonen (Pörssisähkö-ryhmästä Facebookissa)