Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Minkä kokoisen Ultraheat T550 ostit? Kv-arvo kasvaa reippaasti nimellisvirtaaman mukana. 1,5 m3/h 3,8/3,9 2,5 m3/h 5,3/5,6 ja 3,5 m3/h 14.Pollucomiin verraten tämä ahdistaa hieman virtaamaa suurimmalla nopeudella, 2 pienintä on kuten ennenkin
Riippuu millaista dT:tä kaipaa ja miten iso pumppu on. Tuossa kun kattelen F1255-12 käyriä, niin tuottaa 35 kPa 0,5 l/s virtauksella, joka vastaa 12 kW teholla 5,6 K dT:tä. Jos tuossa haluaa pysyä, on 2,5 m3 mittarin Kv 5,3 jo aika paljon. Tuolla tulee 11,5 kPa lisää eli n. 1/3 pumpun kapasiteetista. 1,5 veisi jo 22,5 kPa.Kyllä nyt kotioloissa ja omakotikoossa olevien pumppujen kanssa pitäisi tulla mainiosti toimeen tuon QN2,5 koon kanssa.
Se on sama kuin pollu oli, eli 2,5Minkä kokoisen Ultraheat T550 ostit?
Minkä kokoisen Ultraheat T550 ostit? Kv-arvo kasvaa reippaasti nimellisvirtaaman mukana. 1,5 m3/h 3,8/3,9 2,5 m3/h 5,3/5,6 ja 3,5 m3/h 14.
1,5 m3/h virtaamalla painehäviöt 16, 8 ja 1 kPa. Siis varsin suuret 1,5 ja 2,5 malleilla tyypillisille lämmityskierroille.
EN 1434 Class 2 luvattu tarkkuus aina 1:100 saakka. Siis 3,5 m3/h virtaaman virhe 0,035 m3/h eli 0,01 l/s virtaamallakin vain enintään 2,2%.
Ei siia kannata säästellä nimellisvirtaamassa, jos tuon ostaa. Tosin halpoina taisi saada vain 1,5 ja 2,5, mutta noista siis ehdottomasti 2,5.
Silloin painehäviö on 6 kPa tavoitellulla virtaamalla. Riippuu sovelluksesta onko se paljon vai vähän.Eikös ventiilien max käypäinen KVS arvo ole jotain 1/4 tavoitellusta virtaamasta.
Käytetyissä ongelmana (jos tuon nyt kokee ongelmana) tuuppaa olemaan se ettei noissa yleisesti ole kaksoissaldo ominaisuus saatikka sit et myyjä osaisi kertoa löytyykö erilliset laskurit heatingille/coolingille vai ei. Techemillä mm välimalli jossa vaan yksi saldo eli lämmitys kasvattaa saldoa ja sulatus syö sitä mutta erikseen ei kuitenkaan näytä minkä verran sulatuksiin on mennyt vaan pelkästään nettona.Moro
Tämä eiole vielä ollenkaan ajankohtainen mutta voipa näitä jo suunnitella ja jopa kysyä kun tällaisen joka tapauksessa asennan jotta saan seurattua COPpia + lisäksi sähkömittari erikseen IVLP:ulle.
Jos ajatellaan noita käyttettyinä ja halvemmalla Saksasta niin mikä merkki noista ultraääni ja jäähdytyksen huomioon ottavista mittareista olisi passeli ja asiallinen ja mikä sen määrää josta saisi etänä lukea ja jopa tietsikkaan yhdistettyä.
Minulla on noita kolme pulssikortilla ja tiheämmällä mittausvälillä. Noiden tarkka malli ei oikein näissä diileissä näy ennenkuin avaa paketin... modbus-kortti olisi aika kiva.Tuollaisia mittareita pari kappaletta käytössä, hyvin toimii.
Mahdollistaako mittarin liitännät tämän jotenkin suoraan ja fiksusti, vai meneekö virittelyksi?Suunnitelmissa on kytkeä sähköt kiinteästi powerilla pariston sijaan
Mittari 'tukee' sitä, mutta en ole tutkinut onko sekin optio joku lisäkortti, ei siellä mitään ilmeisiä liittimiä ole. Pulssikorteilla on toinen paristo - noissa minun yksilöissäni pulssikortti oli kai vaan sen lisäpariston takia koska ne oli konffattu toimimattomiksi. Piti siirtää kortti toiseen korttipaikkaan että se alkoi antaa pulsseja ulos. Toisaalta sen varsinaisen pariston vaihto lienee helppoa kun siellä on valmiiksi toinenkin.Mahdollistaako mittarin liitännät tämän jotenkin suoraan ja fiksusti, vai meneekö virittelyksi?
sharky.stockshed.com
Pariston liitin on 3-napainen. Ilmeisesti mittari tunnistaa powerin siitä että sähkö tulee tuohon kolmanteen, vapaana olevaan pinniin.Mittari 'tukee' sitä, mutta en ole tutkinut onko sekin optio joku lisäkortti, ei siellä mitään ilmeisiä liittimiä ole. Pulssikorteilla on toinen paristo - noissa minun yksilöissäni pulssikortti oli kai vaan sen lisäpariston takia koska ne oli konffattu toimimattomiksi. Piti siirtää kortti toiseen korttipaikkaan että se alkoi antaa pulsseja ulos. Toisaalta sen varsinaisen pariston vaihto lienee helppoa kun siellä on valmiiksi toinenkin.
Tämä SHARKY 775 on ilmeisesti sama mittari Techem Ultra S3 ja tässä sen manuaali.
Foorumillakin jotain kaupan. Käykö näistä mikään sulle?Moro
Meneekö pieleen jos tilaan tällaiset mittausta varten?
https://www.ebay.com/itm/273902816247
Ja hanat DN25 https://www.ebay.com/itm/Warmemenge...DN20-DN25-MID-Rohr-Kugelhahn-Set/273245030666
Energiamittari tuntuisi olevan tarpeellinen kapistus Vilpin kanssa. Sillähän voisi ”optimoida” tuotot ja tehot eri olosuhteissa. Mittareita tarjolla hyvin erilaisia. Mikä olisi hyvä ostos? Mitä maksaa marmoritiskillä? Katsoin asennusvideoita. Onko kaikissa sama asennusperiaate, että sulut molemmin puolin ja mittari väliin ja Vilpin menolinjaan anturi? Onko 25/28 Cu putkelle tuo Q 2,5 sopiva? Tässä tulee samalla tätä LVI -oppia!
Tilasin 2019 joulukuussa Kiinasta MAX31856 testilevyn (termopari vahvistin ja AD-muunnin)1. Toi virtausmittari vaikutti muoviselta. Käyttäisin ehdottomasti metallista (messinki / rosteri, sinkkikato ei ole ongelma lämmitysjärjestelmissä). Muovit saattaa hapertua lämmön vaikutuksesta, otsonista, UV:sta, ajasta, maasäteilystä.
2. Ei tartte vedenkestävää lämpötila-anturia. Helpompaa on johtaa lämpötila vedenpitävän seinän läpi kuin sähkö vedenpitävän liittimen läpi (olen suunnitellut nuita vedenpitäviä liittimiä ja jos haluaa luotettavan, ni ei oo ihan triviaali juttu). Anturitasku johonkin T-kappaleeseen tms. ja täyttää taskun vaikka piitahnalla ennenko työntää anturin sisään.
Virtausmittari, jos on tollainen rotaatiomalli, taitaa näyttää eri lukemaa eri lämpötiloilla (viskositeetin muuttuminen). Sihti olisi hyvä olla kanssa imupuolella jottei hampunjämät tai alkuruoste keräänny potkuriin.
Tein itseasiassa testimielessä tollaisen vuosi sitten. 3/4" kierteillä varustettu kiinalainen umpimessinkivirtausmittari hall-pulssiulostulolla. Menoon ja paluuseen DS1820 lämpötila-anturia ja ESP8266 laskentayksiköksi. "Kalibroin" virtausmittarin laskemalla hansasta vettä ämpäriin, ja mittaamalla pulssimäärän ja punnitsemalla kertyneen veden.
Oon pähkäilly ny vuoden verran miten tosta tekisi paremman. Erityisesti haluaisin vaihtaa 1-wire anturit kahteen termoparisensoriin. Termopari luonnostaan mittaa lämpötilaeroa kahden pisteen välillä, joista toinen on tavallisissa lämpötilamittareissa tunnetussa (jollain muulla anturilla mitattu) lämpötilassa. Mutta energiamittarissa ei absoluuttilämpötila niinkään kiinnosta vaan juurikin lämpötilaero menon ja paluun välillä. Periaatteessa homma on triviaali, mutta syntyvä jännite-ero on älyttömän pieni (tosin myös pieni-impedanssinen jolloin kohina on vähäistä) ja valmiit termopareille tarkoitetut instrumentointivahvarit eivät tunnu soveltuvan diffi-käyttöön (sisältävät virtuaalisen referenssipisteen, jota ei taida saada ohitettua).
Seurantaa varten teen ton varmaan uudestaan joku päivä, kunhan keksin miten noi termoparit saa kytkettyä.
-Topi
Arvausta, riittääkö toi energianmittaukseen näissä MLP/VILP-tarpeissa?