Olemme nyt asuneet 3kk uudessa talossa ja olen yrittänyt päästä niben kanssa yhteisymmärrykseen säädöistä sähkön kulutuksen kannalta. Olisiko porukalla hyviä neuvoja mitä lähteä vielä mahdollisesti muuttamaan, sillä naapurilla on täysin vastaava talo ja heillä sähkönkulutus on pienempää kuin meillä vaikka heitä asuu enemmän ja eivät lämmitä takkaa aktiivisesti. Hänen puheiden mukaan koneen asetuksiin ei ole juuri koskettu.
Talo on siis 95m2 omkt jossa vesikiertoinen lattialämmitys, tulikiven pienehkö varaava takka sekä Mitsubishi ILP. Takkaa olen lämmittänyt käytännössä joka päivä pesän/kaksi.
Olen nyt säätänyt RN1 venttiilistä tuloilman 0 kelillä sinne 20°c tuntumaan, lämpökäyräksi 2 + 1, min meno lämpötila lämmitys 22°c, lisäyksen pysäytys +5 ja suodatusaika 12h.
Trendinlaskentaraja 7°c ja siirtoaika 45min.
Käyttövesi on meillä säästöllä.
Puhallin nopeudet joihin en ole uskaltanut vielä alkaa koskemaan ovat:
Normaali 48%/48%
Nopeus 1 0%/0%
Nopeus 2 40%/40%
Nopeus 3 (takkatoiminto) 63%/48%
Nopeus 4 (sauna) 63%/63%
Meitä ei haittaisi vaikka lämmityksen saisi siirrettyä vielä enemmän takanvaraan sillä puita löytyy kyllä mitä polttaa.
Tämän hetkisiä sähkönkulutuksia: Marraskuu 1050kWh
Joulukuu 1426kWh
Tammikuu tähän mennessä 1050kWh.
Edit: Talossa on tosiaan kaikissa 3 makuuhuoneessa ja olohuoneessa/keittiössä termostaatit. Pitäisikö termostaattien olla täysillä ja hakea lämpökäyrällä sopiva lämpötila vai voiko nämä olla rajattuja ~21-22?
Aika pitkälti samat vastaukset kun oli jo vastattu, mutta laitanpa kuitenkin niin ei jää epäilyttämään onko ne oikeita lääkkeitä.
- Pidä tuloilma noin +15 niin sulla jää Nibeltä enemmän kaistaa käyttöveden tekoon ja lämmität enemmän ILP/takka. Pakkasta suuremmin vaihtuessa pidä tuloilmasta huolta ettei mene liian alhaiseksi.
- Ethän pidä ILPiä automaattitilassa että se viilentää välillä, kun noilla säädöillä tuntus että talo lämpiää tarpeeksi ellei liikaakin jo Nibellä ja takalla? ILPille pitää saada töitä. (=vähennät Nibellä lämmittämistä)
- Hommaa Nibe uplink jos ei jo ole. Muuten vaikea oppia mitä pitää säätää, miten säädöt toimii ja muistaa säätää tuloilmaa kun tarvitsee. Voit myös ajastaa tietyille kellonajoille lämpökäyrää alas, jotta saat käyttöveden vielä kompuralla lämpimäksi.
- Itsellä lämpökäyrä 3-0, käy se varmaan tuokin.
- Nyt kun sulla on lisäyksen pysäytys +5 niin sen alla se alkaa käyttää vastuksia. Mulla menee noin -5, joten vaihda tuota arvoa alemmaksi kunnes suihkuvedet ei enään lämpeä tarpeeksi (voit seurata Nibe uplinkillä). Suodatusaika mulla on 2h.
- Trendiraja mulla tais olla 0 (taas lämmittelet vastuksilla aikaisin ja sähköä kuluu) ja siirtoaika 30min
- Jotta saat enemmän lämmitystä ohjattua takalle ja ILPille, et voi lämmittää lattiaa paljoa muualla kuin pesutiloissa. Suosittelen että kuristat jakotukilta huomattavasti asuinhuoneiden virtausta ja joko poistat termostaatit jakotukilta, tai käännät ne täysille huoneista. Idea se että lämmität pelkällä lattialämmityksellä huoneet esim +17 asti ja loput ILP/takka. Jos et koplaa jakotukkeja niin voit säästää sähköä laittamalla termarit niin pienelle ettei ne lämmitä, mutta sitten kun tulee kovat pakkaset niin sulla tulee kylmä kun lattian lämpötilaa ei voi nostaa nopeasti - elä siis tee niin. Ilman jakotukin roplausta et saa säästöjä irti niin se on pakko tehdä.
- Tosiaan suodatin pitää vaihtaa usein, esim 2,5kk välein talvella ja 1kk kesällä. Jos et ole ilmannut Nibeä kertaakaan niin ilmaa.
- Jotta Nibe ei sulattelisi usein, voit joutua säätämään ilmamääriä. Sulattelut näet Nibe uplinkistä. Ilmamäärät voi säätää sulattelun kannalta vain kokeilemalla mikä on sopiva.