Nibe - ohjelmistopäivitykset

mimique

Tekninen taiteilija
Niben SMO S40 taas ilmoitti uuden ohjelmistoversion olevan saatavilla. Koodiveijarit urakoivat, vaikka Nibe joutuu irtisanomaan Ruotsissa n. 340 henkilöä - vuoden 2023 viimeisellä kvartaalilla myynnin lasku oli merkittävä. Osakekurssi on tilanteeseen reagoinut laskemalla 7,8% viimeisen kuukauden aikana. Toki 5 vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna nykykurssi on noussut 59%, vuotuinen nousu on siis n. 10% - ei lainkaan hullummin alunperin pieneltä smoolantilaispuulaakilta.

Ohelmistossa muutokset eivät ole ihmeellisiä, Modbusiin on tehty modifikaatioita, riski ikäville kalabaliikeille on siten aina olemassa ohjelmistoa päivitettäessä - Nibe kun ei ole varsinaisesti kunnostautunut osaavana softatalona. Toivottavasti nyt pienen kriisinpoikasen alla toimari "pappa" Lindquist ymmärtää että ohjelmistoprosessien hyvällä hallinnalla erottaudutaan kilpailijoista.

Version: 2.27.5
Release date: 2024-04-10
ADDED
  • Added Modbus TCP/IP registers to read data from wireless units
  • Added Modbus TCP/IP registers for GSHP slave heat pumps QN10 valves
  • Added function in menu 4.2.2 to allow only cooling when PV surplus is available during active cooling
  • Limits the number of simultaneously connected Modbus/TCP clients to 5 and blocks connectionsfrom non-local IP address space
  • Added so IP number is visible in menu 5.2.1 and 5.2.2
  • Lists outdoor units and slave units on myUplink devices page
CHANGES
  • Fixed issue with date for prioritizing outdoor air heat pumps in menu 7.1.10.4 could not be changed
  • VVMS/SMOS40: Fixed issue in circulation pump control in pool mode. Regulated on the wrong sensorwhich often resulted in a pump speed of 1%
  • VVMS/SMOS40: Fixed issue in circulation pump control in 2-pipe cooling mode. Regulated on thewrong sensor which often resulted in pump speed 100%
  • Improved start sequence in cooling for F2040/F2050 to avoid stop due to low LP cooling
  • Removed the possibility to see electricity price on myUplink history due to changes in the agreementwith Nord Pool and how third-party services are allowed to display historical electricity prices
  • Update of Finnish, Norwegian, Icelandic, Danish, German, English and Ukrainian languages
  • Fixed issue with menu 7.4 changing power limitation when selected country is Germany
  • Minor adjustment of menu and menu texts
 

mimique

Tekninen taiteilija
Erinomaisen lämmin alkukesä ei lusauta Niben ohjelmisto-osastoa. Siellä painetaan terhakkaasti hommia; uusi SMO S40 ohjelmistoversio on laitettu jakeluun. Toki insentiivit ovat kunnossa; Niben osake on vuoden alusta laskenut n. 25%, kun Ruotsin OMX Stockholm 30 indeksi on samassa ajassa kasvanut 7,9%.

Nyt on ohjelmistoversiossa päästyy uudelle numerosarjalle, versio on 3.0.10 (edellinen oli 2.27.5). Tällä kertaa on paneudettu käyttöliittymän parantelemiseen. Luottamus Niben ohjelmisto-osastoon on hiukan huteraa näin suuren versiomuutoksen alla, mutta nyt lämmityskauden ulkopuolella rohkenee toki kokeilla uutta versiota.

Uusi versio latautui mukisematta, Modbus-väylän nousu käynnistyksen jälkeen vaati (perinteisesti) muutaman minuutin lisäaikaa. Käyttöliittymä on todellakin muuttunut (lisää käyttöliittymäkarkkia), ja on ehkä hiukan responsiivisempi. Tuntuisi että S40:n näyttö on liian pieni kooltaan nykyaikaisen käyttöliittymäkarkkia sisältävän UI:n ajamiseen, mutta kyllä tällä toimeen tulee.

Version: 3.0.10
Release date: 2024-05-29
ADDED
  • Updated design in display
  • Improved performance of user interface
  • Add quick links on Home screens
  • Added affect icons and texts on Home screen heating and cooling, to indicate what functionality isaffecting setting for moment
  • Improved handling of periodic hot water increase
  • Updated flows in Smartguide on home screen
  • S11/1255/, S11/1256: Is now possible to select the "flow monitor NC" function on the AUX-in
CHANGES
  • Updated Bulgarian and Ukrainian languages
  • Is now possible to perform phase detection for 3x230V systems
  • Shunt valve brine temperature (QN41): Fixed an issue with the regulation of shunt valve QN41 that caused the shunt to close incorrectly
  • Brine flow alarm is now available in SMO S40
  • Forced shutdown of the product by holding down the on/off button, is now changed from 5 to 10 seconds
  • SMO S40, VVM S320/325: Added missing energy data in menu 3.1.12
  • SMO S40; Fixed issue with ventilation speed on FLM2-4
  • SMO S40; Added missing sensor values in menu 3.1.11.13 for FLM
 

jlikonen

Jäsen
Toimiiko modbussi tuossa uusimmassa firmiksessä ongelmitta? Mulla vielä S1255:ssa v2.21.12 kun en ole uskaltanut päivittää firmistä.

Mikäköhän on toi "flow monitor NC". Mulla Oumanin Ouflex ohjaa AUX:ja (estä kompura, ulkoinen ohjaus ja KV luxus).
 

mimique

Tekninen taiteilija
Toimiiko modbussi tuossa uusimmassa firmiksessä ongelmitta? Mulla vielä S1255:ssa v2.21.12 kun en ole uskaltanut päivittää firmistä.

Mikäköhän on toi "flow monitor NC". Mulla Oumanin Ouflex ohjaa AUX:ja (estä kompura, ulkoinen ohjaus ja KV luxus).
Modbus tuntuu toimivan ok - 4 tuntia on vastaillut lokitusjärjestelmäni 10 minuutin välein tuleviin kyselyihin. Käynnistyksen jälkeen menee muutama minuutti, ennenkuin Modbus alkaa reagoida.

Tuo Flow monitor NC lienee joku AUX IN sisäänmenoihin liitettävissä oleva verme. Tuo tulee vain valintoihin (possible to select), tuskin vaikuttaa mihinkään jos sitä ei ole valittu. Minulla on myös AUX IN sisäänmenossa tariffiesto, hyvin pöhisee edelleen.
 

mimique

Tekninen taiteilija
Pelehtiessäni Nibe SMO S40:n Modbusin kanssa huomasin että rekisteri 1585 (Niben lämmitykseen tuottaman energian kokonaismäärä) on palanut version 3.0.10 mukana. Rekisteri vastaa menu 3.1.12 kokonaisenergian määrää, joten voisi uskoa että se on taas palanut viralliseen käyttöön - tietenkään sitä ei ole mainittu S40:n Modbus-menun kautta saatavassa rekisterilistassa, joten pientä epävarmuutta toki on ilmassa mikä on normaalia Niben ohjelmistojen kanssa operoitaessa.

Summa summarum: Modbus input-rekisteristä 1585 löytyy nyt versiosta 2.24.5 alkaen kadoksissa ollut 32-bittinen etumerkitön kokonaisluku joka kertoo pumpun tuottaman energian määrän (yksikkö kWh/10).
 

mimique

Tekninen taiteilija
Suomipoika liottaa isovarvastaan järvenrannalla, kun ruotsissa väännetään koodia. Kesän aikana SMO S40:een on tullut uusia versioita. Ensin 27.6 julkaistiin versio 3.1.7, ja heti perään 2.7 korjaussarja versio 3.1.8. Tuosta päätellen kohellus on ohjelmisto-osastolla kovaa. Niben osake on vuoden alusta laskenut 37,9% (OMX Stockholm 30 on samassa ajassa noussut 4.2%). Toimivalla johdolla (ja entisillä johtajilla) on firman osakepotista hallussaan 45,9% joten kurssilasku kirpaisee lujasti firman johtoa. Arvattavasti piiska heiluu armottomasti, raatoja tulee ja hutilointia syntyy.

Näin kesällä kuitenkin uskaltaa kurkistaa uuteen ohjelmistoversioon, kun F2120 lomailee. Uudet versiot asentuivat nätisti, Modbus-kommunikointi toimii, ja mikä hienointa, kokonaistuoton Modbus-rekisteri 1585 toimii edelleen. Nyt saa taas COPit laskettua luotettavasti seuraavalla lämmityskaudella. Mitään mullistavaa ei noissa versioissa ollut. Valikkovalintaan 7.5.9 oli tullut Modbus read only valinta joka muutoslokissa väitetään olevan oletusarvoisesti päällä, onneksi jos Modbus-väylän on aktivoinut ennen versiota 3.1.7, read only -ominaisuus ei ole oletusarvoisesti päällä.

Version: 3.1.8
Release date: 2024-07-02

ADDED
  • SMO S40: Fixed a problem with "Lowest supply cooling" in menu 1.30.5 set to 70 degrees in v3.1.7

Version: 3.1.7
Release date: 2024-06-27

ADDED
  • Added Privacy policy
  • Added possibility to perform safe removal of USB stick
  • A mode in menu 7.5.9 (Modbus/TCP) to only allow reading of parameters, as a step in improving security. The mode is active by default when Modbus/TCP is activated but can be deactivated
  • F2040/2050: Alarm for non-compatible outdoor unit is delayed until the indoor module/control module has registered the heat pump's output size

CHANGES
  • Improved performance in user interface
  • Updated Solar PV tile on myUplink
  • To get better overview when several notices are active the notice guide on home screen is updated
  • Minor adjustment of menu and menu texts
  • DWS/SAM: Solved issue with GP6 pump alarms (559) when GP6 pump is running on 0% or is stopped
  • S735: Changed handling of the alarm for high exhaust air temperature ( 478 ). The alarm is now aninformation message. Heating and hot water production are maintained by the immersion heater aslong as the compressor is blocked
  • VVM S320/S325: Increased compressor power in hotwater if there is a large heating demand present
  • Improved wifi connection
  • Fixed issue with overcharging of pool
  • Fixed issue where cooling room temperature set point is not possible to lower than 18 degrees
  • Fixed issue with starting start guide from app
  • Activate heating/cooling AUX updates
  • SAM S42: Fixed issue with night cooling
  • SMO S40 with accessories ACS 45: Fixed issue with sensor fault on BT64
  • VVM S320/325: Return temperature sensor (BT71) is now visible in overview screen
 

mimique

Tekninen taiteilija
Gerteric Lindquistin ruoska on heilunut Nibessa vakuuttavasti. Myynti putosi 16,8% vuodessa, mutta toiminta säilyi juuri ja juuri kannattavana. 750 miljoonan kruunun säästöohjelma on toteutuksessa - kurssilasku vuoden alusta on ollut -32% (samassa ajassa OMX Stockholm 30 on noussut 4,9%).

Raskaan ruoskinnan alla Niben lautturit ovat saaneet aikaan uuden ohjelmistoversion. Ohjelmistoversio on kasvanut 0.1 yksyköllä, mutta mitään suuria ihmeitä S40/F2120 käyttäjälle ei ole luvassa. Nibe F2120 vielä lomailee leppeässä alkusyksyn säässä, joten rohkeisiin kokeiluihin on varaa. Heitin uuden version sisään, pientä kauhua tuli koettua sillä Nibeltä kului useampi minuutti käynnistyksen jälkeen ennen kuin rupesi reagoimaan Modbus-väylältä tuleviin kyselyihin.

Version: 3.2.8
Release date: 2024-08-30

ADDED
  • Possiblity to write BT64 temperature value from Modbus register 5550
  • Phase detection on 3x230V units
  • New Nord pool / Epex Spot zones for Smart Price Adaption (GER, DE-LU, PL, FR, AT)
  • Affect icons for hot water on home screen
  • "run fan during defrost" option is added in menu 7.3.2.x for S2125

CHANGES
  • Updated Netherland language
  • Improved humidity control together with extra climate system
  • S2125: Adjusted the values that can be set under "Maximum frequency" in "Silent mode", menu 7.3.2.x
  • VVM S330, SVM S332: Improved air venting functionality during start guide and added possibility to activate function in menu 4.30.1
  • Fixed issue with start cooling auto value set to 0 when updating from version 2.24.5 or lower
  • Fixed issue that system using External Modbus set point in cooling, not having Calculated cooling supply visible in menu 3.1.5
  • Fixed issue with fixed delta in cooling regulator on GP2 in PC heat pumps
  • SMO S40; Fixed issue that additional heat for hot water could be active at alarm even if reduced hot water was activated as alarm action
  • Minor adjustment of menu and menu texts
 

Jamboa

Jäsen
Meni nähtävästi väärään ketjuun. Onko tietoa mitä mahtoi muuttua F470:ssä aamuisessa päivityksessä? Tuo internetpäivityksen tuki nähtävästi tuli jo aiemmassa. Oli mukava yllätys, ettei tarvitse USB tikun kanssa pelehtiä vaan laite haki päivityksen itse!

Nyt laitteessa näyttää olevan versio 9701R3, joka on jo aiemmin F750:n versionakin ollut. Samaten tuli nuo uudet sensoritiedot englanniksi valikkoon
Tänään huomasin että F470 tarjosi uutta ohjelmiatoversiota käyttöliittymällään. Päivitin, mutta en huomaa mitään uudistuksia. Onko tietoa mitä uutta tuli uusimmassa versiossa ?

Kätevää ainakin oli, että nyt pysyi kielenä suomi. Aiemmin se piti itse vaihtaa ja asentaa. Samaten nettipäivitykselle peukku
 
Viimeksi muokattu:

mimique

Tekninen taiteilija
Gerteric Lindquistin komentoääni on kajahdellut Niben ohjelmistokehittäjien yllä vaativaisesti, ja niinpä uusi ohjelmistoversio 3.3.8 on tullut kuolevaisten ladattavaksi. Nibe Industrie AB:n osake on noussut viimeisen kolmen kuukauden aikana 1,74% (toki vuoden alusta laskua on edelleen -28,93%), ehkäpä Niben tervehdyttämiseohjelmaan ja markkinoiden sentimentin muuttumiseen uskotaan sijoittapiireissä.

Käyttäjäpiireissä taasen uusi ohjelmistoversio herättää toki innostusta (olisiko jotain uutta, toimintaa parantavaa) mutta myös kauhua (mikä toiminto lakkaa toimimasta, vrt. tuotetun kokonaisenergian Modbus-rekisterin häviäminen puoleksi vuodeksi). Jatkuvaa riesaa aiheuttaa latauspumpun ohjauksen ryntääminen suuriin ohjausarvoihin päivityksen jälkeen. Tästä se sitten lähtee laskemaan n. 1%/tunnissa, mutta näin syksystä, kun lämmitystarvetta ei ole suuresti, niin pumpun palautuminen normaaliin (minulle 2% - 7% alueelle), kestää viikon - kaksi. Toisaalta latauspumpun ohjausta on jotenkin kehitetty, nykyään se tuntuu reagoivan nopeammin kompuran tehon muutoksiin - pyrkii kait pitämään dT:n jossain säällisissä rajoissa.

Tällä kertaa päivityksissä kosketaan myös ulkoyksikön F2120:n koodiin, tämä Niben ohjelmistonkehityksen huteruuden tuntien hiukan hirvittää. Päivitys sujui ok, ulkoyksikön päivitys käynnistyy automaattisesti muutaman minuutin kuluttua SMO S40:n päivityksestä. Tämän päivityksen aikana tulee Modbus-väylälle hälytys 259 (Automaattinen kompressorin esilämmitys käynnissä. Kompressorin käynnistyminen sallitaan), joka poistuu 12 minuutin kuluttua. Tuotettu kokonaisenergia näkyy Modbusilta, latauspumpun käyttäytymisen näkee parin päivän sisällä. Toistaiseksi kaikki on hyvin.

Muutoksia/parannuksia on oikein mukavasti, ulkoyksikön puhaltimen jäätymisessä on ilmeisesti ollut ongelmia, ulkoyksikön muutokset näyttävät liittyvän tähän. Sisäyksikössä on pieniä parannuksia siellä/täällä, nyt myUplinkiin liittymisen pitäisi olla mahdollista QR-koodin kanssa.

Version: 3.3.8
Release date: 2024-10-18

ADDED
  • Updated the home screen for Ventilation with affect icons to more easily see what affects fan speed
  • Updated texts in Czech, French, Italian, Polish, Slovak, Bulgarian, Croatian, Ukrainian, Icelandic, Hungarian, Romanian, Slovenian, Russian, Latvian, Lithuanian, Spanish, Turkish and Italian
  • F2120 is updated to v3.0.4
  • F2125 is updated to v3.0.2
    • If safety defrost occurs, the defrost index will be adapted to defrost more often during an period and “de-icing fan” runs with every third defrosting cycle regardless of ambient temperature
    • It is now possible to activate ”run fan during defrost” in menu 4.11.3 from the indoor unit/control module to avoid the fan freezing down. Only active down to -10°C
    • Fixed issue where low ambient heating alarm would not be triggered when outdoor unit was in protection mode
    • Improved handling of alarm 344 ”low LP” which could affect the safety defrost
    • Adjustments to ”de-icing fan” function. Enhanced preventation of ice building in the fan
  • RMU is updated to v2.0
    • Update display design
    • Added pull down menu for quick navigation
  • For users connected to technicians on myUplink PRO, these are now given the option to limit access to menu 7 via cloud. Via direct connection (wifi) to come in release 3.4.
  • Add QR code for easier connection to myUplink PRO with direct connection
  • Added tile for energy data on myUplink
CHANGES
  • Fixed issue that GP2 pump alarms block addition
  • Updates for silent mode for S2125
  • SAM/DWS: Input for PWM-out from GP6 pump deactivated. Resolves issues with alarm 559 “Pump stopGP6”
  • Reworked the order of pages in the Startup Guide so that docking is selected before the position of theadditional heater
  • Fixed issue with preheating to incorrect temperature level when Smartcontrol hot water is used
  • Fixed issue connecting new Wireless units to the product
  • Fixed German translation for "On" and "Off"
  • Solved a problem with load monitor after phase detection
  • Minor adjustment of menu and menu texts
 

mimique

Tekninen taiteilija
Kuten odotettua, Niben SMO S40 -ohjelmistopäivitys on taas muuttanut jotain latauspumpun ohjauksessa. Tein ohjelmistopäivityksen 19.10 09:00, pumppu käynnistyi seuraavan kerran 19.10 20:00. Tunnin käytyään S40 nosti latauspumpun ohjauksen tasolle 31% (alla olevassa graafissa 19.10 klo 21:00). Siitä sitten tunnin välein pudotteli latauspumpun nopeutta 2% portain, kunnes on päätynyt nopeuteen 25%. Näillä leppeillä syksyn keleillä (vuorokauden keskilämpötila 9-10 oC) pumppu jolkottelee n. 5h - 6h päivässä, joten muutama päivä menee kunnes latauspumppu pääsee tässä installaatiossa vallinneeseen normaaliin (2%).

Muuten vuorokausi on mennyt uuden ohjelmistoversion kanssa, ja kaikki näyttää toimivan ok.

cpump.png
 

mimique

Tekninen taiteilija
Viimeisen kuukauden kuluessa Nibe Industrie AB:n osake on laskenut n. 10% (vuoden alusta 34%). Sijoittaijen sentimentti on perin mollivoittoinen; rakentaminen on lamassa, kilpailu Aasiasta on kovaa. Sitäkin suuremmalla tyydytyksellä Nibe SMO S40/F2120:n käyttäjä tervehtii uusinta ohjelmistoversiota, 3.4.11.

Peruskäyttäjälle ei tuossa mitään mullistavaa ole mainittu, ehkäpä sähkön hinnan mukainen kulutuksen ohjaus on kehittynyt, ja erilaisten aurinkopaneelijärjestelmien yhteistyö on parempaa. Perinteiset pulmat toki ovat jääneet, passiivisen sulatuksen rajalämpötila asetus (menu 7.3.2.1) unohtuu, ja latauspumppu rynnii 70% ohjaukseen joska se sitten tunnin välein laskee n. 5% kerrallaan. Uuden version päivittäminen sujui ongelmitta, mitä nyt Modbus-väylä vaatii muutamia minuutteja toipuakseen. Vuorokauden ollaan uudella versiolla ajeltu, toiminta ei ole ainakaan huonontunut.

Version: 3.4.11
Release date: 2024-11-29

ADDED
  • An option to select the electricity price zone in menu 4.7.1 when Smart Energy Source is used
  • An energy dashboard on the Solar PV page when a SunSpec Fronius inverter is installed
  • Information in menu 5.1.1 about myUplink Premium services
  • QR code for easy connection to myUplink
  • Updated menu 4.2.5 when Smart Price Adaptation is used without Smart Control for hot water
  • Added icon to indicate what setting affect pool in home screen
  • Load monitor for 3x230V systems
  • The "More Hot Water" option from ROT10 is disabled if a higher priority function that affects the hotwater capacity is active in the product
  • S2125 is updated to v3.0.5
    • Fixed an issue where the compressor frequency could run at the wrong speed during defrost. Which in some cases causes longer defrosts

CHANGES
  • Improved calculations for the Smart Energy Source functionality
  • Improved functionality for using and charging the PV battery solution
  • Updated conditions where "More hot water" cannot be activated due to other active functionalities
  • Improved keyboard layout when multiple numeric fields are available on the same page
  • Decreased the startup time of the unit
  • Improved wifi functionality
  • Fixed an issue with locking menu 7 from myUplink PRO via direct connection
  • Fixed an issue with sensor faults on BT25 if the sensor is controlled via Modbus TCP/IP
  • Fixed an issue where the unit could crash when settings were restored from a USB memory
  • Updated texts and hint text in Ventilation menu 1.2.1
  • Improved hot water charging for VVM S330 1x230 units
  • Improved regulator for NIBE PVT system
  • S735; Fixed rare case when heat pump not starting up correctly after defrost of unit
  • S735; Fixed issue where 7.1.7 incorrectly was visible
  • Improved handling of Wilo pump fault codes
 
Oma F750 on vuodelta 2018, ei ole liitetty verkkoon koskaan. Kannattaako uusien ohjelmistoversioiden takia käydä ostaa n30m kaapelia, jotta saisi nämä sisään?
Kaikki toimii ja yleensä liika sörkkiminen ei ole hyväksi. Tärkeintä myös olisi, että nykyiset asetukset säilyisivät ennallaan/ei muutoksia kiitos.
 

specialist

Aktiivinen jäsen
Oma F750 on vuodelta 2018, ei ole liitetty verkkoon koskaan. Kannattaako uusien ohjelmistoversioiden takia käydä ostaa n30m kaapelia, jotta saisi nämä sisään?
Kaikki toimii ja yleensä liika sörkkiminen ei ole hyväksi. Tärkeintä myös olisi, että nykyiset asetukset säilyisivät ennallaan/ei muutoksia kiitos.

Itse ainakin saisin ladattua myuplinkistä mille tahansa Niben laitteelle uusimman ohjelmiston, joten voithan kokeilla tehdä vain tunnukset ja kirjautua selaimella sinne saisiko ilman mitään liitettyä laitteistoa ladattua myös. Softan voi asentaa muistitikulta joten siihen ei kaapelia tarvitse.

Sivuilta näkee myös vanhempien päivityksien julkaisutiedot mistä näkee mitä on korjattu. Asetuksien ei pitäisi muuttua mutta ainahan on mahdollisuus että joku menee pieleen. Itellä ei ole koskaan muuttunut. Jos kaikki toimii eikä mikään ylimääräinen kiinnosta niin pärjää sillä vanhallakin varmasti.
 

Hempuli

Töllintunaaja
Nibe SMO40 julkaistu päivitys 9707R4 13.12.2024
ADDED
• New Nord Pool zones added: AT, GER, FR and PL
• It is now possible to activate “run fan during defrost” from menu 4.9.7 in the control module. Only
active down to -10°C
• Silent Mode: Updated speeds for S2125-8/12
CHANGES
• Improved connection to myUplink
• Improved functionality against myUplink
• Fixed issue with menu 4.1 not visible on myUplink even when SPA is available
• Fixed issue with room setpoint and parallel offset not visible on tile at myUplink
• Added so TSS20 is available in accessory menu
• Fixed issue where F2120/S2125 lost their software during the update of the control module
• Fixed issue with alarm 418 low flow detection
• 4-pipe cooling: Fixed issue where outdoor units could become stuck and not restart
 

kurre orava

´niin pienen hetken rakkaus on lumivalkoinen...´
Täällä ei ainakaan tuo F sarjan SMO40:n 9707R4 suostunut asentumaan. Tikulta päivitys ei ylipäätään onnistunut, netistä suoraan imaistuna "päivitä" lehden alta lähti kyllä tekemään mutta määränpäätä ei saavutettu milloinkaan eli tuo ohjelmistopäivitys menossa välilähti jäi auki.

Onko joku saanut tuon 9707R4 softan asennettua menestyksekkäästi?
 

kurre orava

´niin pienen hetken rakkaus on lumivalkoinen...´
Piti tuossa joulupuuron jälkeen yrittää vielä uudemman kerran ja nyt tuo päivitys näytti tosiaan menevän läpi loppuun asti. Eilen päivityspalkki pysähtyi 75% kohdalle jonka jälkeen palkki hävisi mutta päivityslehti jäi "päälle".

Nyt tarjosi samaa päivitystä uudemman kerran niin johan siinä oli pakko tehdä Jacksonit ja "painaa nappulaa".

Tuskinpa tuokaan nyt sen suuremmin vaikuta laitteen käyntiin tms.
 

Sammeli77

Aktiivinen jäsen
Nibe f470 päivitysyritys ohjelmaversioon 9706 R2. Päivitysprosenttipalkki etenee 100 % asti, mutta sitten jää ikkuna auki, jossa teksti ”Päivittää ohjelmaa. Ole hyvä ja odota”. Siihen näyttää jäävän. Miten muilla onnistui tuo? Myuplink on käytössä ja kone itse ehdotti näytöllään päivitystä, josta käynnistin päivityksen. Edellinen ohjelmisto on ladattu myuplinkin käyttöönotossa ja on 9701R3. Va onko sitten niin, ettei päivitys kuitenkaan onnistu ilman muistitikkukikkailua?
 
Viimeksi muokattu:

Hempuli

Töllintunaaja
Pääsen myUplinkin historiatietoon kännykän app:sta, mutta selaimella jää historia näkymättä. Laitteet näkyy ja hallintapaneelin tiedot. Historiatiedot ovat premium:in takana, vaikka tilaus on voimassa ensi vuoden alkuun.
 

Jarppa77

Jäsen
Nibe f470 päivitysyritys ohjelmaversioon 9706 R2. Päivitysprosenttipalkki etenee 100 % asti, mutta sitten jää ikkuna auki, jossa teksti ”Päivittää ohjelmaa. Ole hyvä ja odota”. Siihen näyttää jäävän. Miten muilla onnistui tuo? Myuplink on käytössä ja kone itse ehdotti näytöllään päivitystä, josta käynnistin päivityksen. Edellinen ohjelmisto on ladattu myuplinkin käyttöönotossa ja on 9701R3. Va onko sitten niin, ettei päivitys kuitenkaan onnistu ilman muistitikkukikkailua?
Täällä teki ihan saman ja lopulta tein päivityksen tikun kautta kun ei millään lähtenyt tuosta eteenpäin muutaman yrityksen jälkeen.
 

Asi

Jäsen
Meillä on suhteellisen vanha ohjelmistoversio käytössä F470:ssä. Voiko tuon päivittää suoraan uusimpaan vai pitääkö tehdä portaittain?
 

Lappanen

Hyperaktiivi
S1255 alkoi huudella uuden ohjelmiston perään, uskaltaiskohan sen päivitellä tänään...:

Screenshot_2025-01-23-07-31-30-46_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Screenshot_2025-01-23-07-32-21-66_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg

Edit. Aina pääsee unohtumaan, että tää on pilp-puolella eikä mikään yleinen Nibe-ohjelmistoketju :D
 

mimique

Tekninen taiteilija
Päivitin SMO S40/F2120 combon tuohon versioon 3.5.5 eilen. Päällisin puolin toimivalta tuntuu, toki passiivisen sulatuksen rajalämpötila perinteisesti resetoituu oletusarvoon (4oC), oletusnäkymän asetukset nollautuvat ja latauspumpumppu alussa ryntäilee (minulla perinteisesti lataspumppu pyörii 1% - 5% nopeuksilla) n. 30% teholla josta se sitten laskee tuonne alle 5% nopeuksille.

Latauspumpun käyttäytyminen on tässä versiossa muuttunut ärhäkämmäksi. Perinteisesti pumpun nopeuksia on säädelty n. 1 - 3 tunnin välein. jolloin pumpun nopeuden asettuminen on vienyt muutaman päivän. Nyt tällä uudella versiolla säätöä tapahtuu 15 - 30 minuutin välein.

Oheisessa kuvassa näkyy tilanne. Päivitysajanhetki on 23.1 klo 18:30. Pumpulle tuli lämmitystarvetta n. 21:00, ja aluksi latauspumppu pyöri 2% nopeudella (vihreä käyrä, oikeanpuoleinen asteikko satakertaisena, ts. 2% -> 200). 15 minuutin päästä latauspumpun nopeus nousi 30%:iin, josta sitten 15 min välein laskee kohti pienempiä nopeuksia. Ennen päivitystä pumpun nopeutta säädettiin laiskanpulskeasti tunnin välein (kuvassa nähtävissä ennen päivityshetkeä 18:30), nyt säätöjä on 15 min välein ja nopeusmuutokset ovat agressiivisempia.

latauspumppu.png
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Itsekin laitoin eilein, ei mitään selvää muutosta käytöksessä mihinkään suuntaan.

SPA sai jotain uusia ominaisuuksia, en enempää sitä kerennyt räpläämään mutta jotain tariffiohjausta tuli jota en tarvitse ja sitten sähkönhintaan spot-hinnan lisäksi manuaalinen hinta. En muista oliko tuo jo aiemmassa versiossa enkä kokeillut mitä tuolla manuaalisella hinnalla voi tehdä.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Itsekin laitoin eilein, ei mitään selvää muutosta käytöksessä mihinkään suuntaan.

SPA sai jotain uusia ominaisuuksia, en enempää sitä kerennyt räpläämään mutta jotain tariffiohjausta tuli jota en tarvitse ja sitten sähkönhintaan spot-hinnan lisäksi manuaalinen hinta. En muista oliko tuo jo aiemmassa versiossa enkä kokeillut mitä tuolla manuaalisella hinnalla voi tehdä.
Pystyykö tuolta laittamaan siirtohinnan? Siihen pitäisi olla vähintään yö ja päiväsiirto olemassa tietty että siitä voisi olla jotain hyötyä.

1737707830770.png


Näemmä Froniuksen smartmeterille näyttää olevan tullut myös tuki. Mistähän tuo sen tiedon kyselee?
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Pystyykö tuolta laittamaan siirtohinnan? Siihen pitäisi olla vähintään yö ja päiväsiirto olemassa tietty että siitä voisi olla jotain hyötyä.

katso liitettä 104315

Näemmä Froniuksen smartmeterille näyttää olevan tullut myös tuki. Mistähän tuo sen tiedon kyselee?

Jaa, saattoi käydä muistivirhe tuossa missä kirjoitin tariffista, ehkä. Saattoi olla tuo transfer fee kyseessä (vai onko sama asia sitten :huh: ). Muistaakseni siihen sai joka tunnille määrittää hinnan kun nopeasti tsekkasin. Ehkä joku muu on perehtynyt paremmin uusiin valikkoihin..
 

jlikonen

Jäsen
Onkos tuossa Niben S-sarjan modbussissa mahdollista pysäyttää kiertovesipumppu? Olen löytänyt ainoastaan Niben valikosta parametrin jolla voi säätää pumpun pyörimisnopeutta kun kompura on pois päältä. Ohjaan mun Nibeä Oumanin Ouflexillä, jossa on sovellus Entson sähkönhinnoille jolloin kompura on päällä vain halvimmilla tunneilla. Kiertovesipumpun haluaisin pysäyttää silloin kun kompura ei ole päällä. Niben tekninen tuki on taas ollut toista mieltä elikä heidän mielestään kiertovesipumpun on oltava päällä (en ymmärrä miksi).
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Onkos tuossa Niben S-sarjan modbussissa mahdollista pysäyttää kiertovesipumppu? Olen löytänyt ainoastaan Niben valikosta parametrin jolla voi säätää pumpun pyörimisnopeutta kun kompura on pois päältä. Ohjaan mun Nibeä Oumanin Ouflexillä, jossa on sovellus Entson sähkönhinnoille jolloin kompura on päällä vain halvimmilla tunneilla. Kiertovesipumpun haluaisin pysäyttää silloin kun kompura ei ole päällä. Niben tekninen tuki on taas ollut toista mieltä elikä heidän mielestään kiertovesipumpun on oltava päällä (en ymmärrä miksi).

Niben tekninen tuki pääasiassa ihan asiallinen ja toimiva, mutta välillä tulee noita töksäytyksiä että "ehdottomasti tehtävä näin. piste." ilman minkäänlaisia perusteluita. Olisi helpompi ymmärtää ja tehdä ohjeen mukaan jos se jotenkin edes perusteltaisiin, ainakin pyydettäessä, jos ohje ei ole omasta mielestä järkevä :)
 

Espejot

Hyperaktiivi
Minä olen pitänyt kiertovesipumpun päällä 10% kun kompura seis. Syys: ei tarvitse käynnistellä erikseen ja jumien riski pienee. Samalla pidän liuspumpunkin päällä muutamassa prosentissa.
 

jlikonen

Jäsen
Minä olen pitänyt kiertovesipumpun päällä 10% kun kompura seis. Syys: ei tarvitse käynnistellä erikseen ja jumien riski pienee. Samalla pidän liuspumpunkin päällä muutamassa prosentissa.
Mulla kiertovesipumppu on päällä 15%:n nopeudella kun kompura ei ole päällä mutta pitääkin pienentää 10%:iin. Syy miksi haluan pitää kierron mahdollisimman pienenä kun kompura ei päälä on se, että autotallissa on myös lattialämmitys ja useita asteita alempi lämpötila joten autotallin kautta kulkeva lattialämmitysvesi jäähdyttää koko kierron aika nopeasti. Tämä sitten taas vaikuttaa huonelämpötiloihin muualla talossa.
 
Back
Ylös Bottom