Sattu käteen ihan ton Yutakin alkuperäinen esitelehdykkä. Siinä niitä suoritusarvojakin ihan listattuna ja ne mitkä pystyn varmistamaan on ainakin ihan huuhaata. Eli siis nimellinen ottoteho esm. -7/45C tilanteessa, missä se ottoteho pitäs olla 3,79kW ja cop 3,28.
Nyt kun on yli vuoden seurannu, niin kompuran käydessä täysillä ei ottoteho ole millään toimivalla täytösmäärällä alle 4,5kW. Ja mitä pienemmällä kompura käy, niin sitä huonompi coppi. Samaten tuohon -7/45 tilanteeseen annettu antoteho on nytkin menny rikki helposti, kun se on listattu 11,4kW. Väärällä aineellakin oon saanu sellasta 12,5-12,8kW antoa, mutta eipä ole ottotehokaan ilmoitetussa. Ja coppikin vaan siinä 2,2. Koneen toiminta-arvot on ollu kyllä ku oppikirjasta, eli ei kovin pielessä.
Toi esite antaa parhaat copit yli neljän kun pyytää jotain 35 asteista, mutta sehän ei täällä riitä ku kesällä pesutilojen lattiaan, lämmittämiseen siitä ei ole. Vähän kärjistäen.
No, nyt kohta lähtee viimenen muutos. Tulee vielä uus bi-flow kuivain ja uudet puhtaat 410 aineet. Sit voi verrata. Toiminta on ollu nyt niin vakaata, että uskon ton pysyvän kasassa vielä. Jos ei tuosta parane oleellisesti, niin tulee pettymys ihan nimelliseen valmistajaan, koska pystyn itse parempaan paljon vaatimattomallakin vehkeellä. Näköjään.