Nyt pitäs sitten tehdä päätös ottaako VILP Mitsu vai Daikin?
Daikinin ja Mitsun käyrät liitteenä.
Daikinissa olisi puskurivaraaja mukana, Mitsussa tarjoukseen sitä ei oltu eritelty mutta kone on 9kw vs Daikinin 8kw.
Myyjältä sain vastauksen vielä tähän puskurivaraaja: Mitsun minimi teho on 1,7kw ja se pystytään hukkaamaan kostean tilan piireihin. Tiloissa ei ole rajoittavaa termostaattia joten minimivirtaus ylittyy.
Tähän verrattuna Mitsu Ecodan 9kw SWM80YA
EHST20D-YM9D kyllä tykimpi:
-15 asteessa 7,3 (50 ast) ja 6,6kw (35 ast)
-25 asteessa 4,6 (45 ast)
Daikin:q
Näytä liitetiedosto 100927
Näytä liitetiedosto 100928
Miten nää voi olla näin erilaiset?
Siinäpä vasta kysymys...
Kaikki kovasti väittää että oma laite on paras ja kaikilla hyvät huollot ja varaosatkin.
Mitsussa 200l pönttö ja Daikinissa 230l.
Mites mölyt? Pumpun saa talon päätyyn ja väliin jää yksi varasto ja pesutilat joten en usko äänen kantautuvat sieltä asti makuuhuoneisiin?
Talo: 2000 valmistunut vesikiertoisella lattialämmityksellä, öljy kattila ei toiminnassa lämpeää nyt sähkövastuksilla.
Sunairin IV kone jossa jossa talteenotto ja kuntotarkissa siinäkin sanomista.
Olohuoneessa iso varaava takka.
Ilp ei ole asennettu.
Asuinala 131, rakennusala 205 (talli + 2 lämmintä varastoa yhdessä tasossa) eli loput neliöt perus lämmintä alaa. Tilavuus 533m3. Kaikki tilat saman Katon alla.