Mulla ollut sekä uutta että vanhaa Nilania, ja pääosin asetukset ovat samat ja nuo
@Skata n asetukset hyvinkin toimivat monella. Tuo ilmanvaihdon käyräasetus on vähän eri/alempi uudessa kuin vanhassa, koska uudessa lauhdutin ei lähes koskaan ole yhtä korkealla lämpötilalla vs vanha. Joten, kun käyttää talvi iv:tä, ei tulopuhallin oikeastaan lähdekkään nousemaan kun lauduttimen lämpötila nousee kelien lauhtuessa, niin kuin sen kuuluisi.
Hyvä käyrä on ollut esim. min 25 max 40 uudessa, tai jopa alempi. Tämähän aiheuttaa sen, että lauhdutin ja sitä myöten tulopuhallus näkyvät vähän matalempina arvoina, koska tulopuhallus nousee. Mutta liian korkea käyrä myös estää tulopuhaltimen nousun ja siten talvi iv:n kunnon toiminnan ja on liikaa alipainetta tavallaan aivan turhaankin. Kuten
@huugo tuossa laittoi, niin sitä pelkkää tulopuhalluksen arvoa ei kannata katsoa, koska jostain se korvausilma tulee kuitenkin.
Näiden Nilanin mallien, uuden ja vanhan, välillä ei voi myöskään verrata suoraan juurikaan lauhduttimen, tulopuhalluksen ja käyttöveden lämpöjä, koska laitteet toimivat niiltä osin vähän eri tavalla. Kunhan nuo perusasetukset on saatu kuntoon ja laite toimii normalisti, niin ei niitä arvoja asetuksia myöskään kannata jatkuvasti vahdata ja muutella, se ei hyödytä energiankulutuksen eikä oman ajankäytön/stressikäyrän kanssa yhtään. Pääasia on varmaan oppia nuo asetusten periatteet, mikä vaikuttaa mihinkäkin ja milloin voi huomata, jos tulee vaikka joku vika tai huoltotarve. Pääasiassa laitetta ei tarvi koko aikaa säätää, ainoastaan kesä-talvikauden siirroksissa, muistaa käyttäjän perushuollot, ja muuten sen voi vähän "unohtaa".